Marcin Reman z powodzeniem przeszedł dwa etapy działania „Akcja. Dołącz do OS.”, a ponadto wykazał, że rozmowy z mieszkańcami są dla niego naturalnym procesem w rozwoju najbliższego otoczenia.
Z zawodu jest edukatorem. Pochodzi z północno-wschodniej części Polski. To tam, na obszarze mazurskich wsi i miejscowości bardzo intensywnie zajmował się animacjami środowiskowymi. Jego praca polegała na wsłuchiwaniu się w głosy mieszkańców i ich angażowaniu do wspólnego działania. I tak tworzył z mieszkańcami ogrody społeczne, organizował happeningi czy festiwale, pomagał zakładać stowarzyszenia i pozyskiwać granty.
Marcin korzystając ze swojego doświadczenia oraz wiedzy jaką otrzymał na szkoleniu z organizowania społecznościowego, bardzo pomyślnie zrealizował fazę słuchania, która była przepustką do otrzymania zatrudnienia. Zadanie polegało na samodzielnym przygotowaniu takich pytań skierowanych do mieszkańców, których odpowiedzi jak najlepiej zobrazują to, co lokalsi myślą o swoim najbliższym otoczeniu. Drugą trudnością było wyjście w teren, rozpoznanie obszaru pracy i taki dobór miejsc, aby co najmniej 20 osób zdecydowało się na swobodną rozmowę.
W krótkim czasie dokonał niemożliwego, bo rozmowy, poza tradycyjną ławeczką przy bloku czy w parku, w wielu przypadkach odbyły się w domowym zaciszu mieszkań.
Marcin z wielu propozycji wybrał do pracy obszar „Radosnej Polanki” – zielony teren zlokalizowany w sercu najstarszego osiedla w dzielnicy Polanka. Już w pierwszym dniu swojej pracy, 1 czerwca na Dzień Dziecka, zdopingował grupę około 40 osób (dzieci, młodzieży i dorosłych) do wspólnego spędzenia czasu w plenerze. Uczył dzieci jak robić duże, mydlane bańki, częstował mieszkańców lemoniadą i tworzył okazję do rozmowy o pomysłach na pierwsze rabaty ogrodu społecznego.
Ambicją Marcina jest rozpoznanie i zaktywizowania sąsiedzkiego środowiska starego osiedla przy ul. Popiełuszki, gdzie będzie pracował do końca grudnia 2023 r.
Projekt pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.
„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”
Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 15 328 498,86 PLN. Beneficjentem/ Partnerem Wiodącym jest Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.
Więcej informacji: