Niemal rok temu, 26 marca 2012 roku, minęło dokładnie sto lat od premiery Pieknej Lukanidy, pierwszego w historii filmu lalkowego, zaś 8 sierpnia 2012 roku cały świat obchodził 130. rocznicę urodzin jego twórcy – Władysława Starewicza (1882 – 1965). W tej chwili jednak Treser Żuków przebiera swymi odnóżami, aby pojawić się także w naszym mieście! Projekcje 26 lutego i 5 kwietnia o godz. 12.30 w BWA, przy ul. Kolejowej.
Film Treser Żuków to pełna uroku dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Władysława Starewicza – pioniera lalkowego filmu animowanego. Starewicz to jedyny Polak, który stworzył gatunek filmowy, a ściślej – technikę, która miała okazać się kamieniem milowym w dziejach animacji, efektów specjalnych i historii filmu w ogóle. Urodzony w Moskwie, wychowany na Litwie i w Estonii, pierwsze filmy realizował w Kownie, później w Moskwie, a po Rewolucji Październikowej we Francji. Za sprawą swych perfekcyjnie zrealizowanych i przejmujących opowieści, zyskał miano “Europejskiego Disney’a”. Z niespełna godzinnego dokumentu, za sprawą niezwykłego narratora – animowanego żuka – dowiadujemy się o fascynujących kulisach narodzin filmu lalkowego, a także uświadamiamy sobie przełomowe znaczenie Starewicza dla całej historii kina. W filmie wystąpili m.in. Bracia Quay, jedni z najwybitniejszych twórców animacji lalkowej, oraz Marcin Giżycki, znakomity historyk i teoretyk filmu animowanego.
Treser Żuków jest atrakcyjną propozycją zarówno dla widzów dorosłych, jak i młodzieży, dla których może stanowić świetną lekcję z historii filmu.
W związku z niezwykłą okazją – 100-leciem animacji lalkowej – TRESER ŻUKÓW jest dystrybuowany razem z nagrodzonym Oscarem w 2007 roku Piotrusiem i Wilkiem autorstwa Suzie Templeton.
„Piotruś i Wilk” to film oparty na baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa, w sposób niesłychanie przejrzysty i szczery mówiący o sprawach najważniejszych: sile przyjaźni oraz ludzkiej dobroci. Bohaterem opowieści jest Piotruś, nieśmiały chłopiec, zmuszony stawić czoła brutalnemu światu dorosłych. Wyzwanie jakie rzuci mu los sprawi, że Piotruś będzie musiał pokonać własne słabości, co pozwoli mu wkroczyć w kolejny etap dorastania – wybaczanie. PIOTRUŚ I WILK zdobył w 2007 roku Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.
Kolejnym pokazanym filmem będzie "Ichthys". To niekonwencjonalnie opowiedziana, metaforyczna, filmowa przypowieść o wytrwałości oczekiwania, nadziei i spełnieniu. Bohaterem filmu jest mężczyzna w sile wieku. Zjawia się w restauracji, której wnętrze przypomina budowlę sakralną. Jest tam jedynym klientem. Wita go kelner o twarzy cherubina, który przyjmuje zamówienie po czym wychodzi. Klient oczekuje na jego powrót. Czas mija, pokrywając wszystko patyną starości. Kiedy wreszcie ciągle młody kelner zjawia się z zamówionym daniem, klient sprawia wrażenie martwego.
Film ”Dobro, piękno i prawda” to opowieść o współczesnym świecie w którym zainteresowanie dobrem, pięknem i prawdą maleje na rzecz taniej sensacji, dramatów wybuchów, strzelania i innych znacznie ‘ciekawszych’ rzeczy. To historia człowieka noszącego w sobie wyidealizowany obraz świata, broniącego swoich ideałów i próbującego przelać je na innych. Tytułowy „Dobry Pan” ponosi klęskę w swojej naiwnej walce o dobro na świecie, na końcu jednak pojawia się promyczek nadziei...
Projekcje 26 lutego i 5 kwietnia 2013 o godz. 12.30 w BWA, przy ul. Kolejowej.