Od 1 lutego zamknięte zostają drogi przebiegające przez teren krośnieńskiego lotniska. Tę konieczność wymusiła decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który ze względów bezpieczeństwa zamknął lotnisko Krosno dla ruchu lotniczego. Z istniejących dróg korzystać będą mogły w wyjątkowych sytuacjach (na podstawie specjalnego zezwolenia) jedynie firmy działające na lotnisku.
ULC wskazał trzy główne problemy, które zagrażają bezpieczeństwu - drogi przecinające lotnisko, brak ogrodzenia oraz istnienie na terenie lotniska obiektów nieprzeznaczonych na cele lotnicze (dom mieszkalny z budynkiem gospodarczym, plac manewrowy, boisko sportowe).
W związku z tym został przygotowany plan naprawczy, którego najbardziej odczuwalną sprawą będzie zamknięcie dróg przecinających lotnisko od 1 lutego br.
Przy wjazdach ustawione będą znaki zakazu ruchu w obu kierunkach. Ponadto dostęp do lotniska z dróg gruntowych zabezpieczą rowy, przekopane tak, by uniemożliwić wjazd.
Przy wszystkich ścieżkach, z których korzystają piesi, zostaną ustawione dodatkowe tablice z informacją o zakazie wstępu na teren lotniska.
Przestrzeganie zakazu ruchu w obrębie lotniska przez nieuprawnione pojazdy oraz pieszych będzie egzekwowane przez monitorującą teren Straż Miejską.
W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem gospodarczym przejazd drogą asfaltową w obrębie lotniska może odbywać się na podstawie zezwolenia.
Istniejąca droga asfaltowa przecinająca lotnisko wykorzystywana jest głównie przez funkcjonujące przy ul. Lotników, firmy przemysłu lotniczego - pracuje w nich łącznie ok. 200 osób, część z nich to mieszkańcy Krosna. Droga ta stanowi w chwili obecnej główny dojazd od strony miasta. Istnieje możliwość dojazdu do firm od strony południowej przez miejscowość Głowienka, jednak tylko dla samochodów osobowych. Z tego względu dopuszczalny będzie (na podstawie specjalnego zezwolenia) okazjonalny dojazd samochodów ciężarowych drogą przecinającą lotnisko, przy zachowaniu szczególnych procedur bezpieczeństwa oraz przejazdu jednej linii autobusu miejskiego, której rozkład uzgodniony zostanie z Aeroklubem Podkarpackim.
Okazjonalny przejazd drogą w obrębie lotniska będzie możliwy najdłużej do końca czerwca 2012 r. W tym terminie zostanie wybudowana od strony południowo-zachodniej (od ul. Zręcińskiej i Lotników) droga dojazdowa do firm w ramach projektu „Zwiększenie atrakcyjności miasta Krosna poprzez kompleksowe przygotowanie terenów pod inwestycje”, realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Jednocześnie przygotowywane jest połączenie terenu zajmowanego przez firmy przy ul. Lotników z miastem od strony wschodniej (od ul. Witosa). Wybudowanie tej drogi planowane jest do końca 2011 r. Istniejąca droga asfaltowa znajdzie się w obrębie ogrodzenia lotniska i przejazd nią będzie niemożliwy.
Ogrodzenie lotniska zostanie wybudowane w ramach projektu „Utworzenie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego w oparciu o zmodernizowaną infrastrukturę lotniska w Krośnie – I etap”, realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2007-2013. Powstanie ono w terminie do 30 czerwca 2012 r.
W obecnych granicach lotniska znajduje się w tej chwili dom mieszkalny z budynkiem gospodarczym, plac manewrowy i boisko sportowe. Wszystkie te obiekty, znajdują się w części lotniska, która od wielu lat nie jest wykorzystywana do działalności lotniczej. Zgodnie z docelową koncepcją zagospodarowania lotniska, obszar ten powinien zostać wyłączony z jego granic. Wniosek o wyrażenie zgody na zmianę istotnych cech eksploatacyjnych i technicznych lotniska, polegających na zmianie granicy lotniska, został złożony w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w dniu 5 stycznia 2010 r. Po uzyskaniu zgody Prezesa ULC oraz dokonaniu stosownych zmian w rejestrze lotnisk cywilnych, obiekty te znajdą się poza granicami lotniska i nie będą powodować naruszenia przepisów ustawy Prawo lotnicze.
Decyzja o zamknięciu lotniska Krosno dla ruchu lotniczego nakazywała usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w terminie do 31 grudnia 2010 r. Z uwagi na istotną rolę, jaką dla miasta i regionu odgrywa czynne lotnisko, plan działań naprawczych, służących zapewnieniu bezpieczeństwa, został przygotowany niezwłocznie i jest aktualnie wdrażany. Plan wraz z wnioskiem o jak najszybsze otwarcie lotniska Krosno dla operacji lotniczych przesłano 15 stycznia 2010 na ręce Pana Grzegorza Kruszyńskiego Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego .