Już po raz ósmy obchodzony był Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym odbywała się w dniach 8-15 maja pod hasłem „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę! Hasło miało zachęcać do odwiedzenia biblioteki, zarówna w celu wypożyczenia książek, uzyskania informacji, jak i bez żadnego sprecyzowanego powodu. Bibliotek jest instytucją otwartą dla każdego – bez względu na wiek czy wykształcenie. Z wielu usług i zbiorów współczesnej biblioteki można korzystać również za pomocą Internetu.
Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie, jak co roku włączając się w te obchody, zaproponowała mieszkańcom miasta i regionu, szereg działań, pokazujących zróżnicowanie oferty adresowanej zarówno do obecnych, jak i potencjalnych użytkowników.
Z oferty KBP skorzystało blisko 1000 osób – głównie dzieci i młodzież, ale nie zbrakło też propozycji dla czytelników dorosłych.
Wszyscy, którzy kochają podróże obejrzeli prezentacje slajdów z półrocznej wyprawy do Azji Marzeny Filipczak, autorki książki „Jadę sobie”, która przedstawiała miejsca nieznane, ciekawe, czasem wzbudzające zachwyt, czasem strach, na pewno niedostępne turystom biur podróży. Z kolej miłośnicy sztuki wzięli udział w wernisażu wystawy Bogusława Iwanowskiego, na której pokazane zostały losy Jana Pawła II poprzez rzeźby wykonane z czarnego dębu. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiali o książce Nicka Hornby’ego Juliet, naga, natomiast każdy, kto interesuje się literaturą współczesną mógł wziąć udział w spotkaniu z poetą, krytykiem i tłumaczem, laureatem Nagrody Kościelskich - Tomaszem Różyckim. Jego ostatni zbiór „Księga obrotów” jest w tym roku nominowany do prestiżowych Nagród Nike i Gdynia. Natomiast seniorzy wzięli udział w warsztatach komputerowych zorganizowanych w Filii nr 4.
Z kolei dzieci uczestniczyły w spotkaniach autorskich z jednym z najbardziej znanych współczesnych pisarzy dla dzieci Grzegorzem Kasdepke, w warsztatach tworzenia komiksu prowadzonych przez rysownika Łukasza Zabdyra, obejrzały spektakl lalkowy „Pinokio” w wykonaniu aktorów Teatru „Mer” z Łodzi, wzięły również udział w licznych spotkaniach edukacyjnych i konkursach. M.in. w Oddziale dla Dzieci sześciolatki z miejskich przedszkoli uczestniczyły w konkursie recytatorskim pod hasłem „Gdzie mieszka bajeczka?”, w którym dzieci recytowały wiersze Czesława Janczarskiego. W zajęciach literacko-plastycznych uczestniczyły przedszkolaki niemal w wszystkich filiach na terenie miasta, natomiast nieco starsze dzieci w lekcjach tematycznych – w Filii nr 4 poświęconych poezji Edwarda Stachury, źródłom informacji w bibliotece w Filii nr 1. We wszystkich placówkach odbyły się też eliminacje do konkursu o tytuł Mistrza Pięknego Czytania, którego finał będzie miał miejsce podczas imprezy plenerowej w Ogródku Jordanowskim - 3 czerwca.
Krośnieńska Biblioteka Publiczna, po raz kolejny pokazała, że obok tradycyjnych funkcji tj. udostępniania zbiorów, jest instytucją kultury, która aktywnie stara się zachęcać do sięgania po książkę, że jest „zawsze po drodze” i warto do niej wejść. W ubiegłym roku za realizację programu Tygodnia Bibliotek KBP otrzymała I miejsce w województwie podkarpackim.
Monika Machowicz