1833662444.gif

Powiększamy Krosno. Mieszkańcy poparli zmianę granic

Znamy wyniki konsultacji społecznych dotyczących zmiany granic miasta: 96,45% głosów poparcia przy frekwencji 7,46 %. Konsultacje w Krośnie były prowadzone od 27 stycznia do 27 lutego 2020 r. i miały na celu poznanie opinii mieszkańców na temat propozycji przyłączenia do miasta terenu o powierzchni ok. 121,94 ha z gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe.

Na tym obszarze zaplanowano wybudowanie łącznika drogowego z Krosna do projektowanej obecnie drogi ekspresowej S19 oraz utworzenie strefy inwestycyjnej dla branż wysokich technologii.

Uprawnieni do głosowania byli wszyscy mieszkańcy Krosna, a 3 371 z nich wzięło udział w konsultacjach. Oddano 3 153 głosy ważne oraz 218 głosów nieważnych.

Zdecydowana większość mieszkańców biorących udział w konsultacjach poparła proponowaną zmianę granic. Ogółem oddano:

• 3 041 głosów za zmianą granic, co stanowi 96,45% wszystkich ważnie oddanych głosów,
  • 75 głosów przeciw zmianie granic, co stanowi 2,38% wszystkich ważnie oddanych głosów,
  • 37 głosów wstrzymujących się, co stanowi 1,17% wszystkich ważnie oddanych głosów.

- Wszystkim mieszkańcom, którzy oddali swój głos należą się podziękowania – mówi Prezydent Piotr Przytocki. – Dziękuję także instytucjom, organizacjom i osobom, które aktywnie włączyły się w akcję informacyjno – promocyjną. Były to m.in. rady oraz zarządy dzielnic i osiedli, Młodzieżowa Rada Miasta Krosna, Krośnieńska Rada Seniorów, kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych i dyrektorzy szkół.

- W marcu złożymy ponowny wniosek w sprawie zmiany granic do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego – informuje dr Tomasz Soliński, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna. – Tym razem, dzięki życzliwej współpracy, wzajemnemu zrozumieniu i poszanowaniu interesów wszystkich stron, zmianę granic pozytywnie zaopiniowały Rada Gminy Miejsce Piastowe, Rada Gminy Krościenko Wyżne oraz Rada Powiatu Krośnieńskiego. Będzie to bardzo ważny aspekt, brany pod uwagę przez Radę Ministrów przy rozpatrywaniu naszego wniosku – dodaje.

Szczegółowe wyniki konsultacji z mieszkańcami Krosna w podziale na dzielnice i osiedla dostępne są w Raporcie z konsultacji społecznych (do pobrania).

Wniosek o zmianę granic zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów do końca lipca br.