102337835.jpg
10.10.2014

11. INNY FESTIWAL TEATRÓW MŁODZIEŻOWYCH

 
Serdecznie zapraszamy na 11 edycję Festiwalu Teatrów Młodzieżowych INNY. Rozpoczynamy 16 października!

 

 

 

 

 

PROGRAM


MIASTO NAD KANAŁEM
ARLETeatr

18 października, blok prezentacji 9.30 - 11.30
 
reżyseria, choreografia: Arleta Szatkowska
scenariusz: Arleta Szatkowska i Michał Zdeb
opr. muzyczne Dorota Jasieniecka i Michał Zdeb

ARLETeatr działa od 2001 roku. Tworzą go uczniowie III LO w Bydgoszczy. Niezwykle żywa jest więź łącząca aktualnych i byłych członków teatru, którzy  wspomagają go we wszelkich działaniach w miarę możliwości czasowych. Spektakl „Miasto nad Kanałem” na motywach powieści Jerzego Sulimy- Kamińskiego „Most Królowej Jadwigi” to sentymentalna „podróż” po Bydgoszczy ubarwiona muzyką wykonywaną na żywo, tańcem, obrazami z pocztówek, które pokazują nieistniejące już zakątki miasta.

 
 

MATRIONISKO
TEATR ZRKADLO

16 października, blok prezentacji 15.30 - 20.00
 
tekst: Michail Zoščenko
reżyseria i opracowanie plastyczne: Peter Luptovský
opracowanie muzyczne: Sergante Peper
choreografia: Marianna Májiková

Dziecięcy Zespół Teatralny „Zrkadlo” (Lustro) został założony w 2004 roku w ramach zajęć literacko-teatralnych w Podstawowej Szkole Artystycznej im. J.L. Bella w Kremnicy (SK). Kierownikiem zespołu jest Peter Luptovský. Członkami dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat. Grupa ma w swoim repertuarze wiele przedstawień m.in. „Motyl”, „Po prostu nie oszaleć”, „On już jedzie”. Wszystkie te inscenizacje określane są jako dziecięcy teatr kreatywny, teatr słowa czy sceniczna miniatura. „Lustro” może poszczycić się udziałem w licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach.


 

CIENIE
TEATR KORE

17 października, blok prezentacji 15.30 - 20.00
 
tekst: Joanna Bator
scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska
muzyka: Jakub Adamski

Teatr „Kore” powstał w 2010 roku. Grupa skupia młodzież licealną i studencką. Do tej pory przygotowali i wystawili trzy spektakle: „Sierotki”, „Zbrodnie serca” oraz monodram „Kaśka”.
Najnowszy pt. „Cienie” powstał na podstawie fragmentów powieści „Chmurdalia” Joanny Bator. To magiczna opowieść o zagadkowych ciociach - herbatkach, które pewnego dnia uratowały porzucone dziecko. Spektakl jest pełen ciepłego humoru i nostalgicznego wspomnienia za powoli znikającym już światem.

 


SZEŚĆ STRUN
TEATR ZACZAROWANA SZKATUŁKA

16 października, 11.00
 
reżyseria: Olena Milewska
choreografia: Sergiej i Ludmiła Grygorovych, Nelli Milewska

Spektakl na podstawie poezji hiszpańskiego poety i dramaturga Federico Garcii Lorci miał swoją premierę w maju 2014 roku.Teatr „Zaczarowana Szkatułka” brał udział w wielu festiwalach, a przedstawienie „Sześć strun” wielokrotnie nagradzano, między innymi podczas Międzynarodowego Teatralnego Festiwalu Baltic Satelid i Międzynarodowego Teatralnego Festiwalu Teatrów z Zagranicy.

 


PTAM
TEATR M.D.K. CZYLI MŁODE DZIELNE KUROPATWY

18 października, blok prezentacji 9.30 - 11.30
 
scenariusz: Krystyna Miłobędzka
scenografia i reżyseria: Monika Adamiec
muzyka: Monika Adamiec i zespół

Teatr M.D.K. działa od 2001 roku, uczestnikami są uczniowie rzeszowskich gimnazjów i liceów. Wielokrotny laureat festiwali i przeglądów. Czy „PTAM” to obraz świata dorosłych widziany oczami dziecka, a może świat dziecka widziany oczami dorosłych? I jedni i drudzy mogą się tu przejrzeć, bo tu odbijają się ich myśli, uczucia, marzenia, a widziane z perspektywy czasu zmieniają się i często się wypaczają. Dla twórców spektakl jest próbą odpowiedzi na pytania: czy do przekroczenia magicznej linii dorosłości wystarczy tylko merytoryka, czy trzeba czegoś więcej i jaką rolę w dorastaniu odgrywają nasi najbliżsi, rodzice?


 

PIŁECZKA
TEATR GĘBA

18 października, blok prezentacji 9.30 - 11.30
 
autor tekstu, reżyseria, muzyka, scenografia: Piotr Adamczyk

Teatr „Gęba” istnieje od 2009 roku. Uczestnicy, uczniowie tyskich szkół średnich, przygotowują co roku premierę. Zespół występował na wielu festiwalach i przeglądach.
W 2010 roku zajął trzecie miejsce na Dziecięcym Festiwalu Teatralnym w Czerwionce – Leszczynach, w 2011 roku pierwsze miejsca na Festiwalu Teatrów Młodzieżowych INNY w Krośnie oraz na Festiwalu w Jaworznie.

 
 

GNIAZDO
TEATR PUK- PUK

16 października, blok prezentacji 15.30 - 20.00

 
tekst, reżyseria, scenografia: Katarzyna Marjasiewicz
muzyka: zespół

Teatr PUK- PUK został założony w 1997 roku. Ma na swoim koncie 33 premiery, w tym spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obecnie grupa skupia około 30 osób w wieku 12-20 lat. Dorobek teatru to nie tylko spektakle, ale też piosenki, które w 2012 r. zostały wydane na płycie „Puk- Pukowe piosenki”. Teatr jest laureatem wielu festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Zamkowych Spotkań Teatralnych w Szydłowcu, Innego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych w Krośnie czy konkursu stypendialnego TVP 2 „Dolina Kreatywna”.


 

LABIRYNT
TEATR RUCHU FORMA

17 października, blok prezentacji 9.30 - 11.30
 
Centrum Kultury i Wypoczynku
reżyseria: Aneta Stuglik i zespół
muzyka: Czerwie, The Irrepressibles, Stravinsky

Teatr Ruchu Forma został założony w 2004 roku przez Anetę Stuglik, która do dziś jest instruktorem zespołu. Teatr to forma ruchu, tańca oraz plastyka wyrazu. Zespół wciąż poszukuje nowych form i sposobów wyrażania treści i nie stara się na siłę ograniczać pewnymi ramami. Aby nie pozbawiać odbiorcy własnej interpretacji obrazów budowanych na scenie, aktorzy starają się nie używać słów. Mało dopowiedzeń i wyjaśnień tworzy magię.


 

BAGNO
Teatr RONDO

17 października, blok prezentacji 15.30 - 20.00
 
scenariusz własny na motywach relacji nieletniej narkomanki Christiane F. „My, dzieci z dworca zoo”
scenariusz i reżyseria: Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska
opracowanie muzyczne: Maciej Sierosławski

Teatr „Rondo” jest jedną z pracowni teatralnych Słupskiego Ośrodka Kultury. Niespełna
60- letnia historia teatru jest stale pisana przez nowe pokolenia „rondowców. Spektakl „Bagno” przygotowany został jako jeden z projektów realizowanych w teatrze. Młode aktorki wcześniej były członkiniami młodzieżowej grupy teatralnej prezentującej recytacje.

 
 

W CO SIĘ BAWIĆ CZYLI ZMORY NIEJAKIEGO EUSTACHEGO DREPTAKA
TEATR SATYRY ZIELONA MRÓWA
scenariusz: zespół

16 października, blok prezentacji 15.30 - 20.00


reżyseria: Robert Kaczorowski
muzyka: Łukasz Osiecki
scenografia: zespół pod kierunkiem Pawła Ciszewskiego i Magdy Burek

Teatr Satyry „Zielona Mrówa” istnieje od 2009 roku. Spektakl „W co się bawić czyli zmory niejakiego Eustachego Dreptaka” na podstawie twórczości znanego poety, satyryka, dziennikarza Andrzeja Waligórskiego, jest czwartym programem zespołu, który tworzą wychowankowie Bursy Szkół Artystycznych, uczniowie szkół artystycznych.


 

OFF?
TEATR  KAPRYS

16 października, blok prezentacji 15.30 - 20.00
 
autor i reżyseria: Adam Karasiewicz z zespołem
muzyka: fragmenty kilku melodii, głównym motywem jest Let’s Work autorstwa Kurda Mavericka

Teatr „Kaprys” powstał w 2003 roku. Ma na swoim koncie dziesięć spektakli, a znaczna ich część była nagradzana na festiwalach m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku. Teatr skupia obecnie młodzież studencką. „Kiedy wreszcie zagracie spektakl autorski?”-  pytanie to powracało niczym bumerang, powtarzane nieustannie przez licznych sympatyków Teatru oraz jurorów oceniających zespół na przeglądach. I oto po kilku premierach, odwołujących się do tekstów klasycznych, wreszcie jest. Spektakl autorski, alternatywny, off’owy!

 
 

KLĄTWA
Teatr NOTOCO

17 października, blok prezentacji 15.30 - 20.00
 
autor i reżyseria: Monika Nitkiewicz i zespół

Teatr „NoToCo” działa od 2011 roku, jest grupą gimnazjalną, która w obecnym składzie pracuje czwarty rok i jest to jego czwarte przedstawienie. Zostało ono docenione nagrodą na Festiwalu Najciekawszych Widowisk w Lublinie. Spektakle tworzone przez teatr są autorskie i w ich powstawaniu bierze udział cały zespół. Wspólnie budowany jest scenariusz, scenografia, tworzona muzyka. Młodzi ludzie starają się mówić o problemach, które ich dotyczą i nie uciekają od „trudnych” tematów.


 

44
Teatr JUŻ KOŃCZYMY

17 października, blok prezentacji 15.30 - 20.00
 
autor i reżyseria: Ewa Śliwińska

Teatr „Już kończymy” to młodzieżowa grupa teatralna działająca od kilku lat. Spektakl „44” oparty na ruchu scenicznym, bez dialogów, przy ascetycznej, powstańczej dekoracji w sposób wyrazisty i bardzo poruszający odnosi się do dramatycznych wydarzeń Powstania Warszawskiego. To hołd złożony powstańcom, widziany oczami młodych, współczesnych ludzi, wzruszający, pełen symboliki, a czasami nawet kontrowersji wobec faktu jakim było Powstanie Warszawskie.

 


CLOWNI
Teatr 30 MINUT

17 października, blok prezezntacji 9.30 - 11.30
 
scenariusz: Andrzej Strzelecki
reżyseria: Piotr Witaszczyk


Teatr „30 Minut” powstał w 1995 roku. Od wielu lat skupia młodzież szkół średnich oraz studentów realizując różnorodne formy teatralne, rozwijając swój warsztat oraz poznając teatr i jego magię. Grupa od kilku lat bierze czynny udział w festiwalach, głownie w północnej części kraju, prezentując swoje spektakle, które są dobrze oceniane przez jurorów, krytyków, a przede wszystkim przez widzów.


 

DOTĄD - ODTĄD
Teatr ZATRZYMAĆ OBROTÓWKĘ

17 października, blok prezentacji 15.30 - 20.00
 
reżyseria: Aleksandra Barczyk
muzyka: Motion Trio
choreografia: Marta Pietruszka


Grupa istnieje od pięciu lat, w obecnym składzie pracuje trzeci rok. Zdarzyło im się zagrać z powodzeniem spektakl bez tytułowego bohatera. Eksperymentują z repertuarem. „Zatrzymać obrotówkę” ma w swym dorobku udział w kilku festiwalach i przeglądach m.in. w Krakowie,
Wadowicach, Lanckoronie. Spektakl „Dotąd - Odtąd” powstał na podstawie tekstu Wojciecha Widłaka i Pawła Pawlaka „Sekretne życie krasnali w wielkim kapeluszu”.

 
 

ŚWIĘCI OSIEDLOWI
TEATR  A

16 października, blok prezentacji 15.30 - 20.00
 
tekst: Lidia Amejko „Żywoty Świętych Osiedlowych”
scenariusz: Maria Aneta Skiba

Teatr poszukujący, otwarty na różne formy scenicznego przekazu. Tworzą go uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zrzeszeni w dwóch grupach wiekowych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o formy i metody aktywizujące uczestników oraz wspomagające ich artystyczny i osobowy rozwój. Teatr tworzy spektakle bardzo poetyckie, pełne metafor i symboli. Uczestnicząc w licznych ogólnopolskich przeglądach teatralnych, zyskuje uznanie zarówno widzów, jak i jurorów.

 
 

INTRYGI  OLIMPU

TEATR „i t d…”
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
16 PAŹDZIERNIKA, 10.00



scenariusz na podst. „Tragedii Greckiej” Małgorzaty Tyszki
scenografia i reżyseria: Henryk Wichniewicz
opracowanie muzyczne: Paweł Fiejdasz

„Intrygi Olimpu” to komiks teatralny, który jest debiutem najmłodszej stażem scenicznym grupy Teatru „i t d…” działającej od września 2013 roku.
W 2015 roku „i t d…” będzie świętował 15 - lecie swojej scenicznej działalności. W tym okresie zrealizował 24 premiery, zdobył wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i regionalnych festiwalach teatralnych. Najnowszym sukcesem jest „Złota Igła” za autorski spektakl „Obecność” na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych IGŁA 2014 w Ostrołęce.
 

 


GOŚĆ FESTIWALU
ŚWIĘCI TEGO TYGODNIA
Teatr „KTO”

18 października, 18.00
 
tekst i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki
muzyka: Jerzy Zając
dyrektor: Jerzy Zoń
występują: Jacek Buczyński, Paweł Rybak, Maciej Słota, Błażej Wójcik/ Krzysztof Niedźwiedzki

Komedia „Święci tego tygodnia” to historia człowieka, który „zatrzasnął” się w swoim życiu i usilnie próbuje znaleźć na tę przypadłość receptę. To humorystyczna próba opowiedzenia życia. Jeżeli jest jeszcze ktoś, kto po obejrzeniu „Atramentu dla leworęcznych” ma wątpliwości jak naprawdę wygląda świat w którym żyje, to najwyższy czas to zmienić.


(...) „Biurko oraz kilka krzeseł, które mogą znajdować się zarówno w biurze, jak i w gabinecie pszczelarza czy też kancelarii prawnika, kształtują przestrzeń gry, a minimalizm wykorzystany w warstwie dekoracji współgra z pozostałymi elementami spektaklu, w tym z grą aktorską. Jacek Buczyński, Błażej Wójcik, Paweł Rybak oraz Maciej Słota niezwykle sprawnie wymieniają się swoimi rolami, a widz ani na chwilę nie traci rozeznania w tym, który z nich w danym momencie odgrywa określoną rolę. Ta swoista żonglerka postaciami znajduje uzupełnienie w słownej warstwie przedstawienia, w której dominantą jest szeroko rozumiany absurd. W tekście autorstwa Krzysztofa Niedźwiedzkiego znajduje się wiele zaskakujących sformułowań, opisów zaistniałych sytuacji oraz wymykających się logicznemu rozumowaniu zdarzeń. A wszystko to składa się na logicznie absurdalną (albo absurdalnie logiczną) całość.” (...)
Magdalena Czerny, Teatralia Śląsk

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie