1354187542.jpg
03.03.2015

Zasady i terminy rekrutacji do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie w roku szkolnym 2015/2016

Szanowni Rodzice
Decyzja o wyborze przedszkola specjalnego, a później szkoły specjalnej  jest dla wielu rodziców bardzo trudna, często okładana na później. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą szkół/przedszkoli ogólnodostępnych oraz  placówki specjalnej, aby ocenić warunki do rozwoju Waszego dziecka. Warto  porozmawiać ze specjalistami w poradni psychologiczno-pedagogicznej, odwiedzić wspólnie z dzieckiem  zarówno szkołę najbliższą miejsca zamieszkania jak i szkołę w Ośrodku.


W Krośnie na dzieci czekają znakomicie przygotowane  i wyposażone szkoły specjalne. Do dyspozycji  uczących się uczniów są pedagodzy posiadający nie tylko wykształcenie kierunkowe, ale także studia z zakresu pedagogiki specjalnej.  Uczniowie uczący się w Ośrodku  mogą także korzystać z miejsca w internacie.  Liczba godzin zajęć rewalidacyjnych jest nieporównywalnie większa niż w szkołach ogólnodostępnych, a oddziały mniej liczne.  W ostatnich latach znacznie zwiększyło się zainteresowanie kształceniem w szkołach specjalnych, które   zapewniają  kompleksową edukację i opiekę dzieciom o różnym stopniu   upośledzenia umysłowego. Ośrodek prowadzi kształcenie dla uczniów upośledzonych w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym  oraz dla dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Specjaliści z SOSW prowadzą także wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, a także grupowe i indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla upośledzonych w stopniu głębokim.

 

Zasady i terminy rekrutacji do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie w roku szkolnym 2015/2016 - zdjęcie w treści

 

Rekrutacja do SOSW odbywa się na wniosek rodzica/prawnego opiekuna na innych zasadach niż do szkół ogólnodostępnych. Warunkiem skierowania dziecka do SOSW jest posiadanie aktualnego na dany etap edukacyjny orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną na dany etap edukacyjny. Skierowania wydawane są  przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna na podstawie upoważnienia wydanego przez Prezydenta Miasta. Kandydaci posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mają prawo uczęszczać także  do szkół ogólnodostępnych (w przypadku szkół ponadgimnazjalnych – tylko do zasadniczej szkoły zawodowej), gdzie przyjmowani są na takich samych zasadach jak kandydaci pełnosprawni według kryteriów obowiązujących odpowiednio w przedszkolach i szkołach.
 

I.    Jak wygląda procedura zapisu do przedszkola i szkół w SOSW
 

  1. Rekrutacja na rok szkolny 2015/2016  prowadzona jest poza systemem elektronicznym na podstawie wniosku, złożonego  do dyrektora SOSW (ul. Bema 46) w terminie od 2 marca do 24  kwietnia 2015 roku – formularz  wniosku można otrzymać w sekretariacie ośrodka lub pobrać  ze  strony  internetowej SOSW.
  2. Do wniosku dołącza się :
  • aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane do ukończenia danego etapu edukacyjnego,
  • wniosek do Prezydenta Miasta Krosna o wydanie skierowania (wzór w ośrodku),
  • ostatnie świadectwo szkolne,
  • oświadczenie o miejscu spełniania obowiązku szkolnego/realizacji rocznego obowiązkowego wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2014/2015 - nie dotyczy ubiegających się o miejsce w przedszkolu, ani wychowanków SOSW,
  • dwa zdjęcia kandydata,
  • wniosek o miejsce w internacie, jeżeli dotyczy.

Uwaga

  1. Kandydaci nie posiadający na dzień zakończenia składania wniosków o przyjęcie do SOSW aktualnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego mogą przedłożyć orzeczenie wydane na poprzedni etap edukacyjny (jeżeli posiadają) wraz z zaświadczeniem z publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej o wyznaczonym terminem badania kandydata.
  2. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty obowiązek zapewnienia odpowiedniej formy kształcenia dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ciąży na jednostce samorządu terytorialnego właściwej ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, dlatego w pierwszej kolejności przyjmuje się kandydatów z Krosna.

II. Organizacja zajęć w SOSW w poszczególnych placówkach/szkołach

1.  Przedszkole Specjalne Nr 12 - dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz autyzmem.

Celem głównym działania przedszkola jest pomoc dziecku w realizacji jego indywidualnej drogi rozwojowej, w powiązaniu ze środowiskiem społeczno–kulturowym, a jego zadaniem wyposażenie podopiecznych w wiedzę, umiejętności oraz sprawności, niezbędne do realizacji kolejnego etapu edukacyjnego oraz  przygotowanie każdego dziecka do samodzielnego, na miarę jego indywidualnych możliwości, funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Przedszkole czynne jest w dni nauki szkolnej w godz. 8.00-15.00.
Każde dziecko zostaje poddane wieloaspektowej diagnozie poziomu funkcjonowania i objęte stworzonym na jej podstawie indywidualnym programem edukacyjno– terapeutycznym, zgodnym  z podstawą programową wychowania przedszkolnego, uwzględniającym możliwości dziecka. W zależności od rodzaju niepełnosprawności liczba dzieci w grupie przedszkolnej wynosi:


- dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym, znacznym – od 6 do 10,
- dla dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem – od 2 do 4.
 

Dzieci sześcioletnie i siedmioletnie można przyjąć do przedszkola wyłącznie, gdy został im odroczony na rok obowiązek szkolny przez dyrektora szkoły obwodowej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Nie podlegają odraczaniu  dzieci z upośledzeniem w stopniu głębokim, które  mogą realizować zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze indywidualne lub grupowe – zajęcia te organizuje się dla głownie  dla dzieci w wieku 3 do 25 lat  zamieszkałych w Krośnie, w uzasadnionych przypadkach zajęcia mogą być prowadzone dla dzieci spoza Krosna, przy czym warunkiem uruchomienia zajęć grupowych jest odpowiednia liczba dzieci – ustalona w oparciu o odrębne przepisy.

 

2. Szkoła Podstawowa Nr 11  - dla uczniów upośledzonych w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz z autyzmem.
 

Praca dydaktyczno–wychowawcza z uczniami upośledzonymi umysłowo w stopniu lekkim realizowana jest w oparciu o programy zatwierdzone przez MEN oraz indywidualne programy nauczania opracowane dla każdego ucznia z poszczególnych przedmiotów. Specyfika kształcenia uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnością sprzężoną polega na nauczaniu i wychowaniu całościowym, zintegrowanym, opartym na wielozmysłowym poznaniu otaczającego świata. Praca dydaktyczno–wychowawcza realizowana jest w oparciu o indywidualne programy edukacyjno–terapeutyczne opracowane dla każdego ucznia.
 

Liczba miejsc w oddziałach w szkole podstawowej jest ograniczona i wynosi:

  • dla dzieci z upośledzeniem w stopniu lekkim – od 10 do 16 osób,
  • dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym, znacznym – od 6 do 8 dzieci,
  • dla dzieci z autyzmem lub niepełnosprawnościami sprzężonymi – od 2 do 4 osób.

Ważne dla dzieci zamieszkałych poza Krosnem  - zgodnie z ustawą o systemie oświaty obowiązek zapewnienia odpowiedniej formy kształcenia dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ciąży na jednostce samorządu terytorialnego właściwej ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, przy  czym po zapewnieniu miejsc dla dzieci z Krosna  SOSW  na wolne miejsca przyjmuje dzieci  spoza Krosna, przy czym nabór prowadzi się także do klas starszych. 


3. Gimnazjum Nr 6 - dla uczniów upośledzonych w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz z autyzmem.
 

Uczniowie upośledzeni umysłowo w stopniu lekkim objęci są trzyletnim cyklem kształcenia, w którym stosuje się nauczanie przedmiotowe. Praca dydaktyczno – wychowawcza realizowana jest w oparciu o programy zatwierdzone przez MEN oraz indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne opracowane dla każdego ucznia. Programy te powstają w oparciu o wielospecjalistyczną ocenę możliwości i potrzeb ucznia. Uczniowie upośledzeni umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, a także z niepełnosprawnością sprzężoną, objęci są trzyletnim cyklem kształcenia. Praca dydaktyczno–wychowawcza realizowana jest w oparciu o indywidualne programy edukacyjno - terapeutyczne opracowane dla każdego ucznia. Specyfika kształcenia uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem oraz z niepełnosprawnością sprzężoną polega na nauczaniu i wychowaniu całościowym, zintegrowanym, opartym na wielozmysłowym poznaniu otaczającego świata.
 

Liczba miejsc w oddziałach w gimnazjum wynosi:

  • dla dzieci z upośledzeniem w stopniu lekkim – od 10 do 16,
  • dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym, znacznym – od 6 do 8,
  • dla dzieci z autyzmem lub niepełnosprawnościami sprzężonymi – od 2 do 4.

Ważne dla dzieci zamieszkałych poza Krosnem  - zgodnie z ustawą o systemie oświaty obowiązek zapewnienia odpowiedniej formy kształcenia dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ciąży na jednostce samorządu terytorialnego właściwej ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. W procesie rekrutacji ośrodek w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby mieszkańców i wychowanków, którzy w nowym roku szkolnym będą kontynuować naukę w klasach wynikających z czynionych postępów . Ze względu na to, że SOSW w Krośnie jest szkołą specjalną najbliżej położoną  od miejsca zamieszkania dla dzieci z powiatu krośnieńskiego  w procesie rekrutacji dzieci z tego powiatu będą maja zapewnione miejsca, o ile w terminie rekrutacji złożone zostaną dokumenty o przyjęcie – także do klas starszych.

4. Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 7dla uczniów dla uczniów upośledzonych w stopniu lekkim.
 

Szkoła przeznaczona jest dla absolwentów Gimnazjum, którzy chcą kontynuować edukację w szkole ponadgimnazjalnej, posiadających aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim. Nabór będzie prowadzony do zawodów: ślusarz i kucharz.  W zawodzie ślusarz kształcenie praktyczne odbywa się w Centrum Kształcenia Praktycznego (przy ZSP Nr 3, a kształcenie teoretyczne w Ośrodku). W zawodzie  kucharz teoretyczne i praktyczne przedmioty zawodowe prowadzone są w doskonale wyposażonej pracowni gastronomicznej na miejscu w Ośrodku. O przydatności do kształcenia w zawodzie decyduje uprawniony lekarz- skierowania na badania wydaje ośrodek po wstępnym zakwalifikowaniu kandydata. Nabór do Zasadniczej Szkoły Zawodowej prowadzony będzie także w terminach naboru do szkół ogólnodostępnych..
 

  • Liczba miejsc w oddziałach w zasadniczej szkole zawodowej  wynosi  od 10 do 16 uczniów.

5. Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracydla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym)
 

Do 3-letniej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy przyjmowani są absolwenci gimnazjum posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu upośledzenia umysłowego w stopniu umiarkowanym lub znacznym, autyzmu, bądź niepełnosprawności sprzężonej. Uczniowie mogą uczęszczać do szkoły do 24 roku życia. Każdy wychowanek realizuje indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny odpowiadający jego możliwościom i potrzebom. Celem edukacji ucznia jest rozwijanie autonomii, wdrażanie do funkcjonowania społecznego, rozumienia i uznawania norm społecznych, a w szczególności wyposażenie go, stosowanie do indywidualnych możliwości, w takie umiejętności i wiadomości, które pozwolą mu na postrzeganie siebie jako niezależnej osoby.
 

Liczba miejsc w oddziałach wynosi  odpowiednio:

  • dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym, znacznym – od 6 do 8,
  • dla dzieci z autyzmem lub niepełnosprawnościami sprzężonymi – od 2 do 4.


6. Indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawczedla uczniów upośledzonych w stopniu głębokim.


Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy organizuje i prowadzi indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim, które realizowane są dla wychowanków od 3 do 25 roku życia. Edukacja dziecka głęboko upośledzonego umysłowo jest  prowadzona jest w  miejscu zamieszkania, także  w grupach, ( o ile wynika to z  treści orzeczenia poradni psychologiczno- pedagogicznej).

 

Informacji dodatkowych w sprawie kształcenia w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym  oraz zasadach  rekrutacji  udziela dyrekcja  i pracownicy w SOSW.  Istnieje  możliwość umówienia się na indywidualne odwiedziny w Ośrodku. Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczy zaprasza w każdy czwartek miesiąca w godz. 13.00 – 16.00.
                                                          


Opracowanie.
Wydział Edukacji UMK w uzgodnieniu z dyrektorem SOSW

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie