Bajeczne KROSNO - prima aprilisowe zmagania turystyczne dla uczniów klas IV - VI krośnieńskich szkół podstawowych
"Kto wie, czy nie piękniej żyć w legendach i z nimi". Tak, słowami Jana Tulika skierowanymi do uczestników konkursu organizowanego przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie, można by najkrócej podsumować dzień 1 kwietnia 2009 roku.
W tym tradycyjnym dniu żartów odbyła się 5. edycja konkursu prima aprilisowego, który w tym roku rozegrał się pod hasłem Bajeczne KROSNO. W zabawie sprawdzającej wiadomości oraz umiejętności z zakresu historii i dziejów najnowszych Krosna udział wzięli uczniowie z 10 krośnieńskich szkół podstawowych.
Konkurs utrzymany był w bajecznym, fantastycznym klimacie, pozwalającym uczestnikom przenieść się do świata legend i baśni. Pracujący pod bacznym okiem opiekunów pięcioosobowe zespoły składały z papieru krośnieńskiego smoka, tworzyły legendę o studni na krośnieńskim Rynku. Korzystając z urządzenia zwanego „bajkomatem” osadzały, znanych baśniowych bohaterów w wybranych przez siebie wydarzeniach z historii miasta. W czasie wykonywania zadań uczestnicy dowiedzieli się, kto z rodu królewskiego wg legendy upodobał sobie najstarszą, murowaną krośnieńską kamienicę – Kamienicę Wójtowską oraz na nowo odkryli skarby krośnieńskiej ziemi – ropę i szkło. Nie lada atrakcją było wykonanie figurki o fantastycznych kształtach z marcepanu. Marcepan w czterech kolorach ufundowała cukiernia „Santos” Marka Bargieła.
Wyniki konkursu i rozdanie nagród odbyło się 15 kwietnia 2009 roku w Piwnicy PodCieniami. Zwycięzcy 5. edycji konkursu prima aprilisowego to:
I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 8 im. „Dar Górników” w Krośnie,
II miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie,
III miejsce - Miejski Zespół Szkół Nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 10 w Krośnie.
Patronat honorowy nad konkursem objął Jan Tulik poeta prozaik, dramatopisarz, eseista, publicysta, recenzent, a także autor najbardziej znanych opracowań legend krośnieńskich. Fundatorem poczęstunku dla uczestników konkursu był Jan Deptuch właściciel cukierni „Jagusia”. Bajeczny tort z wynikami konkursu wykonany w cukierni „Santos” współfinansował jej właściciel Marek Bargieł. Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez: Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie oraz Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronat Medialny nad wydarzeniem sprawował tygodnik Nowe Podkarpacie.
Konkurs zrealizowany został przy pomocy finansowej Gminy Krosno.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Już dziś Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza krośnieńskie szkoły podstawowe do wzięcia udziału w 6. edycji konkursu.
Organizatorzy konkursu dziękują patronom, fundatorom oraz wszystkim instytucjom, które przyczyniły się do przeprowadzenia prima aprilisowych zmagań, były to Biuro Rady Miasta Krosna, Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie, Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, Krośnieńska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci, restauracja „Piwnica Wójtowska”.
A wszystkim tym, którzy chcą posmakować prima aprilisowej zabawy a zastanawiają się, kogo prawdopodobnie gościła Kamienica Wójtowska, odsyłamy do lektury artykułu w „Podkarpaciu” z 1974 roku zatytułowanego Tam, gdzie bywali królowie, który znajduje się w kąciku pamięci w restauracji „Piwnica Wójtowska”.