591786664.jpg
12.08.2015

Bagietka da się lubić, czyli Krosno podbija Francję

Od 20 do 27 lipca czworo uczniów z naszego miasta: Wiktor Kazanecki i Julita Świątek z II LO oraz Ola Machnik i Michał Zygarowicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących reprezentowali Krosno na piątym już z kolei Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży. Tym razem nastolatków z dziewięciu krajów świata ugościło francuskie Creil.

 

 

 

Bagietka da się lubić, czyli Krosno podbija Francję - zdjęcie w treści

 



 



Międzynarodowe Spotkania Młodzieży odbywają się od 2011 roku. Raz do roku kilkadziesiąt osób z różnych krajów spotyka się w jednym mieście, gdzie, prócz poznawania języków, zwyczajów czy tradycji, uczestniczą w warsztatach – sportowych, kulturowych, jak i artystycznych. Krosno po raz pierwszy brało udział w takim spotkaniu w 2012 roku – zaprosiło nas do nich niemieckie miasto Marl, z którym jeszcze w sierpniu podpisujemy umowę o partnerstwo.

Czy mogę w czymś pomóc?

Pierwsze wrażenie? Francuzi to niezwykle pozytywnie nastawieni ludzie – stwierdziliśmy, gdy jako pierwsza z zaproszonych grup dotarliśmy do Creil, oddalonego niespełna 40 km od Paryża. Aby umilić nam oczekiwanie na przygotowanie pokojów, ugoszczono nas regionalnymi przysmakami. Przez cały tygodniowy pobyt towarzyszyły nam pytania: „wszystko dobrze?”, „czy w czymś pomóc?” – wyjątkowa troska o gości już na samym wstępie utkwiła nam głęboko w pamięci. Wieczorem tego samego dnia spotkaliśmy się już ze wszystkimi ekipami, z którymi w najbliższym czasie mieliśmy wspólnie pracować i bawić się – ponad 40 osób przyjechało z Palestyny, Norwegii, Niemiec, Turcji, Singapuru, Wielkiej Brytanii i Węgier.

 

 

Bagietka da się lubić, czyli Krosno podbija Francję - zdjęcie w treści  nr 1
Creil to miasto bardzo podobne do Krosna, pod względem liczby mieszkańców, wielkości czy także otwartych drzwi dla turystów.
 

 



Jest takie miasto Krosno

- Wow, you’re from Krosno? I remember, this is Glass City of Krosno! (Jej, jesteście z Krosna? Pamiętam, to Szklane Miasto!) – przywitała nas Cintia z Francji, jedna z uczestniczek spotkania. W 2014 roku to właśnie Krosno było organizatorem czwartego zjazdu, podczas którego uczestnicy mieli okazję zwiedzać Centrum Dziedzictwa Szkła, uczestniczyć w warsztatach w RCKP czy odwiedzić kopalnię w Bóbrce. Pytanie o to, co zapamiętali z pobytu w Polsce, zadałem kilku osobom:

- Co zapamiętałem z Krosna? Macie niezwykle urokliwą starówkę i wspaniale pokazujecie, na czym oparta jest wasza kultura, tradycja. Centrum Dziedzictwa Szkła to warte ponownego odwiedzenia miejsce. Być może dla was dmuchanie szkła jest czymś normalnym, codziennym, lecz dla mnie i moich kolegów – to wspaniała przygoda i spotkanie z czymś, czego nie doświadczamy – mówi Jonas z Norwegii.

A zapytany Robert z Węgier odpowiada: - Macie takie powiedzenie: „Polak, Węgier -  dwa bratanki” – rok temu sprawdziło się! Świetnie bawiłem się wraz z całą drużyną. Pomimo, że pozornie tyle nas dzieli, każdy z każdym odnalazł wspólny język. Dobrze się stało, że dużo z osób, którzy poznali się w Krośnie, spotkało się ponownie tysiące kilometrów dalej. To znak czasów, w których żyjemy – nic nie może nas zablokować, czy cokolwiek uniemożliwić.

- Podczas rozmów z krośnianami dowiedziałem się, że nieopodal w Bóbrce powstał przemysł naftowy. Byłem zszokowany, bo myślałem, że to zasługa Amerykanów! A z pobytu w Krośnie miło wspominam także waszą kuchnię – nigdy wcześniej nie jadłem tak pysznych dań! Podziwiałem także to, że w Krośnie młodzi mają głos i funkcjonuje takie coś jak Młodzieżowa Rada. – komentuje Mohamed z Turcji

- W Krośnie macie piękne dziewczyny. Jedna z nich, Ola, nauczyła mnie kilka słówek po polsku, a do dzisiaj zapamiętałem „ładna”. I polski język jest strasznie trudny, ale chciałbym go poznać – odpowiada Mamadou z Francji.

