„Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” - Tydzień Bibliotek w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej
„Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” – pod takim hasłem w dniach 8-15 maja w całej Polsce obchodzony był X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Również Krośnieńska Biblioteka Publiczna przygotowała w tym czasie szeroką ofertę propozycji, skierowaną do osób w różnym wieku pokazując, że Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale również miejsce inspiracji i realizacji wielu pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy poglądy.
W 48 różnego typu aktywnych formach promocji książki i biblioteki uczestniczyło blisko 1300 osób, a 3500 osób odwiedziło w tym czasie bibliotekę korzystając ze zbiorów i Internetu.
Tydzień Bibliotek w KBP zainaugurował wykład dr Alicji Ungeheuer-Gołąb pn. „Praca z utworem literackim dla dzieci w bibliotece” skierowany do bibliotekarzy z bibliotek publicznych i szkolnych z powiatu krośnieńskiego. W Saloniku Artystycznym KBP odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Stop zaśmiecaniu lasów”, prezentującej rysunki polskich karykaturzystów, którą przygotowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. Do dorosłych mieszkańców miasta skierowany był również wykład dr-a Adam Przybysza poświęcony rozwojowi sportu w Krośnie, zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
Wszyscy miłośnicy egzotycznych wypraw mogli spotkać się z Agnieszka Podolecką – podróżniczką i pisarką na spotkaniu poświęconym m.in. Republice Południowej Afryki.
O „Lilce” Małgorzaty Kalicińskiej można było porozmawiać na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, natomiast w Klubie Miłośników Filmu obejrzeć film „Pamiętnik” w reżyserii Nicka Cassavetesa. Pod hasłem „Aerobik w bibliotece” w Filii nr 6 odbyły się zajęcia w trakcie których zaprezentowano ćwiczenia i tańce, pozwalające zdrowo i aktywnie spędzać wolny czas.
W lekcji multimedialnej przygotowanej w Filii nr 4 pod hasłem „Kreuję moją przestrzeń w bibliotece” uczniowie szkoły podstawowej poznawali funkcje kulturalno-edukacyjne biblioteki oraz sami próbowali prezentować swoje wizje nowoczesnej instytucji.
Z kolei uczniowie gimnazjów uczestniczyli w lekcji poświęconej życiu i twórczości K. I. Gałczyńskiego pod hasłem: „Rozumieć słowa, by odkrywać myśli – rozważania w kręgu poezji współczesnej”.
Uczniowie kl . IV szkoły podstawowej z ośmiu krośnieńskich szkół wzięli udział w konkursie recytatorskim wierszy Juliana Tuwima. Bibliotekę – Filię nr 4 – odwiedziły również dzieci wraz z opiekunami ze szpitalnego „Bajkowego Kącika”, które obejrzały m.in. inscenizację grupy „Molki” pt. „Przemądrzały skrzat” , poznawały pracę biblioteki i uczestniczyły w zabawach literackich.
Najwięcej propozycji skierowanych było do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej – zachęcając małe dzieci do korzystania z biblioteki i czytania, mamy nadzieję, że skutecznie „zarazimy” książką. „Sekrety mojej biblioteki” – pod takim hasłem odbyły się zajęcia dla przedszkolaków w Filii nr 1. Wiersze Juliana Tuwima towarzyszyły małym czytelnikom w zajęciach w Filii nr 3, w trakcie których dzieci uczestniczyły m.in. w inscenizacji „Rzepki”. Tutaj także odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. W zajęciach z wykorzystaniem komputera uczestniczyły przedszkolaki w Filii nr 6. „Książka bawi, uczy, inspiruje” – to zajęcia literacko-plastyczne w których uczestniczyły dzieci w Filii nr 7. Specjalne zajęcia odbyły się również dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie.
Z kolei w Oddziale dla Dzieci mali czytelnicy obejrzeli przedstawienie „O Krzysiu urwisie” przygotowane przez słuchaczy Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Dzieci uczestniczyły również w spotkaniu autorskim z Niną Opic, a przedszkolaki w zajęciach z cyklu „W krainie uczuć”. Pod hasłem „Książkowy ogród fraszek” odbył się konkurs literacki dla starszych dzieci szkoły podstawowej i gimnazjalistów.
W ramach Tygodnia Bibliotek KBP zaprosiła czytelników do udziału w akcji „Noc w Bibliotece” 10/11 maja. Biblioteka Główna dla wszystkich czynna była do 24.00, a dodatkowo dla dzieci przygotowano liczne zajęcia, gry i zabawy w „afrykańskich klimatach”.
To tylko wybrane formy działań, które Krośnieńska Biblioteka zaproponowała mieszkańcom miasta i regionu w Tygodniu Bibliotek, pokapujące bibliotekę jako aktywną instytucję kultury, otwartą na nowe wyzwania. Szczegółowe relacje ze wszystkich wydarzeń dostępne są na stronie www.kbp.krosno.pl
Monika Machowicz