W ubiegły czwartek (14.12) odbyło się kolejne spotkanie Krośnieńskiej Rady Biznesu. Przedsiębiorcy poznali ofertę Cechu Rzemiosł Różnych oraz dyskutowali na temat promocji Krosna.
Spotkanie odbyło się w zabytkowej kamienicy „Zgoda”, w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych.
Marek Kiełtyka, Starszy Cechu zaprezentował ofertę dla przedsiębiorców i mieszkańców. Poinformował o działaniach w zakresie kształcenia zawodowego pracowników dla lokalnego rynku pracy, szczególnie rzemieślników, a także o słabnącym zainteresowaniu młodzieży zdobywaniem wykształcenia zawodowego. Tymczasem praca w rzemiośle odbiega dziś od utartych stereotypów – są to nowoczesne, atrakcyjne zawody, w których wykorzystuje się innowacyjne rozwiązania.
Cech wspiera przedsiębiorców m.in. w kształceniu pracowników. Do organizacji mogą przystąpić nie tylko rzemieślnicy, ale także przedsiębiorcy prowadzący działalność w każdej innej dziedzinie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się w ostatnim czasie spotkania networkingowe dla firm oraz warsztaty rzemieślnicze dla mieszkańców, organizowane przez Cech w ramach projektu finansowanego z Funduszy Norweskich.
Kolejny punkt spotkania dotyczył marki „Krosno Miasto Szkła” oraz promocji Krosna, a także działań w zakresie aktywizacji Wzgórza Staromiejskiego.
Przedsiębiorcy przeprowadzili ożywioną dyskusję i zgłosili pomysły dotyczące nowych działań lub kontynuacji działań realizowanych w poprzednich latach:
PROMOCJA MIASTA
- Nafta jako element marki i promocji Krosna, obok szkła.
- Organizacja dużej, cyklicznej imprezy barbórkowej.
- Rozwój współpracy z bloggerami i promocji w mediach społecznościowych jako przynoszącej najlepsze efekty medialne.
- Promocja Krosna jako miejsca atrakcyjnego do zamieszkania, o wysokiej jakości życia (w tym dla osób pracujących zdalnie).
DZIAŁANIA PODNOSZĄCE ATRAKCYJNOŚĆ WZGÓRZA STAROMIEJSKIEGO
- Przygotowanie oferty na okres jesienno-zimowy, w którym Rynek pustoszeje:
- karuzela francuska,
- ślizgawka,
- jarmark świąteczny w każdy weekend grudnia,
- miasteczko św. Mikołaja i impreza sylwestrowa.
- Apteka Łukasiewicza jako atrakcja turystyczna.
- Piaskownica latem.
- Dzień Dziecka.
- Koncerty na Rynku.
To już czwarte spotkanie Krośnieńskiej Rady Biznesu, powołanej w grudniu ubiegłego roku – informuje Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - W czasie tych spotkań pojawiają się różnego rodzaju propozycje. W każdą z nich się wsłuchujemy i analizujemy. Wszelkie wydarzenia organizowane na Rynku zyskują dzięki współpracy przedsiębiorców, czy organizacji pozarządowych, dlatego ten element oddolnego zaangażowania również jest bardzo istotny – dodaje prezydent.
Członkom Krośnieńskiej Rady Biznesu należą się ogromne podziękowania za wszystkie uwagi i propozycje zgłoszone na dotychczasowych spotkaniach – informuje dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta. Do tej pory poruszyliśmy już wiele kwestii, m.in. pracujemy wraz z przedsiębiorcami nad przebudowaniem zasad udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości dla inwestorów. Dzięki spotkaniom z lokalnym biznesem wiemy i rozumiemy więcej na temat wielu różnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Doceniam zaangażowanie członków Rady i zapraszam do dalszej współpracy – podkreśla dr Tomasz Soliński.
Projekt pn. „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny, współfinansowany w 85% ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.
„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej”
Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 15 328 498,86 PLN. Beneficjentem/ Partnerem Wiodącym jest Gmina Miasto Krosno. Celem projektu jest kompleksowa poprawa jakości życia w Krośnie oraz lepsze dostosowanie administracji Krosna do potrzeb mieszkańców.