 

Bagietka da się lubić, czyli Krosno podbija Francję - zdjęcie w treści  nr 2
Na mapie świata, na której umieszczono wszystkie miasta, z których zjawili się uczestnicy spotkania, znalazło się także miejsce dla Krosna.
 

 

Pozostali powtarzali jedną opinię – Krosno znakomicie sprawdziło się jako gospodarz i wielu z nich pragnie odwiedzić Szklane Miasto powtórnie.

 

Młodości, dodaj światu skrzydła

Każde z Międzynarodowych Spotkań Młodzieży kończy Spektakl Kultur, podczas którego wszyscy uczestnicy prezentują swój kraj w obecności zaproszonych przedstawicieli miast biorących udział w projekcie. Krosno reprezentowali prezydent Piotr Przytocki oraz Daniel Bieszczad, odpowiedzialny za międzynarodowe kontakty miasta.

Daniel Bieszczad, Urząd Miasta: - Krosno współpracuje z wieloma miastami, m.in. w Niemczech czy na Węgrzech. Wspólnie z nimi organizujemy wiele przedsięwzięć, m.in. wymiany młodzieżowe, konferencje czy szkolenia. Kontaktując się z miastami, zapoznajemy różnego rodzaju rozwiązania w sferach gospodarki, społecznej czy edukacji i niejednokrotnie przenosimy je na swój grunt.

Spektakl Kultur jest też podsumowaniem całej pracy, jaką wykonaliśmy podczas trwania projektu. W Creil podzielono nas na grupy graffiti, tańca, śpiewu oraz teatru, a także na te zajmujące się sprawami społecznymi: m.in. dotyczące stereotypów czy praw człowieka.

Aala z Palestyny: - Z tego, co zauważyłam, wy, Polacy, macie niesamowite poczucie humoru i dużo wiecie o swoim kraju. A inne narodowości mają niekiedy z tym problem. I przede wszystkim, tak jak my, jesteście niezwykle muzykalni i rozrywkowi!

Kolega z Francji: - Polacy są przesadnie religijni i będąc w Krośnie, zdołałem to zauważyć. Co krok kościół. A poza tym to jesteście spoko, a wasza młodzież lubi rapsy.
 

 

Bagietka da się lubić, czyli Krosno podbija Francję - zdjęcie w treści  nr 3
Wzajemna wymiana opinii o narodowościach to także element warsztatów, w których braliśmy udział. Jednak nie dla wszystkich krajów ogół był krytyczny – obronną ręką wyszła m.in. Palestyna i Singapur.

 

 

Efektem tego jest przedstawienie teatralne – w tym roku główną rolę chłopca Paola, chcącego stworzyć świat bez rasizmu, przemocy i niesprawiedliwości zagrał krośnianin – Michał Zygarowicz. Podobne przedsięwzięcie zrealizowano także rok temu w Krośnie, w ramach festiwalu „Karpackie Klimaty”. Cała impreza w Creil przebiegała pod hasłem „Young people together, let’s change the world!” (Młodzi ludzie, razem zmieńmy świat!) i to przesłanie można było odnaleźć w każdym fragmencie naszej pracy.

 

 

Bagietka da się lubić, czyli Krosno podbija Francję - zdjęcie w treści  nr 4

Na wykonanym wspólnie graffiti odnaleźć można symbole i znaki pokoju, a także nasze imiona i flagi państw, z których pochodzimy.



I co z tego wszystkiego?


Ola z Krosna: - Generalnie bardzo mi się podobała atmosfera i ludzie byli bardzo otwarci. Wspaniale było móc zaprzyjaźnić się z każdym bez względu na kolor skóry, poglądy, czy pochodzenie. Dobrze wspominam warsztaty taneczne, na których było wiele śmiechu, ale i ciężkiej pracy. Myślę, że każdy z nas na długo zapamięta spędzony razem czas.

Smutno było pożegnać się z ludźmi, z którymi przez długi czas spędzało się całe dnie – ale wszystkiego musi nadejść kres. Wielu z nas – tym także ekipa z Krosna – nadal utrzymuje kontakt z obcokrajowcami za pomocą Facebooka.

- Wspaniała przygoda i bardzo pożyteczne ćwiczenia dla języka. Tydzień posługiwania się żywym angielskim bądź francuskim to jak dwa miesiące nauki w szkole! – podsumowuje koleżanka z Anglii.

Padła nawet propozycja, aby po jakimś czasie zorganizować kolejny zjazd dokładnie w tym samym składzie.

Mamadou: - Cudownie! Przyjedźmy do Krosna. Pod pomnikiem faceta z czymś w ręce uśmiechały się do mnie dwie przepiękne dziewczyny. Chcę je jeszcze raz spotkać!

 

tekst: Wiktor Kazanecki, zdjęcia: Ola Machnik, Wiktor Kazanecki
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie