Festiwal Sąsiedzki
07.07.2023

Organizowanie społecznościowe w dzielnicy Śródmieście i na osiedlu Tysiąclecia

Jak przebiega praca krośnieńskiego organizatora społecznościowego w centralnej części miasta? Podsumowanie 6 miesięcy działań.

 

Damian Piórko Ziemba, wdrażając nowatorski dla Krosna model partycypacji społecznej, w pierwszych miesiącach swojej pracy skoncentrował się na rozmowach z młodzieżą. Wysłuchując co mają do powiedzenia, pytając jak postrzegają miasto i czy jest to miejsce przyjazne dla ich pokolenia, usłyszał, że dobre życie w Krośnie w dużej mierze zależy od tego, jak bardzo pozwala się młodym działać, realizować ich pomysły i przekazywać to co mają do powiedzenia. W trakcie kampanii słuchania, jeszcze w styczniu, Damianowi udało się wyłonić 3 liderów. Jedna grupa zjednoczyła się wokół Tomasza Sałaty – licealisty IV klasy II LO w Krośnie, osoby zmagającej się z autyzmem, a druga wokół Bartosza Dylewskiego i Gabrieli Smyke – absolwentów krośnieńskich szkół średnich, osób żywo zainteresowanych propagowaniem społecznych projektów skierowanymi do młodzieży.

Na przełomie lutego i marca Damian prowadził z grupami facylitacje. Starał się jako neutralna osoba tak wspierać wyłonione zespoły, aby z jednej strony rozpoznać ich cele i motywacje do działania a z drugiej pomóc określić możliwości, podjąć decyzje i nakreślić plan działania. Tak zrodziły się dwa pomysły, których autorami i inicjatorami była młodzież zjednoczona wokół Tomka, Bartosza i Gabrieli.

Pierwsze wydarzenie pn. „Wszyscy jesteśmy niebiescy”, którego intencją było zwiększenie świadomości o autyzmie, odbywało się w trzy soboty marca tj. 4,11,18, w trzech różnych miejscach w mieście: na Rynku, w Parku Jordanowskim i w II LO w Krośnie. Program eventów bogaty był w prelekcje, wystawy, animacje z grami, konkursy i rozgrywki sportowe. Przy każdej z tych okazji opowiadano jak bardzo nieróżnorodni są ludzie.

Drugie wydarzenie zorganizowane z okazji Światowego Dnia Kreatywności i Innowacji odbyło się 21 kwietnia na krośnieńskim Rynku. Motywem przewodnim eventu była twórczość i pomysłowość. Młodzież, poprzebierana w rożne stroje, zachęcała przechodniów do wspólnych animacji i tańców integracyjnych, opowiadała czym jest projekt Obudźmy Miasto, zachęcała do wyrażenia swoich opinii na temat miasta, zapraszała aby zobaczyć co robi grupa rekonstrukcyjna. Zwieńczeniem wydarzenia była prezentacja filmu „Trzej bracia i studnia” nakręconego w Posadzie Górnej przez młodzieżową grupę ViArt.
 

W międzyczasie Damian prowadził równoległe rozmowy i facylitacje z radnymi i seniorami reprezentującymi Radę Osiedla Tysiąclecia oraz Klub Seniora w DDL Puchatek. Ważną misja tych grup okazała się chęć działania na rzecz mieszkańców Krosna. Ambicją lidera grupy seniorów - Adama Charzewskiego stało się aktywizowanie lokalsów w codzienne życie klubu w Puchatku, natomiast liderek grupy radnych - Gabrieli Pawłowskiej i Sylwii Gorczyczewskiej zwiększanie zaangażowania ludzi z osiedla do wspólnych inicjatyw.

Kilka miesięcy spotkań, dały efekt w postaci wydarzenia, poprzez które udało się połączyć społeczników dwóch oddalonych od siebie obszarów - osiedla Tysiąclecia i dzielnicy Krościenko Niżne. Zespoły wspierane przez Damiana zainicjowały swój pierwszy Festiwal Sąsiedzki – Święto ulicy Kolejowej, który odbył się 20 maja, przy szerokim udziale instytucji. W organizację festiwalu zaangażowali się: RCKP, PPSKAKiB, Etnocentrum oraz Krośnieńska Biblioteka Publiczna. A to wszystko, by w ożywić różne zakątki ulicy Kolejowej i sprawić by mieszkańcy wyszli z domów, włączyli się w animacje, wymienili roślinami czy zagrali w gry terenowe.

Foto – archiwum Damian Piórko Ziemba.

 


logo Norway grands.png [6.05 KB]

Projekt pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 15 328 498,86 PLN. Beneficjentem/ Partnerem Wiodącym jest Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.


Więcej informacji:

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie