Grafika , Organizowanie społeczne
12.04.2023

Organizowanie społecznościowe w dzielnicy Polanka

Jak przebiega praca krośnieńskiej organizatorki społecznościowej na obrzeżach miasta? Podsumowanie 4 miesięcy działań.

 

Dotarcie do ludzi i wysłuchanie co mają do powiedzenia, to pierwsze kroki jakie poczyniła Anna Zielińska, wdrażając nowatorski dla Krosna model partycypacji społecznej. Czy było to proste?

Praca w terenie i wyszukiwanie osób, które chcą poświęcić swój czas i porozmawiać o najbliższym otoczeniu nie jest najłatwiejsze. Ludzie najczęściej nie wiedzą o co chodzi, nie czują się swobodnie i nie mają ochoty angażować się w rozmowę z nieznajomą osobą. Myślę, że to zrozumiałe. To co robimy, w tak zaawansowany i metodyczny sposób, dzieje się to po raz pierwszy w Krośnie – mówi Zielana (Anna Zielińska – krośnieńska organizatorka społecznościowa).

Po pierwszym miesiącu pracy, w wyniku mało budujących spostrzeżeń, Stowarzyszenie Kogel Mogel naradzając się z Centrum Doradztwa Strategicznego (CDS) Kraków (firmy która od 2018 r. rozwija i wspiera ideę organizowania społecznościowego w Krośnie) postanowiło zmienić jeden istotny element realizowanego przedsięwzięcia. Od stycznia 2023 r. krośnieńscy organizatorzy, docierali już nie do pojedynczych mieszkańców a do zorganizowanych społecznie grup. Kluczowe okazało się zaproszenie reprezentantów tychże grup na spotkanie, które odbyło się 12 stycznia w Lokalnym Centrum Aktywności, gdzie mieli okazję o sobie opowiedzieć. Tak zrodziły się relacje między dwoma grupami a Zielaną, a w toku jej dalszej pracy pomysły, które zaczęły kiełkować w głowach tych najbardziej zainteresowanych i uważnych osób.

Na przełomie stycznia i lutego Zielana prowadziła kampanię słuchania, fazę akcji i facylitacji z przedstawicielami szkolnej grupy. Rozmowy toczyły się w kręgach osób 30+. Czy zgodnie ze statystykami miasta Krosna występuje u nich niski poziom przywiązania do miasta oraz niski poziom poczucia sprawczości?

Wsłuchując się w pojedyncze głosy, dostrzegam duży potencjał nowej Rady Rodziców SP nr 7. Są otwarci na nowości, wzięli udział w spotkaniu „Zaproszenie do organizowania społecznościowego” a w rewanżu zaprosili mnie do siebie. Życzą sobie lepszej komunikacji na linii samorząd-mieszkańcy. Czują się odpowiedzialni za szkołę, są gotowi do działania, ale brakuje im wiedzy o możliwościach. Nie docierają do nich również informacje jak mogliby uczestniczyć w procesie zarządzania miastem, a dokładnie szkołą do której uczęszczają ich dzieci – mówi Zielana.

Grupa inicjatywna licząca około 20 osób, przy wsparciu Zielany, dowiedziała się o naborze wniosków do Strategii Rozwoju Miasta Krosna na lata 2023-2030. Członkowie grupy solidarnie postanowili naradzić się, zaplanować, napisać i złożyć swój projekt. Wniosek „Szkoła się zmieni, będzie aktywnie wokół zieleni”. Zagospodarowanie terenów zewnętrznych wokół budynku MZS nr 3 poprzez: modernizację istniejącego placu zabaw, rekultywację boiska trawiastego, doposażenie boiska trawiastego w skocznię i bieżnię, nasadzenia, małą architekturę, zielone klasy, miasteczko rowerowe, trasę dla osób niepełnosprawnych ruchowo, elementy street workout, ścieżkę sensoryczną, oświetlenie oraz monitoring, zajął wysokie, 5 miejsce wśród 64 propozycji jakie wpłynęły do Strategii Rozwoju Miasta Krosna na lata 2023-2030, stając się kluczowym projektem, który może przyczynić się do rozwiązywania najistotniejszych problemów o charakterze strategicznym. 

Na przełomie lutego i marca Zielana skoncentrowała swoje działania na terenie najstarszego osiedla w dzielnicy Polanka. Rozmowy toczyły się w kręgach mieszkańców bloku nr 105.

Przygotowując się do tego zadania, zastanawiałam się, ile czasu potrzeba aby dać tej grupie poczucie wpływu, jakiego mogą doświadczyć działając wspólnie. Nie chcę zapeszać ... ale oni są tak bardzo zaangażowani i zdeterminowani, że moc sprawcza stała się ich towarzyszem na długo przed tym, zanim ja się pojawiłam. Co w takim razie robię? Zajęłam się informowaniem, systematyzowaniem faktów i pilnowaniem, aby byli konsekwentni w swoich dążeniach - mówi Zielana.

Osiedlowa grupa inicjatywna licząca około 20 osób, przy wsparciu Zielany, dowiedziała się o naborze wniosków do Strategii Rozwoju Miasta Krosna na lata 2023-2030. Postanowili bardzo dokładnie opisać to, do czego zmierzają. Celem projektu stało się stworzenie, w sercu najstarszego osiedla w dzielnicy Polanka, wielopokoleniowej przestrzeni sąsiedzkich spotkań. Projekt obejmuje zagospodarowanie terenów zewnętrznych wokół bloków przy ul. Popiełuszki (nr działki 228/43) poprzez utworzenie: strefy dla seniora, plenerowej siłowni, placu zabaw, skweru dla młodzieży, ogrodu sąsiedzkiego, strefy grillowej, oświetlenia i monitoringu. Wniosek „Radosna Polanka”. Zagospodarowanie miejskich terenów zielonych przy osiedlu na ul. Popiełuszki w Krośnie zajął wysokie, 6 miejsce wśród 64 propozycji jakie wpłynęły do Strategii Rozwoju Miasta Krosna na lata 2023-2030, stając się kluczowym projektem, który może przyczynić się do rozwiązywania najistotniejszych problemów o charakterze strategicznym.

Foto, grafiki – archiwum Zielany, profil Fb Krosno - Polanka dzielnica mego miasta Krosna

 


logo Norway grands.png [6.05 KB]

Projekt pn. „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 15 328 498,86 PLN. Beneficjentem/ Partnerem Wiodącym jest Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.


Więcej informacji:

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie