Relacja zdjęciowa z koncertu V odsłona Kultury wieków dawnych
09.02.2017

Barokowej sztuki czar

Początek lutego wypełniony był muzyką, teatrem i tańcem w barokowym stylu. A wszystko to związane było z piątą odsłoną Kultury Wieków Dawnych i niemieckim kompozytorem Georgiem Philippem Telemannem.

 


Pierwszy wieczór (5.02) upłynął pod znakiem koncertu pt. „Telemann – między sacrum a profanum”, który odbył się w krośnieńskiej farze. W średniowiecznej świątyni historyczne instrumentarium zabrzmiało pięknie, muzyką przenosząc publiczność w wiek XVIII.

 

Artysta w 1705 r. został kapelmistrzem hrabiów Promnitz i podczas pobytu w Żarach, Pszczynie oraz Krakowie miał okazję poznać polską muzykę ludową. Ta stała się inspiracją jego wielu awangardowych kompozycji instrumentalnych. W trakcie całego cyklu wielokrotnie można było usłyszeć utwory Telemanna.

 

Barokowej sztuki czar - zdjęcie w treści

 

Przeszło godzinny program wykonany przez zespół Filatura di musica minął niczym mgnienie oka. W drugim dniu wydarzenia w ramach Kultury Wieków Dawnych przeniosły się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

 

Barokowej sztuki czar - zdjęcie w treści  nr 1

 

Na miejscach dla publiczności zasiadła młodzież gimnazjalna, a na scenie zaprezentowane zostało widowisko taneczno-muzyczne „Serce nie sługa”. To nawiązujące do pantomimy dworskiej i pokazów francuskich lub włoskich grup operowo-baletowych przedstawienie zostało wykonane przez balet dworski Sotto le Stelle oraz zespół Filatura di musica. Dowcipna i lekka prezentacja ukazywała nie tylko sposób w jaki bawiono się w czasach Telemanna, ale także jakie tańce były wtedy modne. Barok, to jednak nie tylko muzyka, taniec czy teatr.

 

Barokowej sztuki czar - zdjęcie w treści  nr 2

 

Widowisko poprzedzone zostało wykładem o modzie dr Marii Molendy. W trzecim dniu RCKP odwiedzili uczniowie szkół podstawowych, którzy mieli okazję zapoznać się z budową i brzmieniem klawesynu czy różnymi rodzajami fletów. Spotkanie z instrumentami przeplatane było nauką podstaw savoir-vivre. Była także okazja, by poznać kroki menueta i zatańczyć je przy akompaniamencie muzyków.

 

Barokowej sztuki czar - zdjęcie w treści  nr 3

 

Zajęcia te poprowadzili Katarzyna i Julia Borstyn (taniec) oraz Konrad Oklejewicz i Patrycja Domagalska-Kałuża (muzyka). Trzy dni i różnorodne wydarzenia pokazały, że sztuka baroku była zróżnicowana i wiele elementów pozostało z tego okresu, dzięki którym ubarwić można spotkania z Kulturą Wieków Dawnych.
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie