01.12.2020

RUSZA MONTAŻ NAKŁADEK DO ZDALNEGO ODCZYTU WODOMIERZY

 

Projekt realizowany w ramach konkursu „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Głównym celem projektu realizowanego przez Miasto Krosno jest zbadanie całego funkcjonalnego systemu istniejącego w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Krośnie pod kątem możliwości zbierania danych z sieci wodociągowej, włączenia na czas projektu monitoringu odbiorców wody z terenu Miasta - automatycznej analizy otrzymanych danych, transferu do systemu eBOK i przesyłania przetworzonych informacji odbiorcom – mówi dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Na stworzenie inteligentnej sieci wodociągowej Miasto otrzymało dofinansowanie w kwocie ponad 3,5 mln zł, co stanowi 90% wartości całego zadania, wygrywając w grupie miast średnich prestiżowy konkurs Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (obecnie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej).

Beneficjentami ostatecznymi Projektu są mieszkańcy Krosna, Urząd Miasta i  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. Ponadto, wyniki badań mają posłużyć jako wzorce dla jednostek gminnych i spółek wodociągowych z terenu całej Polski. Partnerami Projektu są Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

W dniu 12.11.2020 r. została podpisana umowa pomiędzy Gminą Miasto Krosno, a S WATER Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej (Lider konsorcjum), AIUT Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach (Partner konsorcjum) oraz FUTURE PROCESSING S.A. z siedzibą w Gliwicach (Partner konsorcjum), w ramach której Wykonawca zamontuje ponad 7,5 tysiąca nakładek (czujników) na wodomierzach głównych obsługiwanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie Sp. z o.o., u odbiorców z terenu Gminy Krosno, zbierze z nich dane za pomocą Systemu Stacjonarnego Odczytu Wodomierzy, przeprowadzi badania i wypracuje rekomendacje, opracuje schematy oraz wzorcowe zasady działania systemów dziedzinowych w MPGK Krosno. W ramach umowy Wykonawca dostarczy również oprogramowanie zarządzające do wizualizacji pracy sieci wodociągowej.

Dzięki montażowi nakładek na wodomierzach, wdrożeniu systemu eBOK oraz innowacyjnemu oprogramowaniu krośnieńska sieć wodociągowa będzie komunikowała się automatycznie nie tylko z zarządcą, ale też z mieszkańcami i przedsiębiorcami, informując (po uruchomieniu usługi w eBOK) m.in. o wystąpieniu wycieku wody na ich wewnętrznej instalacji (za wodomierzem głównym). Dodatkowo mieszkańcy uzyskają dostęp w systemie eBOK do swoich dobowych zużyć wody, a odczyty wskazań wodomierzy prowadzone będą zdalnie, co w odniesieniu do trwającej obecnie pandemii, pozwoli znacząco ograniczyć bezpośredni kontakt inkasenta MPGK z odbiorcą wody podczas tradycyjnego odczytu i przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa Sars Cov-2 – podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Projekt zakłada wdrożenie inteligentnego oprogramowania zarządzania siecią wodociągową, które na podstawie danych z rozmieszczonych na sieci przepływomierzy i wodomierzy strefowych oraz zamontowanych na wodomierzach czujnikach umożliwi m.in. ograniczenie strat wody poprzez dokonanie przez przedsiębiorstwo automatycznego bilansowania wody w sieci wodociągowej, a także dostosowania natężenia przepływu wody poprzez obniżenie ciśnienia w danej strefie, w zależności od pory dnia, czy pory roku.

Akcja prowadzona będzie etapami. Rozpocznie się od dzielnicy Suchodół i docelowo obejmie ponad 7,5 tysiąca gospodarstw indywidualnych, budynków wielorodzinnych, firm, instytucji oraz zakładów przemysłowych na terenie Krosna.

Montaż nakładek na zlecenie Wykonawcy będzie realizować nieodpłatnie firma P.H.U. Partner z Wrocławia. Monterzy pracujący w terenie będą posiadali specjalne identyfikatory, przy pomocy których mieszkańcy będą mogli sprawdzić ich wiarygodność poprzez kontakt z Biurem Obsługi Klienta Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego (tel. 13 4748316) lub Strażą Miejską w Krośnie (tel. 13 4743600 i 13 4743607). Zadaniem monterów będzie założenie niewielkiej nakładki radiowej na wodomierzu głównym, przy czym w zakres ich czynności wchodzi również wykonanie dokumentacji fotograficznej instalacji przed i po założeniu nakładki. Protokół z wykonanej czynności sporządzany będzie przez montera w formie elektronicznej i podpisywany przez Odbiorcę wody przy pomocy elektronicznego urządzenia, które ułatwi monterom i mieszkańcom zachować wszystkie wymagane obecnie standardy sanitarne.

Nadmienić należy, że mieszkańcy Krosna nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów ani opłat, a zyskują nowatorskie i bardzo wygodne rozwiązania. Wystarczy tylko, że na kilka minut udostępnią monterom pomieszczenie, w którym znajduje się wodomierz, by mogli zamontować nakładkę i sprawdzić jej poprawne działanie – wyjaśnia Krzysztof Wolanin, kierownik projektu.

Montaż nakładek będzie odbywał się etapowo, o czym mieszkańcy będą informowani na bieżąco.

Zakres ulic i numeru budynków dla strefy „Suchodół”
1. ul. Bieszczadzka: budynki od nr 18 do nr 54 (prawa strona ulicy jadąc w kierunku Miejsca Piastowego),
2. ul. Debrza,
3. ul. Dębowa,
4. ul. Dmochowskiego: budynki parzyste od nr 18 do nr 68 i budynki nieparzyste od nr 25 do nr 41,
5. ul. Grunwaldzka,
6. ul. Nad Badoniem,
7. ul. Pigonia,
8. ul. Prusa,
9. ul. Reymonta,
10. ul. Słoneczna,
11. ul. Suchodolska,
12. ul. Wiejska,
13. ul. Wyszyńskiego: budynki parzyste od nr 34 do nr 86 i budynki nieparzyste od nr 25 do nr 135.

Więcej informacji o Projekcie na stronach:
•    Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego: www.eKrosno.pl

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie