4 grupy inicjatywne i ponad 10 indywidualnych lokalsów pojawiło się na spotkaniu, którego intencją było zachęcenie mieszkańców Krosna do włączenia się w proces służący takim zmianom najbliższego otoczenia jakich sami oczekują.
Wydarzenie przebiegło zgodnie z planem. Spotkanie otworzyła Anna Zielińska, krośnieńska organizatorka społecznościowa, która omówiła uczestnikom spotkania czym jest Program Rozwój Lokalny, jakie cele wyznaczyło nasze miasto w realizacji projektu K+R+O+S+N+O = KROSNO, i dlaczego ścieżka rozwoju związana z włączaniem mieszkańców we współzarządzanie miastem jest taka ważna. Kolejno, do części merytorycznej dołączyły: Justyna Szymańska i Magdalena Widuch z Centrum Doradztwa Strategicznego, firmy specjalizującej się w rozwoju partycypacji społecznej w Polsce, które wyjaśniły podstawy organizowania społecznościowego - wiedzy stosowanej w Wielkiej Brytanii od ponad 10 lat. Na zakończenie Damian Piórko Ziemba, krośnieński organizator społecznościowy, podał przykłady swojej pracy w terenie z ludźmi, uświadamiając uczestników spotkania, jakie organizowanie społecznościowe może przynieść efekty.
Druga godzina spotkania była angażująca. Na przykładzie zgromadzonych grup, ich indywidualnych historii, toku działań, osiągnięć i porażek, zostało zbadane studium przypadków. Reprezentanci grup opowiedzieli co ich połączyło, dlaczego razem działają i jaki mają cel. Natomiast prelegenci razem z organizatorami społecznościowymi, na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczeń, zastanowili się i zaprezentowali możliwe opcje, co mogłoby się wydarzyć, jeśli grupy włączą elementy tak zwanego cyklu organizowania społecznościowego.
Wydarzenie było również okazją do zgłębienia podstawowych informacji o modelu dla osób aspirujących do roli organizatora społecznościowego, dla których ta tematyka jest na tyle interesująca, że chcieliby przejść podobną ścieżkę jak Anna i Damian. W przedsięwzięciu „Organizowanie społecznościowe w mieście Krośnie” finansowanego z funduszy norweskich, będzie można wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu i zgłębić wiedzę na temat modelu partycypacji społecznej, która już od ponad 10 lat doskonale funkcjonuje w warunkach brytyjskich i jest gotowym wzorem do naśladowania przez inne kraje, które powoli dostrzegają, że to w społecznościach lokalnych jest największy potencjał do zmiany świata na lepsze. Co więcej, jedna z osób, która przejdzie 4 dniowe szkolenie i najlepiej wykona (w formie wolontariatu) próbkę pracy organizatora społecznościowego, tak zwaną fazę słuchania, zostanie zatrudniona do realizacji działań w przedsięwzięciu.
Projekt pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.
„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”
Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 15 328 498,86 PLN. Beneficjentem/ Partnerem Wiodącym jest Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.
Więcej informacji: