DOM POMOCY SPOŁECZNEJ nr 2 „Promyk Nadziei”
adres: ul. Kletówki 7, 38-400 Krosno
tel./fax: 13 43 219 10
e-mail: poczta@dps.krosno.pl
www: dpskrosno.pl
dyrektor: Renata Matejek-Hoc
tel. 13 42 045 10
Dom Pomocy Społecznej Nr 2 w Krośnie pod nazwą „Promyk Nadziei” funkcjonuje od września 1993 r. Przedmiotem działalności domu jest świadczenie całodobowej opieki i wsparcia dla osób przewlekle psychicznie chorych, osób w podeszłym wieku, obojga płci, osób dorosłych niepełnosprawnych. Dom dysponuje 42 miejscami.
Decyzję o skierowaniu oraz decyzję ustalającą odpłatność za pobyt w Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Krośnie wydaje organ gminy właściwy dla tej osoby, zaś decyzję administracyjną o umieszczeniu wydaje Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie.
Dom składa się z dwóch części: starszej (parter +piętro oraz nadbudowana część oddana do użytku w 2014 r.) oraz dobudowanego w 2005 r. parterowego pawilonu.
Dom posiada pokoje 1, 2 i 3 osobowe, które zostały odnowione i wyposażone w nowe meble. Łazienki zostały przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dom jest wyposażony w system wczesnego wykrywania pożaru, w instalację oddymiania, oraz w instalację przywoławczo – alarmową. Dom uzyskał standard w listopadzie 2010 r.
W domu znajdują się pomieszczenia ogólnodostępne zgodne z obowiązującym standardem m.in.:
- pokój dziennego pobytu,
- gabinet medycznej pomocy doraźnej,
- pracownia terapii zajęciowej,
- gabinet fizjoterapii,
- kaplica rzymsko-katolicka p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
- pokój gościnny.
Nadrzędnym celem Domu jest udzielanie kompleksowej opieki i wsparcia mieszkańcom oraz tworzenie rodzinnej atmosfery poprzez zapewnienie:
- usług bytowych, opiekuńczych, wspomagających,
- warunków zbliżonych do domowych,
- umożliwienie rozwoju psychospołecznego,
- integrację ze środowiskiem,
- dostęp do świadczeń zdrowotnych,
- pomoc w adaptacji w nowym środowisku.
Mieszkańcy mogą również brać udział w zajęciach z zakresu terapii zajęciowej (Arteterapia, Ergoterapia, Biblioterapia, Muzykoterapia, Silvoterapia, Ludoterapia oraz Teatroterapia). Ponadto od 1 kwietnia 2014 roku zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej realizowane są także zajęcia z zakresu rehabilitacji społecznej (zajęcia ruchowe, zajęcia terapeutyczne, zajęcia z psychologiem oraz zajęcia przygotowujące do podjęcia zatrudnienia).
Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca od 1 kwietnia 2024 r. wynosi 7 700,00 PLN