XVIII Przegląd Jasełek - Przedszkole Miejskie Nr 8

XVIII Przegląd Jasełek - Przedszkole Miejskie Nr 8 w Krośnie

"Staropolskim obyczajem szopka do Was Bierzy.
Przyjmijcie więc zatem nas jak należy.
Wspomnijcie wraz z nami co się w Betlejem było,
gdy Boże Dzieciątko na świat się zrodziło”

Nazwa Jasełka wzięła się od staropolskiego słowa "jasło" oznaczającego żłób małego Jezusa. Jak mówi wiele źródeł, pierwsze przedstawienie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa stworzył święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku we Włoszech. Widowiska Jasełek w Polsce po raz pierwszy miały miejsce na przełomie XIV i XV wieku.

W czwartek (18.01) odbył się kolejny XVIII Międzyprzedszkolny Przegląd Przedstawień Bożonarodzeniowych. Organizatorami przeglądu jak co roku było Przedszkole Miejskie Nr 8 „Bajkowa ósemka w Krośnie oraz Miejski Zespół Szkół Nr 7 w Krośnie – Przedszkole Miejskie Nr 1. Do przeglądu przystąpiły dzieci z sześciu przedszkoli: PM Nr 1, PM Nr 2, PM Nr 3, PM Nr 4, PM Nr 5, PM Nr 8.

Dzieci w świątecznej scenerii pięknie zatańczyły, zaśpiewały i ochoczo deklamowały swoje jasełkowe role. Nastrojowe tańce aniołków z latarenkami, śnieżynek w zwiewnej bieli i pastuszków zachwyciły wszystkich uczestników przeglądu tych małych przedszkolnych i dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków. Każdy występ ujmował swoim charakterem, choreografią i świątecznym nastrojem. Przedstawienia odbyły się w pięknej oprawie świetlnej i słownej zorganizowanej przez Bogdana Orłowskiego z Spółdzielczego Domu Kultury w Krośnie oraz wspaniałą prowadzącą Magdaleną Kireńczuk. Gościem specjalnym była kierownik SDK Ewa Jucha.

Do zobaczenia za rok na XIX Przeglądzie. Życzymy wszystkim szczęśliwego Nowego Roku.