Pozytywna opinia Wojewody w sprawie zmiany granic

Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart pozytywnie zaopiniowała wniosek Rady Miasta Krosna w sprawie zmiany granic. Proponowana zmiana dotyczy przyłączenia do Krosna części Gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe o łącznej powierzchni 121,95 ha. W oparciu o ten teren planowana jest budowa drogi zapewniającej dogodne połączenie Krosna z projektowaną obecnie drogą ekspresową S19 oraz utworzenie strefy inwestycyjnej.

W opinii czytamy m.in.:
"(...) przedłożone [we wniosku] argumenty przemawiają za włączeniem omawianego terenu do miasta Krosna. Z treści wniosku wynika, że rozwój gospodarczy Krosna wzmocni jego rolę jako ośrodka lokalnego, co może przynieść korzyści nie tylko dla miasta, lecz również w ujęciu ponadlokalnym dla powiatu i województwa. Rozwój funkcjonalno - przestrzenny miasta Krosna jest procesem naturalnym, niezbędnym i jednocześnie w pełni uzasadnionym. Poszerzenie granic pozwoli więc na optymalizację jego rozwoju przestrzennego."

Wojewoda zauważa również korzyści związane z poprawą warunków życia mieszkańców oraz konieczność wzmacniania pozycji Krosna jako rdzenia obszaru funkcjonalnego, przy jednoczesnym braku negatywnego wpływu zmiany granic na sytuację finansową sąsiednich gmin.

Pełna treść opinii:

Ostateczną decyzję w sprawie zmiany granic podejmie Rada Ministrów do końca lipca br.