Zapraszamy na kolejne wydarzenie do Biura Wystaw Artystycznych. Tym razem będzie to wernisaż wystawy pt. Adam Łyszczek „Malarstwo”. Wernisaż wystawy zaplanowano na 16 grudnia (piątek) na godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 7 stycznia 2023 r. Kuratorem wystawy jest Marek Burdzy.
Ludzie – na szczęście dla nich – różnią się między sobą. A im większa różnorodność – tym lepiej dla takiej społeczności. Kiedy przychodzimy na świat, jesteśmy jak biała i czysta kartka. Długie, długie lata uczymy się, doświadczamy, nasiąkamy całym otaczającym światem. Człowiek – to brzmi dumnie. Adam Łyszczek – nasz prywatny bohater – rósł pośród rówieśników i dorosłych bacznie obserwując i wyciągając wnioski. Będąc utalentowanym plastycznie postanowił zostać budowniczym świata. Czyli architektem. Czas i okoliczności sprzyjały… Los skierował młodego Adama na niwę artystyczną. Ze swoistą swobodą przez lata zarządzał Galerią Sztuki. Młodzieńcza fascynacja malarstwem ciągle dawała o sobie znać. Malował okazjonalnie, ale systematycznie. Jego malarski rozwój przebiegał burzliwie, od tradycyjnych pejzaży aż po kompozycje abstrakcyjne. Miały jednak w sobie właściwy tylko jemu rys osobistego języka malarskiego. Obrazy Adama nie szokują; w swojej podskórnej warstwie przypominają odwieczną zasadę „złotego środka”. Wyważenie i umiar – cechy właściwe myślicielom a nie artystom. Tak więc Adam bardziej jest filozofem: jego ogląd świata mieści się między swobodą, empatią a delikatną, nie raniącą satyrą. Stąd też każde spotkanie z nim jest wyjątkowym czasem – czymś na wzór małego, osobistego święta. Święta pełnego ciepła i radości.
Marek Burdzy
Wystawa: Adam Łyszczek „Malarstwo”
Termin: 16 grudnia 2022 – 7 stycznia 2023
Wernisaż: 16 grudnia 2023 r., godzina 18:00
Kurator: Marek Burdzy
Adam Łyszczek urodził się 30 stycznia 1946 roku w Tarnowie. W latach 1960-1965 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Następnie przez okres dwóch lat kontynuował naukę w Studium Nauczycielskim w Rzeszowie na kierunku “Zajęcia praktyczno-techniczne i wychowanie plastyczne”.
Studiował w latach 1967-1972 na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Odbył studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu – Marketing (1989-1991), Politechnice Śląskiej w Gliwicach - Wydział Architektury, Konserwacji Zabytków (1992-1993), Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, Sanacja budynków (1996-1997).
Pracował zawodowo w Garnizonowym Klubie Oficerskim w Rzeszowie jako plastyk-dekorator (1965-1967), Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu-Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów Warszawa, w zakresie scenografii, dekoracji wnętrz i wykonywania kostiumów do filmów fabularnych (1973-1975), Urzędzie Wojewódzkim w Krośnie jako plastyk wojewódzki (1975-1977), Urzędzie Miejskim w Jaśle jako architekt miejski (1977-1982).
W latach 1982-1991 pełnił funkcję dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie. W latach 2008-2013 był starszym wykładowcą Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie. Od 1992 roku prowadzi własną pracownię architektoniczno-plastyczną „Dom”.
Był zaangażowany społecznie od najmłodszych lat. W 1960 roku był drużynowym ZHO przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Jaśle. W czasie studiów na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pełnił funkcję przewodniczącego Rady Wydziałowej Zrzeszenia Studentów Polskich. W latach 1977-1979 był kierownikiem II-ligowej drużyny siatkówki żeńskiej „Czarni” Jasło. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Polska Sztuka Użytkowa (ZPZP, SU).
Zajmuje się projektowaniem architektonicznym, malarstwem sztalugowym, scenografią filmową. Maluje w nurcie abstrakcji, głównie uproszczone pejzaże.
W dorobku ma wiele realizacji oraz nagród architektonicznych. Do tej pory zrealizował 10 indywidualnych wystaw malarstwa. Brał udział w plenerach m.in. w plenerach Bieszczadzkich (od 1982 roku) i wystawach zbiorowych m.in. jasielskiej grupy „PLAJA”.