498725799.jpg
02.05.2018

Żyjąc w Europie bez granic, czyli przygoda z Erasmusem+

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie kolejny już raz był gospodarzem spotkania będącego częścią międzynarodowego projektu edukacyjnego. Tym razem w ramach zadania Erasmus+ zatytułowanego "Schengen 2.0. Leben in Europa ohne Grenzen". Nauczyciele i uczniowie ze szkół z Francji, Niemiec, Rumunii i Węgier przyjechali do Krosna  i spędzili w naszym mieście kilka dni.


Wizyta trwała od 23 do 27 kwietnia 2018 r. i rozpoczęła się tradycyjnie oficjalnym powitaniem przez dyrektora "Szczepanika" Andrzeja Gregorczyka. Później Goście zapoznali się z krośnieńską szkołą i jej historią, po czym obejrzeli występ artystyczny Kabaretu SSOK i zespołu muzycznego. Następnie cała młodzież uczestnicząca w projekcie zaprezentowała kulturę swoich krajów, opowiadając o najciekawszych i najbardziej charakterystycznych świętach i wydarzeniach w ciągu roku. Pokazano przedpremierowo kalendarz kulturowy - wydawnictwa przygotowanego w ramach projektu. Później nasi goście zwiedzili miasto i spotkali się z Prezydentem Miasta Krosna Piotrem Przytockim.
 

Nauczyciele i uczniowie ze szkół z Francji, Niemiec, Rumunii i Węgier z wizytą w Krośnie

 
W drugim dniu młodzież przedstawiała przygotowane przez siebie prezentacje o różnorodności kulturowej w swoich krajach i regionach. A w ramach poznania naszych regionalnych tradycji  udaliśmy się do Sanoka, gdzie uczestnicy projektu zwiedziła skansen. Kolejnym przystankiem na Erasmusowej trasie było Miasteczko Galicyjskie. Tam odbyły się m.in. zajęcia w pracowni –warsztacie lir korbowych prowadzone przez Stanisława Nogaja, który opowiedział o tych niezwykłych instrumentach, zademonstrował ich brzmienie, zagrał i zaśpiewał. Okazało się, że tradycja lirnicza jest wspólna dla wielu krajów środkowej Europy, m.in. dla Polski, Rumunii i Węgier.
 

Nauczyciele i uczniowie ze szkół z Francji, Niemiec, Rumunii i Węgier z wizytą w Krośnie

 

Centralnym punktem trzeciego dnia wizyty było spotkanie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Dzięki uprzejmości dyrektor RCKP Doroty Cząstki w sali tanecznej RCKP odbyły się warsztaty tańców tradycyjnych. Każda z grup zaprezentowała taniec pochodzący z jej regionu, a potem uczyła podstawowych kroków, figur i układów pozostałe grupy. Polska grupa zaprezentowała rówieśnikom z zagranicy taniec wywodzący się ze staropolskiego chodzonego czyli  popularnego poloneza. Okazało się też, że melodie, do których tańczono tańce węgierski i rumuński są znane również z polskiego folkloru podhalańskiego, co świadczy o swoistej jedności kultury europejskiej.
 

Nauczyciele i uczniowie ze szkół z Francji, Niemiec, Rumunii i Węgier z wizytą w Krośnie

 

Czwartego dnia "polskiej" części projektu Erasmus+ uczestnicy zwiedzali Hutę Szkła Artystycznego "Sabina" w Rymanowie. Właściciel huty Henryk Rysz, zapoznał naszych gości z technologią produkcji szkła oraz opowiedział o swojej pracy i pasji artystycznej. Wszyscy byli oczarowani pięknem szklanej sztuki i z chęcią zwiedzali Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Tam też wzięli udział w warsztatach. Malowanie szkła pochłonęło młodzież bez reszty. Uczestnicy zajęć zobaczyli też przy pracy osoby zajmujące się produkcją szkła, a na koniec obejrzeli film o historii hutnictwa na Podkarpaciu i samym CDS. Mieli też możliwość spróbowania tego trudnego i wymagającego fachu.
 

Nauczyciele i uczniowie ze szkół z Francji, Niemiec, Rumunii i Węgier z wizytą w Krośnie

 
W ostatnim dniu pobytu w Polsce młodzież wybrała się do Krakowa. Tam zwiedzili wystawę "Kraków – czas okupacji 1939–1945" w Fabryce Schindlera, przedstawiającą losy mieszkańców okupowanego Krakowa - Polaków, Żydów ale też i samych okupantów - Niemców. Ekspozycję zaaranżowano w sposób nowoczesny, mocno przemawiający do wyobraźni zwiedzającego; wszyscy byli głęboko poruszeni. Pozostałą część dnia wypełniło zwiedzanie krakowskiego Kazimierza oraz Rynku i jego okolic. Niektórym udało się nawet zobaczyć (i usłyszeć) unikatowy ruchomy, grający zegar w Collegium Maius.

 

 

Jak mówią sami uczestnicy, czas spędzony wraz z przyjaciółmi z zagranicy był wyjątkowy, owocny, pełen wrażeń i emocji.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie