11.06.2012

XVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży 2012

1 czerwca  - to w Sejmie dzień niezwykły. Na ten jeden dzień posłowie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej  ustępują miejsca posłom Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wszyscy posłowie zostali  wyłonieni w drodze konkursu spośród 1600 kandydatów. Uczniowie ubiegający się o mandaty młodych posłów, mieli za zadanie przeprowadzić szkolną debatę na temat samorządności i demokracji w szkole. Wśród 460 młodych parlamentarzystów Krosno reprezentowała delegacja z Gimnazjum Nr 2.

W sejmowych korytarzach uczniowie spotkali kilka znanych osobistości, m.in. posłankę Małgorzatę Kidawę - Błońską, ministra edukacji Krystynę Szumilas oraz ministra pracy i polityki społecznej Władysława  Kosiniaka-Kamysz. Rozpoczęcie obrad poprzedziło otwarcie wystawy "Nie ma dzieci - są ludzie. Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka"  poświęconej patronowi tegorocznej edycji  - Januszowi Korczakowi

Debata na sali plenarnej była równie emocjonująca jak obrady "dorosłego" Sejmu.

XVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży 2012 - zdjęcie w treści

Diana Duda i Gabriela Lipka - reprezentantki Krosna i Gimnazjum Nr 2

Poza wizytą i udziałem w obradach Sejmu ekipa z Gimnazjum Nr 2 znalazła również czas na zwiedzenie wielu ciekawych miejsc w naszej stolicy. Cały wyjazd był niezwykle udany i z całą pewnością pozostanie w pamięci uczestników. Nad organizacją wizyty i całego przedsięwzięcia czuwały nauczycielki Miejskiego Zepołu Szkół Nr 1 w Krośnie - Pani Agnieszka Masłyk oraz  Pani Edyta Guzik.