DOM POMOCY SPOŁECZNEJ nr 1 "Rodzinne Gniazdo"
adres: ul. Żwirki i Wigury 4a, 38-400 Krosno
tel. 43 634 53, 43 673 99
e-mail: poczta@dps-krosno.pl
www: dps-krosno.pl
dyrektor: Magdalena Słyś
godziny pracy: poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30
dyrektor: 8.00 - 14.00
Dom Pomocy Społecznej "Rodzinne Gniazdo" przy ul. Żwirki i Wigury funkcjonuje od 1.09.1993 r. Jest jednostką organizacyjną samorządu terytorialnego. Przedmiotem działalności Domu jest całodobowa opieka nad osobami w podeszłym wieku i przewlekle chorych. Dom dysponuje 90 miejscami dla dorosłych osób obojga płci, w tym: 63 miejscami dla osób w podeszłym wieku i 27 miejscami dla osób przewlekle somatycznie chorych.
Dom jest placówką stałego pobytu, przeznaczoną dla osób wymagających opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogących samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Budynek Domu posiada pięć kondygnacji i jest połączony przewiązką z kaplicą p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Pokoje są jednoosobowe z odpowiednio wyposażonymi łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dom wyposażony jest w system wczesnego wykrywania pożaru, w instalacje oddymiania i windę dostosowaną do osób niepełnosprawnych.
Dom świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających. Organizacja Domu, zakres i poziom świadczonych usług uwzględnia w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa oraz stopień fizycznej i psychicznej sprawności mieszkańców. Decyzję o skierowaniu do Domu Pomocy Społecznej w Krośnie i decyzję ustalającą odpłatność za pobyt wydaje organ gminy właściwy dla tej osoby, a decyzję administracyjną o umieszczeniu wydaje Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie.
Dom zapewnia mieszkańcom realizację potrzeb bytowych i społecznych oraz umożliwia realizację potrzeb zdrowotnych. Potrzeby te zaspokajane są poprzez:
- całodobową opiekę pielęgniarską,
- rehabilitację ruchową,
- formy terapii,
biblioterapia,
muzykoterapia,
hortikuloterapia,
arteterapia,
zajęcia relaksacyjne,
zajęcia kulturalno-oświatowe, - pomoc psychologiczną i prawną,
- pomoc pracowników socjalnych w adaptacji w nowym środowisku społecznym.
Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca od 1 kwietnia 2024 r. wynosi 5 900,00 PLN