2086842520.jpg
03.02.2016

Zanim rozpocznie się rekrutacja do szkół i przedszkoli

Nowe przepisy, które weszły w życie 23 styczna 2016 r. dotyczące zmiany wieku obowiązku szkolnego, nie cofają dzieci sześcioletnich do przedszkoli. Dają rodzicom wybór: wysłać dziecko do klasy pierwszej czy zostawić je w przedszkolu. Formalnie rodzice sześciolatków nie potrzebują żadnych opinii, ale by jak najlepiej pokierować dalszym rozwojem własnych dzieci, warto poznać ich możliwości – poziom dojrzałości intelektualnej i społecznej.

Najbliższy miesiąc to czas na zebranie opinii o możliwościach własnych dzieci – zarówno tych dzieci, które w przedszkolach realizują roczne obowiązkowe przygotowanie do szkoły, jak i tych, które uczą się w pierwszej klasie. Pierwsza połowa marca to czas decyzji w sprawie wyboru szkoły, po 15 marca zaczną się zapisy do przedszkoli.

Wszystkich Rodziców sześciolatków zapraszamy na:

• spotkania z pracownikami Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie
  • nieodpłatne badania oceny gotowości szkolnej
  • dni otwarte w szkołach podstawowych
  • spotkania dla rodziców sześciolatków w przedszkolach

Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Krośnie, przy ulicy Lewakowskiego 14, w której działa Punkt konsultacyjny dla rodziców dzieci sześcioletnich, organizuje w soboty: 6 lutego i 5 marca 2016 r. w godzinach 9.00-12.00 DNI OTWARTE DLA SZEŚCIOLATKÓW I ICH RODZICÓW. W czasie dni otwartych rodzice będą mogli dowiedzieć się jak przebiega rozwój dziecka, porozmawiać na temat problemów wychowawczych, oceny poziomu uzdolnień, możliwości wspierania rozwoju dziecka. Ponadto pracownicy poradni pomogą odpowiedzieć na pytanie co zdaniem specjalisty jest dla danego dziecka bardziej wskazane: szkoła czy przedszkole.

W tym roku rodzice dzieci 6-letnich będą mogli porozmawiać ze specjalistami lub umówić się na badania dziecka pod kątem jego dojrzałości szkolnej, rozwoju emocjonalnego i poziomu uzdolnień także na miejscu w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko. Udzielane będą także informacje dla rodziców dzieci spoza danego przedszkola.
Psycholodzy, logopedzi i pedagodzy będą dostępni dla rodziców w miejskich przedszkolach wg poniższego harmonogramu:

porady dla rodziców - terminy 2016

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie zapewnia, że wszystkie dzieci, zgłoszone podczas spotkań, zostaną przyjęte na badania w terminach umożliwiających zapisanie dziecka do szkoły lub do przedszkola.

Dodatkowo w każdym przedszkolu zaplanowane zostały spotkania z rodzicami dzieci 6-letnich, podczas których dyrektorzy oraz nauczyciele wyjaśniają zmiany w prawie oświatowym oraz rozmawiają na temat przygotowania ich dzieci do rozpoczęcia edukacji szkolnej.

Wszystkie szkoły podstawowe prowadzone przez Gminę Miasto Krosno zapraszają także na Dni otwarte, podczas których rodzice mogą zapoznać się z ofertą placówki. To także doskonała okazja do poznania nauczycieli, warunków jakie panują w szkole czy sposobu organizacji zajęć dla najmłodszych dzieci. Warto wybrać się na takie spotkania i samemu ocenić gotowość szkoły na przyjęcie dzieci sześcioletnich.

Niżej zamieszczamy harmonogram dni otwartych w szkołach podstawowych:

dni otwarte w szkołach - terminy

Dodatkowe informacje dotyczące rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych, w tym kryteria rekrutacyjne, dostępne będą na stronie internetowej www.krosno.pl oraz na stronie elektronicznego Naboru 2016 www.nabor.pcss.pl/krosno

Do pobrania:
•    Harmonogram dni otwartych w szkołach podstawowych (pdf)
•    Harmonogram dni otwartych w MPPP i konsultacji w przedszkolach (pdf)