Uroczystym koncertem zatytułowanym „HISTORIA PIEŚNIĄ PISANA”, krośnieńscy harcerze zakończyli cykl uroczystości związanych z obchodami 100-lecia Krośnieńskiego Harcerstwa.
W sobotnie popołudnie 29 września sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza wypełniła się młodzieżą w harcerskich mundurach oraz liczną grupą obecnych i byłych instruktorów- seniorów, sympatyków Związku Harcerstwa Polskiego. Wśród licznie przybyłych Gości nie zabrakło władz Podkarpackiej Chorągwi ZHP z komendantką hm. Władysławą Domagałą i hm. Zofią Nowakowską – córką jednego z twórców krośnieńskiego harcerstwa, pierwszego komendanta hufca hm Stanisława Nowakowskiego na czele, Prezydentów Krosna, burmistrzów i wójtów okolicznych miast i gmin. Brawurowo wykonane pieśni i piosenki harcerskie z okresu 100-lat Harcerstwa wywoływały nie tylko gromkie brawa ale i łzy wzruszenia, szczególnie wśród grupy seniorów pamiętających jeszcze swoją „ harcerską przygodę” z przed II wojny światowej i lat powojennych.
W koncercie wystąpiły harcerki i harcerze drużyn harcerskich z Jaszczwi, Krosna, Krościenka Wyżnego i Łężan pod kierownictwem muzycznym dh Niny Morąg a organizacyjnym dh hm Piotra Lubasia.
Przed koncertem grupa zasłużonych instruktorów, przedstawicieli samorządów i działaczy Ruchu Przyjaciół Harcerstwa otrzymała odznaki i wyróżnienia przyznane przez Główną Kwaterę ZHP, Podkarpacką Komendę Chorągwi i Komendę Hufca Krosno.
„KROŚNIEŃSKIE HARCERSTWO W LATACH 1912 – 2012” – to obszerna publikacja harcmistrza Adama Krzanowskiego, długoletniego instruktora ZHP, b. komendanta Hufca Krosno, wydana z okazji 100-lecia Harcerstwa przez Krośnieńską Oficynę Wydawniczą – Chemigrafia Krosno. Promocja książki odbyła się w ramach cyklu imprez sumujących 100-lecie Harcerstwa w dniu 29 września br.
Opracowanie zawiera historię harcerstwa ziemi krośnieńskiej od 1912 roku do czasów współczesnych.
Układ książki pozwala prześledzić rozwój Harcerstwa w Krośnie i powiecie od powstania pierwszych drużyn skautowych i harcerskich do wybuchu II wojny światowej, działalność krośnieńskiego harcerstwa w czasie II wojny światowej (Szare Szeregi), lata powojenne (1944-50) i okres zniewolenia (1950 – 1956). Kolejne rozdziały obrazują rozwój organizacyjny i zmiany programowe od 1956 aż do 1989 roku, a następnie w okresie transformacji ustrojowej po 1989 roku.
Odrębny rozdział poświęcony jest Harcerskim Miejscom Pamięci, harcerskim sztandarom i medalom pamiątkowym.
Część druga opracowania zawiera wspomnienia kilkunastu instruktorów harcerskich, w tym kilku z okresu przed 1939 rokiem, m. in. „Refleksje harcerki „Szarych Szeregów”, łączniczki AK Inspektoratu Krosno”, dh Danuty Wołoszyn, jedynej żyjącej krośnieńskiej harcerki – łączniczki.
Bogato ilustrowane wydawnictwo, zawierające wykazy drużyn, gromad zuchowych, stany ilościowe, wykazy komendantów hufca, chorągwi, kapelanów itp. z różnych okresów działalności Harcerstwa na terenie miasta i powiatu stanowi cenne źródło wiedzy nt. historii, programu i funkcjonowania tej największej w historii Polski organizacji wychowawczej dzieci, młodzieży i instruktorów.
Hm. hm. Henryk Bogacz i Andrzej Prugar
Fotografie Bogusław Szczurek