948561882.jpg
16.01.2009

Aksamitna i świetlista (o malarstwie Magdaleny Wyżykowskiej)

Wernisaż malarstwa Magdaleny Wyżykowskiwej odbył się 14 stycznia br. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Kilkadziesiąt prac olejnych oraz malowanych na aksamicie obejrzało tego dnia blisko 100 osób. Ekspozycja potrwa do 5 lutego.

 

 

Aksamitna i świetlista (o malarstwie Magdaleny Wyżykowskiej) - zdjęcie w treści

 

 


- To piękna „srebrna” seria wystaw Magdaleny Wyżykowskiej, gdyż właśnie teraz przypada ćwierćwiecze jej pracy twórczej, na naszej ekspozycji po raz pierwszy prezentuje ona w takiej ilości najnowsze obrazy malowane w konwencji abstrakcji – powiedziała Teresa Leśniak, dyrektor biblioteki, witając gości.


Wernisaż zainaugurował mini recital Jarosława Seredy. Ten mistrz saksofonu wykonał cztery utwory na saksofon, w tym premierowe, nigdzie dotąd nie prezentowane. Jarosław J. Sereda obiecał w maju poprowadzić w saloniku biblioteki wykład „muzyka a literatura” połączony z prezentacją muzyczną.


Wzruszona artystka, która przed kilkoma miesiącami obchodziła jubileusz 25-lecia pracy twórczej, stworzyła iście rodzinną atmosferę. Tym bardziej, że na wernisaż ten przybyli goście z różnych ośrodków w kraju.

 

 

Aksamitna i świetlista (o malarstwie Magdaleny Wyżykowskiej) - zdjęcie w treści  nr 1

 


Cykl „Życie kobiety” jawi się jako oddzielny, bardzo plastyczny esej o kobiecie i jej roli w życiu, o jej szczególnej wrażliwości, zwłaszcza, gdy dotyczy to kobiety twórczej. Oglądając ten zestaw obrazów rodzi się pytanie: czy malowane przez artystkę kobiety pochodzą z epoki fin de siecle’u? Może niektóre z nich prezentują mit sprzed wieku femme fatale? Kobiety Magdaleny Wyrzykowskiej to portrety niedopowiedziane, pełne tajemnicy; będące raczej projekcjami kobiecej duszy. Każda z portretowanych dam – z pozoru do siebie podobnych, ma jakby inną do spełnienia życiową rolę: przyjaciółki, matki, żony, siostry i każda z nich podkreśla przemijanie, zmienność. - Gdyby pochodziły z kart książki, dopuszczalibyśmy możliwość, iż niektóre z nich to porte-parole samej autorki. Chyba – po trosze – w takiej sugestii byłby pyłek prawdy; wszak jest kobieta-anioł z renesansowymi oczyma, ale i kobieta z paletą na tle sztalug, to uduchowiona - z ręką na sercu… Paleta kobiecych emocji. Kobiecych? Owszem. Mężczyźni okazują to nieco inaczej, jeśli w ogóle – to surowiej.- czytamy w katalogu wystawowym tradycyjnie wydawanym przez bibliotekę przy okazji każdego wernisażu.


Kolejnym tematem malarskim tej artystki jest architektura. Głównie wnętrza z minionej epoki, gustowne i eleganckie aranżacje. Dawne wnętrza przywołują klimat tamtych lat, bywają niekiedy rodzajem dekoracji teatru wyobraźni samej autorki.
Pieczęcią wszędzie rozpoznawalną jej malarstwa są obrazy na aksamicie. Kolory mienią się odcieniami, opalizują, a to pobudza wyobraźnię amatora malarstwa. Sama autorka twierdzi, że ten rodzaj materiału, jako malarskie podłoże, „podkreśla światło i bogactwo kolorów”.

 

Aksamitna i świetlista (o malarstwie Magdaleny Wyżykowskiej) - zdjęcie w treści  nr 2

 

 


Magdalena Wyżykowska chyba po raz pierwszy zaprezentowała szerszą gamę prac abstrakcyjnych. Jej abstrakcje podobne są syntezie wybranej rzeczywistości, może głównie pejzaży. Wyobraźnia autorki skłania wyobraźnię widza do podjęcia próby tworzenia własnej wizji świata. „Gra linii, plam, światła, faktur” – oto istota tworzenia w tej konwencji – twierdzi sama autorka w jednej z prasowych wypowiedzi. Dotyczy to także jej kolaży, dyskretnie grających fakturą innych, nałożonych na płótno, fragmentów materiału.


Malarstwo Magdaleny Wyżykowskiej to również pejzaże, pełne światła i pięknych w perspektywie przestrzeni, głównie regionu Podkarpacia. To dyskretne i subtelne obrazy, wnoszące nastrój: szczyptę nostalgii, jakąś niedookreśloną tęsknotę, ton melancholii.
 

Jan Tulik
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie