12.01.2023 r. o godzinie 17:30, w Lokalnym Centrum Aktywności w Krośnie, Stowarzyszenie Kogel Mogel zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu „Zaproszenie do organizowania społecznościowego”. Intencją spotkania jest zachęcenie mieszkańców Krosna do włączenia się w proces, służący takim zmianom najbliższego otoczenia jakich sami oczekują.
Pierwsza godzina spotkania będzie merytoryczna. Prelegenci opowiedzą jak Krosno stało się jednym z dwóch miast w Polsce, w którym od 2019 r. stopniowo wdrażano i testowano organizowanie społecznościowe na przykładzie modelu brytyjskiego w ramach unijnego projektu „Społecznie zorganizowani”.
- Na pewno zdecydowała o tym otwartość krośnieńskich włodarzy na innowacje społeczne. Najzwyczajniej, udzielili nam – Centrum Doradztwa Strategicznego (CDS) z Krakowa wsparcia, wysłuchali i pomogli otworzyć wiele drzwi do krośnieńskich instytucji, gdzie tłumaczyliśmy na czy polega organizowanie społecznościowe i dlaczego jest tak ważne – mówi Justyna Szymańska z CDS.
- Wtedy, 4 lata temu, naszym głównym celem było jak najszersze rozpropagowanie wiedzy o nowatorskiej metodzie pracy ze społecznościami. Organizowaliśmy mnóstwo spotkań w Krośnie, nawet takich z udziałem Anglików pracujących w zawodzie organizator społecznościowych. Natomiast w drugą stronę do UK, zabieraliśmy krośnieńskich urzędników oraz kandydatów na organizatorów społecznościowych, aby podczas wizyt studyjnych w Stockport, mogli autentycznie doświadczyć, jaki ta metoda współdziałania ma wpływ na ludzi i jakie dokonują się dzięki niej zmiany – dodaje Magdalena Widuch z CDS.
W pierwszej części spotkania wysłuchamy również subiektywnej oceny Anny i Damiana, osób które postanowiły wejść w rolę organizatorów społecznościowych w Krośnie.
- Pracowaliśmy już tą metodą jako wolontariusze w 2020 r. pod skrzydłami CDS z Krakowa, wtedy wszystko się zaczęło. Chłonęliśmy wiedzę, poznawaliśmy ludzi podobnych do siebie, takich dla których rozwój lokalny jest ważną częścią życia, niejako misją na którą chcą oddziaływać, ucząc społeczności jak można działać, aby wysiłek przynosił efekty – mówi Damian Piórko Ziemba, krośnieński organizator społecznościowy.
- Teraz jest dobry czas, aby podzielić się naszymi refleksjami. Dlaczego? Bo z wolontariuszy staliśmy się pracownikami i przez najbliższe 14 miesięcy, w ramach przedsięwzięcia z funduszy norweskich, będziemy w Krośnie pracować w charakterze etatowych organizatorów społecznościowych. To dla nas duże wyzwanie i wyróżnienie, bo możemy kontynuować proces, który z pełnym profesjonalizmem, aż dwa lata, wdrażali w Krośnie tak doświadczeni gracze w rozwoju partycypacji społecznej jak Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa, Fundacja British Council i Community Organisers – dodaje Anna Zielińska, krośnieńska organizatorka społecznościowa.
Druga godzina spotkania będzie angażująca. Na przykładzie zgromadzonych grup, ich indywidualnych historii, toku działań, osiągnięć i porażek, zostanie zbadane studium przypadków. Reprezentanci grup opowiedzą co ich połączyło, dlaczego razem działają i jaki mają cel. Natomiast prelegenci razem z organizatorami społecznościowymi, na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczeń, zastanowią się i zaprezentują możliwe opcje, co mogłoby się wydarzyć, jeśli grupy włączą elementy tak zwanego cyklu organizowania społecznościowego.
Wydarzenie będzie również okazją do zgłębienia podstawowych informacji o modelu dla osób aspirujących do roli organizatora społecznościowego, dla których ta tematyka jest na tyle interesująca, że chcieliby przejść podobną ścieżkę jak Anna i Damian. W przedsięwzięciu „Organizowanie społecznościowe w mieście Krośnie” finansowanego z funduszy norweskich, będzie można wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu i zgłębić wiedzę na temat modelu partycypacji społecznej, która już od ponad 10 lat doskonale funkcjonuje w warunkach brytyjskich i jest gotowym wzorem do naśladowania przez inne kraje, które powoli dostrzegają, że to w społecznościach lokalnych jest największy potencjał do zmiany świata na lepsze. Co więcej, jedna z osób, która przejdzie 4 dniowe szkolenie i najlepiej wykona (w formie wolontariatu) próbkę pracy organizatora społecznościowego, tak zwaną fazę słuchania, zostanie zatrudniona do realizacji działań w przedsięwzięciu.
Podsumowując, organizator zaprasza na spotkanie wszystkich chętnych mieszkańców Krosna dla których istotne jest wsłuchiwanie się w społeczność lokalną, którzy czują potrzebę łączenia ludzi wokół ich potrzeb i budowania motywacji do dbania o własne interesy. Ale nie swoje prywatne, lecz wspólne, takie o których mówi większa grupa ludzi, które mają wpływ na rozwój miejsca w którym żyjemy. Dla jednych ważny będzie nowy plac zabaw, dla drugich możliwość zorganizowania sąsiedzkiego spotkania a dla kolejnych sprawiedliwe zapisy w lokalnym prawie. Każdy progres czy to w wymiarze społecznym czy infrastrukturalnym, jest tutaj ważny i cenny, bo współczesne miasta dążą do rozwoju ale zrównoważonego. To oczywiste, że ludzie chcą mieszkać tam, gdzie są możliwości rozwoju rożnych sfer, gdzie jakość życia podnosi się z roku na rok, gdzie czują, że mają w swoim otoczeniu wszystko czego potrzebują.
GENEZA IDEI ORGANIZOWANIA SPOŁECZNOŚCIOWEGO
Metoda Organizowania społecznościowego to zarówno taktyka, prowadzącą do rozwiązania konkretnych problemów i trudności, jak i długookresowa strategia angażowania i przekazywania siły wpływu ludziom. Umożliwia ono rozwój wewnętrznych możliwości społeczności, w tym zwłaszcza niedostatecznie reprezentowanych grup, i zwiększenie ich siły decyzyjnej. Jako twórcę idei organizowania społeczności wskazuje się Saul’a Alinsky’ego1 . Jego koncepcja, którą zaczął głosić w latach 30. XX wieku, znajdowała się pod silnym wpływem rozwijającego się wówczas bojowego ruchu robotniczego w Stanach Zjednoczonych. Podejście Alinsky'ego kładło nacisk na demokratyczne podejmowanie decyzji, rozwój lokalnego przywództwa, wsparcie tradycyjnych przywódców społeczności, zajmowanie się własnym interesem ludzi, stosowanie strategii konfliktu oraz walkę o konkretne rezultaty. Pod koniec lat 60. i 70. tą metodykę pracy wykorzystywano w celach politycznych, gdy stosowano organizowanie społeczności jako alternatywę dla radykalnego aktywizmu i buntu występującego w tamtych czasach w miastach Ameryki. Inną znaną osobą związaną z ideą community organising jest m.in. Barack Obama, były prezydent USA, laureat pokojowej nagrody Nobla. Koncepcja ta przechodziła jednak wiele przeobrażeń. Istotą pierwotnego programu Community Organising w Wielkiej Brytanii, wspartego przez rząd, jest przesunięcie władzy z rąk instytucji i ekspertów w ręce społeczności. Model opiera się na mocy słuchania, dialogu i sieci relacji, a także podkreśla znaczenie pracy z jednostkami jako podstawy zbiorowego działania. Program został uruchomiony na początku 2011 r. w ramach rządowego programu Big Society. Zawierał on w sobie zobowiązanie rządu do przeniesienia władzy na poziom społeczności. W związku z tym stanowi on próbę kreowania i realizowania polityki w nowy sposób, kierowany przez same społeczności, a nie rząd czy agencje zewnętrzne. Zarządzanie tak prestiżowym programem, w który zaangażowane są setki organizatorów szkoleń i tysiące wolontariuszy, poprzez sieć organizacji-gospodarzy w całym kraju, stanowiło poważne wyzwanie. Realizacją programu w pilotażowym okresie zajmowała się organizacja Locality3 , a podmiotem odpowiedzialnym za dalszy jego rozwój w Wielkiej Brytanii jest Community Organisers Ltd. (CO Ltd.).
W latach 2011-2015 w Wielkiej Brytanii przeszkolono 500 Organizatorów Społecznych, którzy wsparli w tym okresie 1500 różnych inicjatyw lokalnych. Ich zadaniem jest budowa relacji wewnątrz społeczności, mobilizacja ludzi do podejmowania działań i wspieranie projektów mających wpływ na codzienne życie, prowadząc do stopniowej, społecznej zmiany. Przygotowani Organizatorzy Społeczni stają się animatorami, badaczami i inicjatorami, będąc równocześnie pośrednikami na linii mieszkaniec (jego potrzeby, możliwości) - instytucja (jej potrzeby, np. w zakresie wiedzy, i oferta). To praca polegająca na zachęcaniu ludzi do podejmowania działań na rzecz ich wspólnych problemów i przezwyciężania niesprawiedliwości społecznej. Organizatorzy Społeczni docierają i słuchają, łączą i motywują ludzi do rozwijania ich wspólnej siły wpływu. Proces Organizowania Społeczności dąży do określenia tego, co dla ludzi jest ważne w ich społeczności poprzez rozmowy twarzą w twarz, budowanie relacji i sieci, poprzez rozwijanie liderów społeczności i mobilizowanie ludzi do podejmowania wspólnych aktywności dla wzmocnienia oddolnej siły wpływu i potencjału dla realnej zmiany społecznej.
(źródło - www.cds.krakow.pl)
Stowarzyszenie Kogel Mogel jako partner miejskiego projektu pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”, realizowanego z funduszy norweskich, organizuje przedsięwzięcie „Organizowanie społecznościowe w mieście Krośnie” którego zamysłem jest pobudzanie lokalnej społeczności w oparciu o ideę community organizing. Organizowanie społecznościowe nie jest w Polsce całkowity novum, ale dopiero raczkuje. Ta metoda pozwala nie tylko dowiedzieć się co mieszkańcy myślą o funkcjonowaniu najbliższego otoczenia, czy łączyć ich we wspólnych dążeniach, ale również znaleźć sposób na współdziałanie i osiąganie wyznaczonych celów. W przypadku tego przedsięwzięcia będzie to partycypacja ukierunkowana na integrację młodych osób i ożywienie krośnieńskiego rynku. Projekt jest odpowiedzią na niepokojące statystyki miasta Krosna dotyczące bierności społecznej i niewystarczającego poziomu współzarządzania miastem.
Projekt pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.
„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”
Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 15 328 498,86 PLN. Beneficjentem/ Partnerem Wiodącym jest Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.
Więcej informacji: