01.03.2017

W związku z wdrażaną reformą edukacji zmieniają się zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w pozostałych typach szkół i placówek oświatowych, ale nie można jeszcze określić dokładnych terminów rekrutacji.

Od dnia 1 września 2017 r. system szkolny w Polsce ulega zmianie na mocy ustaw z dnia 14 grudnia 2016 r.:

Dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące rekrutacji określone w ustawie o systemie oświaty utraciły moc z dniem 26 stycznia 2017 r., Nowe rozwiązania dotyczące rekrutacji określone zostały w rozdziale 6 ustawy Prawo oświatowe. Rozpoczęcie rekrutacji wymaga także nowych przepisów wykonawczych. W chwili obecnej brakuje, niezbędnego do przeprowadzenia rekrutacji na rok szkolny 2017/2018, rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek. Ministerstwo Edukacji Narodowej 19 stycznia br. skierowało projekt tego rozporządzenia do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w szkołach podstawowych na rok 2017/2018 będzie prowadzona, podobnie jak w latach ubiegłych z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Informator o szkołach i przedszkolach oraz wszystkie ważne w zakresie rekrutacji dokumenty i formularze będą dostępne na stronie Naboru 2017. Zgłoszenia i wnioski o przyjęcie do szkoły/przedszkola oraz deklaracja kontynuacji pobytu w przedszkolu będą wymagały wypełnienia w internacie, wydrukowania i złożenia w wybranej placówce w ustalonych przez organ prowadzący terminach.

Znamy ogólne zasady i tegoroczne kryteria rekrutacji do krośnieńskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz do klas... - zdjęcie w treści

Warto przypomnieć, że: rekrutacja do klasy pierwszej szkół podstawowych odbywa się wyłącznie na wolne miejsca po przyjęciu dzieci obwodowych zgłoszonych przez rodziców. Od 6 marca 2017 r. do 15 marca 2017 r. będzie możliwość zgłoszenia dziecka zarówno 6 jak i 7 letniego zamieszkałego w obwodzie do klasy pierwszej.

Rodzice dzieci zamieszkałych w obwodach szkół zainteresowani zapisaniem dziecka do szkoły obwodowej powinni zapoznać się z Uchwałą Nr XL/838/17 Rady Miasta Krosna z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów, prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno, do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe. Na stronie naboru dostępna będzie aplikacja umożliwiająca wypełnienie zgłoszenia, które po wydrukowaniu należy zanieść do szkoły obwodowej. Formularz zgłoszenia będzie można też pobrać ze strony lub otrzymać w sekretariacie szkoły. Więcej na ten temat na stronie naboru.

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych odbywa się wyłącznie na wolne miejsca po zabezpieczeniu potrzeb dzieci zamieszkałych na terenie miasta Krosna i po złożeniu deklaracji kontynuacji pobytu w przedszkolu. Terminy składania deklaracji oraz wszystkie dostępne formularze będą zamieszczane systematycznie na stronie Naboru.

Rodzice którzy będą starali się o przyjęcie na wolne miejsca do przedszkoli i szkół podstawowych powinni zapoznać się z przyjętymi przez Radę Miasta Krosna kryteriami oraz zmienioną od nowego roku szkolnego siecią szkół obwodowych.

Zachęcamy Rodziców do sprawdzenia, za co dzieci dostaną punkty przy rekrutacji na rok szkolny 2017/2018 do:

Warto zapoznać się także z informacją na temat wymaganych przy rekrutacji dokumentów i przygotować wcześniej istotne zaświadczenia – więcej na stronie naboru 2017 - oraz z poradnikami dotyczącymi zasad rekrutacji. Oferta wszystkich szkół i przedszkoli jest dostępna w informatorze elektronicznym na stronie Naboru.

Wydział Edukacji, 28 luty 2017 r.