Kształcenie zawodowe i przedsiębiorczość - pracujemy nad projektem partnerskim
Dziś (13.08) pracowaliśmy z naszymi partnerami z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno nad działaniami do projektu, który będzie ubiegał się o dofinansowanie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
Miejski Obszar Funkcjonalny wraz z Krosnem tworzą gminy: Chorkówka, Jedlicze, Wojaszówka, Korczyna, Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe.
Projekt z Funduszy Szwajcarskich zamierzamy realizować wspólnie w dwóch obszarach tematycznych:
- Kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne,
- Finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Spotkanie potwierdziło potrzebę realizacji wspólnych działań w zakresie wzmacniania oferty doradztwa zawodowego w szkołach, kształtowania postaw przedsiębiorczych wśród dzieci, młodzieży i studentów, realizacji programu wsparcia grantowego dla początkujących firm oraz wzmacniania patriotyzmu konsumenckiego. Potrzeby te wynikają wprost diagnozy społeczno-gospodarczej Krosna i obszaru funkcjonalnego, a także z przeprowadzonych ostatnio badań przedsiębiorców i młodzieży.
Współpraca w obrębie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego może przynieść wymierne korzyści dla wzmacniania lokalnego rynku pracy i rozwoju przedsiębiorczości, a w szerszej perspektywie - przeciwdziałania emigracji młodych mieszkańców.
Podczas spotkania roboczego przygotowywaliśmy się także do organizacji warsztatów, w ramach których ma zostać wypracowany szczegółowy zakres projektu. Wezmą w nich udział uczniowie, rodzice, dyrektorzy szkół, nauczyciele, przedsiębiorcy, mieszkańcy, organizacje społeczne.
Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast jest finansowany z mechanizmu Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej. Jego celem jest zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w obrębie Unii Europejskiej. To kolejne ważne źródło finansowania działań rozwojowych w średnich miastach, które pozwoli istotnie wpłynąć na poprawę jakości życia ich mieszkańców.
Celem programu jest podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, co będzie skutkowało zmniejszeniem różnic społeczno-gospodarczych w naszym kraju. Realizacji celu będzie służyło finansowanie projektów realizujących zasady zrównoważonego rozwoju, ukierunkowanych na rozwój gospodarczy lub środowiskowy i społeczny. Program zakłada również wzmocnienie procesu zarządzania strategicznego w miastach uczestniczących w konkursie poprzez szkolenia pracowników, usługi doradcze oraz – na etapie realizacji projektów – wymianę dobrych praktyk z miastami szwajcarskimi.
Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 80,7 miliona złotych, a poziom dofinansowania - 100% kosztów kwalifikowalnych.