ETNOCENTRUM ZIEMI KROŚNIEŃSKIEJ

NAZWA PROJEKTU: Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej

PROGRAM: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020

belka etnocentrum 3.jpg [47.08 KB]
INFORMACJA O PROJEKCIE
WARTOŚĆ CAŁKOWITA PROJEKTU: 19 580 293,02 zł
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 13 349 226,66 zł (85% wydatków kwalifikowanych)
BENEFICJENT: Gmina Miasto Krosno
PARTNERZY: -
OBSZAR PROJEKTOWY:

Kultura

KATEGORIA:

Inwestycyjny

OKRES REALIZACJI:
REALIZACJA OD:

Data podpisania umowy o dofinansowanie: 28.12.2017 r.

Data rozpoczęcia rzeczowej realizacji (data rozpoczęcia robót budowlanych): 17.10.2018 r.

REALIZACJA DO: 29.02.2020
OPIS PROJEKTU:

Celem projektu jest ochrona i wykorzystanie dziedzictwa kulturowego Krosna dla rozwoju oferty kulturalno – edukacyjnej, bazującej na tym dziedzictwie.

Pierwszym elementem wprowadzającym zwiedzających do świata Etnocentrum jest przestrzeń przed budynkiem. Na zewnątrz budynku znajduje się wiejska chata i ogródek ziołowy dla najmłodszych gości. W okresie letnim przed budynkiem rozstawiona jest scena do potańcówek. Ważnym elementem zewnętrznej instalacji jest oświetlenie, które podkreśla i nadaje charakteru całej przestrzeni. 

Zakres rzeczowy projektu obejmuje modernizację zabytkowego budynku dworca kolejowego na potrzeby nowej instytucji kultury, w której prezentowane jest lokalne dziedzictwo kulturowe. Budynek został wyposażony w odpowiednią infrastrukturę, zarówno w tradycyjne sprzęty (tradycyjnego lokalnego rzemiosła), jak i nowoczesne narzędzia prezentacji (multimedialne). Niewielka część zmodernizowanej powierzchni budynku na poziomie parteru została zagospodarowana w celu zachowania funkcji przewidzianej dla mieszkańca i turysty (w tym funkcje dworca). Tam znajduje się również sklep muzealny, elektroniczna informacja kolejowa i autobusowa oraz automatyczna kasa biletowa. Na potrzeby utworzenia ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej zaadaptowany został również strych i piwnice. Modernizacja budynku obejmowała będzie wykonanie prac ogólno – budowlanych, instalacyjnych, zgodnych z wytycznymi Konserwatora zabytków, przystosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych.


Do prawidłowego funkcjonowania budynku niezbędne było również wyposażenie go w tradycyjne rekwizyty wykonane zgodnie z wzornictwem i technologią z „epoki” pomieszczeń ludowych, takie jak m.in.: atrapa wozu, ruchome zabawki, rzeźby, obrazy,  tradycyjny piec chlebowy, drewniane ławy, stoły, krzesła, meble, gliniane misy, skrzynie, kamionkowe garnki, zabytkowy warsztat tkacki, instrumenty muzyczne, aluramy wystawiennicze, itp., oraz urządzenia multimedialne, takie jak m.in.: ekrany multimedialne, projektory multimedialne, plansze interaktywne, konsole do gier, sprzęt nagłośnieniowy wewnętrzny i zewnętrzny, kamery, wyświetlacze graficzno – tekstowe LED, monitory dotykowe, komputer przenośny, monitoring obiektu, itp.  
Obiekt ten stał się miejscem spotkań z kulturą ludową i tradycyjną. Jest to miejsce dla kreatywnych mieszkańców Krosna, przyległych gmin i turystów, począwszy od dzieci po seniorów, w którym każdy ma możliwość wymienić się swoimi pomysłami, nauczyć się czegoś od „mistrzów” w dziedzinie sztuki, tradycji i muzyki ludowej.

Informacje o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych w trakcie realizacji tego projektu można zgłaszać na adres internetowy: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl lub za pomocą specjalnego formularza na stronach Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.


Szczegółowe informacje o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych w zakresie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ 2014-2020) i przysługujących Pani/Panu prawach są dostępne m.in. na stronie internetowej:

- klauzula informacyjna

- https://www.pois.gov.pl/strony/polityka-prywatnosci-i-wykorzystania-plikow-cookies-w-serwisach-internetowych-ministerstwa-inwestycji-i-rozwoju/

- w zakładce polityka prywatności pod adresem: poiis.mkidn.gov.pl

- ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa, e-mail: iod@mfipr.gov.pl

 

FOTOGALERIA:

 

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 43 675 43
fax 13 43 628 65
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie