„Zwykłą pracą czynicie rzeczy niezwykłe” - cytując profesora Artura Bębna z Krakowa, zwrócił się do członków Stowarzyszenia i gości prezes Marian Terlecki otwierając jubileuszową wystawę w Saloniku Artystycznym Biblioteki.
Wystawa zatytułowana „50 lat Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej: dokumenty, fotografie, pamiątki” jest jednym z punktów jubileuszowego programu obchodów organizacji. Pokazano na niej dokumenty z 1958 r., a to: zawiadomienie o rejestracji, wówczas Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej, pierwszy statut i wzór deklaracji członkowskiej oraz pierwszy spis członków. Jak podkreślał prezes wśród zrzeszonych było wielu nauczycieli. Byli nimi także: Stanisław Chrzanowski - pierwszy prezes, wiceprezesi Józef Kucza i Franciszek Kraus oraz Józef Cymerman. Inicjatorem powstania organizacji był Antoni Lorens, lekarz i wielki społecznik z Krościenka Wyżnego.
Praca członków Stowarzyszenia przyniosła i przynosi korzyści dla Krosna, a jej efektem jest zarówno dokumentowanie historii miasta i regionu, podtrzymywanie więzi z krośnianami mieszkającymi w różnych częściach kraju (poprzez oddziały w Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu), a przede wszystkim przez popularyzację wiedzy o historii, kulturze, zabytkach i bogactwie przyrody regionu.
W okresie 50-lecia Stowarzyszenie zorganizowało wiele sesji popularnonaukowych i setki odczytów nie tylko dla swych członków, ale również dla młodzieży szkolnej. Popularyzowało ziemię krośnieńską wśród członków oddziałów. Tę działalność obrazują zgromadzone na wystawie zaproszenia, programy spotkań i fotografie. Odrębną dziedzinę działalności stanowią utrwalone tradycją „Spotkania na rodzinnej ziemi”, „Spotkania noworoczne” i wycieczki w cyklu „Poznajemy swój region”. Te również znalazły swe miejsce na wystawie. Świadczą one o budowaniu więzi wśród członków Stowarzyszenia oraz zaspokajaniu ich pasji poznawczych.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej może się poszczycić poważnym dorobkiem wydawniczym. Oprócz licznych publikowanych artykułów popularnonaukowych wydano 12 książek. Mówił o tym mgr Andrzej Kosiek, który zwrócił uwagę na 4-tomowe wydawnictwo „Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu”. Jego zdaniem jest ono dopełnieniem pracy ks. Władysława Sarny „Opis powiatu krośnieńskiego”, bowiem służy jako podstawowe źródło wiedzy dla piszących prace o regionie. A. Kosiek podkreślił udział członków Stowarzyszenia w opracowaniu tego dzieła. Spośród 57 artykułów zamieszczonych w czterech tomach, 10 opracowało badaczy miejscowych. Dotyczy to zwłaszcza tomu 3 i 4, bo pierwsze dwa tomy są autorstwa środowiska naukowego krakowskich historyków i badaczy.
Na wystawie zaprezentowano oprócz wydawnictw część pamiątek, które w ciągu półwiecza Stowarzyszenie otrzymało. Są to: listy gratulacyjne i podziękowania od władz i organizacji społecznych za inicjatywy na rzecz Krosna i regionu, pamiątkowe medale i znaczek Stowarzyszenia.
Na otwarcie wystawy w dniu 10 września przybyło liczne grono członków i sympatyków Stowarzyszenia, przedstawiciele władz samorządowych Krosna i powiatu: Andrzej Guzik - wicestarosta powiatu krośnieńskiego, Anna Dubiel - przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta, Adam Krzanowski - członek Rady Miasta oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Wanda Belcik