1553092085.jpg
22.06.2017

Znakomite wyniki egzaminu gimnazjalnego krośnieńskich uczniów

W piątek (16.06) Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Komisje Okręgowe ogłosiły wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego.  W Krośnie są one znacznie wyższe od wyników ogólnopolskich i wojewódzkich.

Do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego odbywającego się w dniach 19 - 21 kwietnia, przystąpiło 504 uczniów klas trzecich. Egzamin składał się z trzech części. W części pierwszej – humanistycznej,  gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, a także z języka polskiego (w dwóch odrębnych arkuszach).

W części drugiej – matematyczno-przyrodniczej, uczniowie zmagali się z zadaniami z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki (również w dwóch odrębnych arkuszach). W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z wybranego języka obcego nowożytnego, do wyboru tylko na poziomie podstawowym lub na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Gimnazjaliści z Krosna byli nie do pokonania przez uczniów z innych powiatów województwa podkarpackiego. Na testach z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie wykazali się ogromną wiedzą. Ich wyniki z egzaminu z języka polskiego, po raz kolejny okazały się najwyższe na tle wszystkich powiatów w całej OKE Kraków (obejmującej woj. podkarpackie, małopolskie i lubelskie). Za rozwiązanie zadań młodzi krośnianie uzyskali:

• z języka polskiego – 78 punktów procentowych (o 9 więcej niż średni wynik procentowy w kraju),
  • z historii i wiedzy o społeczeństwie – 67 punktów procentowych (o 8 więcej niż średni wynik procentowy w kraju),
  • z matematyki – 57  punktów procentowych (o 10 więcej niż średni wynik procentowy w kraju),
  • z przedmiotów przyrodniczych – 59 punktów procentowych (o 7 więcej niż średni wynik procentowy w kraju),
  • z języka angielskiego – 76 punktów procentowych (o 9 więcej niż średni wynik procentowy w kraju),.

Wyniki egzaminu gimnazjalengo

Nieliczni gimnazjaliści wybrali inny język obcy niż język angielski: 63 uczniów zdawało język niemiecki, a 1 uczeń język rosyjski. Najlepszy wynik wśród krośnieńskich gimnazjów odnotowali uczniowie z Gimnazjum Dwujęzycznego im M. Kopernika w Krośnie.

Gimnazjum Dwujęzyczne to niekwestionowany lider wśród krośnieńskich gimnazjów. Szkoła, która na rynku edukacyjnym istnieje zaledwie piąty rok ma od początku świetne wyniki egzaminów gimnazjalnych (9 najwyższy stanin we wszystkich obszarach). Niestety, w związku z reformą edukacji przestanie istnieć. Klasy dotychczasowego gimnazjum będą funkcjonowały jeszcze dwa lata przy I Liceum Ogólnokształcącym w Krośnie.

Wyniki powyżej średnich krajowych i wojewódzkich z poszczególnych części egzaminu, osiągnęły szkoły:

• język polski: Gimnazjum Dwujęzyczne (89,8%), Gimnazjum Nr 4 (81,1%), Katolickie Gimnazjum (80,5%), Zespół Szkół Muzycznych (79,7%), Gimnazjum Nr 3 (75%), Gimnazjum Nr 5 (71,6%);
  • historia i WOS: Gimnazjum Dwujęzyczne (86,6%), Zespół Szkół Muzycznych (74,2%), Katolickie Gimnazjum (71,5%), Gimnazjum Nr 4 (70,4%), Gimnazjum Nr 5 (63,3%), Gimnazjum Nr 3 (61,9%);
  • matematyka: Gimnazjum Dwujęzyczne (84,7%), Zespół Szkół Muzycznych (65,5%), Katolickie Gimnazjum (63,3%), Gimnazjum Nr 4 (62,6%);
  • przedmioty przyrodnicze: Gimnazjum Dwujęzyczne (81,4%), Gimnazjum Nr 4 (63,3%), Zespół Szkół Muzycznych (63,2%), Katolickie Gimnazjum (61%),  Gimnazjum Nr 5 (54,1%);
  • język angielski (poziom podstawowy): Gimnazjum Dwujęzyczne (97,3%),  Katolickie Gimnazjum (84,8%), Gimnazjum Nr 4 (79%), Zespół Szkół Muzycznych (77,5%), Gimnazjum Nr 5 (75,1%);
  • język niemiecki (poziom podstawowy): Gimnazjum Nr 4 (96,3%), Gimnazjum Dwujęzyczne (93,3%).

Wyniki z egzaminu gimnazjalnego odgrywają istotną rolę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Im więcej punktów zdobyli uczniowie, tym większe są ich szanse na dostanie się do wymarzonego oddziału w szkole ponadgimnazjalnej.

Egzaminy gimnazjalne będą prowadzone jeszcze przez najbliższe dwa lata, znikną wraz z całkowitym wygaszeniem gimnazjów. W tym roku wraz z przedłużeniem nauki w szkołach podstawowych z 6 do 8 lat, zniknęły sprawdziany po klasie szóstej. Sprawdziany po klasie szóstej i egzaminy gimnazjalne zostaną zastąpione egzaminem po klasie ósmej zreformowanej szkoły podstawowej.

Opracowanie: Wydział Edukacji UM Krosna