Na przełomie kwietnia i maja 2024 r. we współpracy ze Związkiem Miast Polskich przeprowadziliśmy badanie ankietowe młodzieży ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Wzięło w nim udział 643 uczniów.
Badanie miało na celu zebranie opinii uczniów na temat atrakcyjności Krosna jako miejsca do życia, oferty lokalnego sektora edukacji oraz zgromadzenie informacji o ich planach na przyszłość. Wyniki posłużą do zdiagnozowania potrzeb młodzieży i zaplanowania odpowiednich działań w ramach projektu, który będzie ubiegał się o dofinansowanie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
Młodzież dobrze oceniła Krosno jako miejsce do życia – pozytywnych odpowiedzi udzieliło 57% ankietowanych. Przeciwnie odpowiedziało 26%, a 17% nie miało na ten temat zdania. Wyniki poprawiły się w porównaniu do analogicznego badania z 2022 r., w którym tylko 35% osób oceniło miasto pozytywnie.
Główne zalety Krosna to bezpieczeństwo (64%), jakość powietrza, wody i zieleni (62%), sport i rekreacja (58%), szkoły (55%) oraz transport publiczny (51%).
Pomimo tego jedynie 4% ankietowanych chciałoby w przyszłości mieszkać w Krośnie. Do opuszczenia miasta najbardziej skłaniają młodzież kwestie związane z rynkiem pracy i wysokością zarobków (58%) oraz służbą zdrowia (53%).
Na pytanie co miasto powinno zrealizować, aby młodzi chcieli wiązać z nim plany życiowe, najczęściej wskazywano na stworzenie atrakcyjnych przestrzeni miejskich - parków, placów, deptaków, ścieżek rowerowych, zieleni (57%), lepsze połączenia komunikacyjne z regionem i światem (56%) oraz lepszą i bardziej dostępną opiekę zdrowotną i psychologiczną (54%).
Zapytaliśmy także o opinię na temat szkół, o plany związane z dalszą edukacją i pracą, a także o to jak młodzież spędza wolny czas.
Materiał jest wstępem do stworzenia projektu uwzględniającego potrzeby młodych, którego zakres zostanie wypracowany wspólnie z mieszkańcami.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem.