12.06.2013

XIX SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY

Po raz drugi uczniowie krośnieńskiego Gimnazjum Nr 2 wzięli udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży – udało im się to w ubiegłym roku – a teraz powtórzyli sukces.  W projekcie wzięło udział ponad 1100 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, a 460 z nich, którzy wykazali się największą inicjatywą przy organizacji szkolnych debat na temat ekorozwoju, zostało zakwalifikowanych na posiedzenie Sejmu. Krosno reprezentowały Samanta Kozielec i Katarzyna Rogala.

Dziewczyny znalazły na sejmowej stronie internetowej informację o planowanej kolejnej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – nie zważając na wysokie wymagania stawiane przed kandydatami na młodych posłów, postanowiły zrobić wszystko, aby 1 czerwca zasiąść w poselskich ławach. Z pomocą nauczycieli zorganizowały debatę na temat propozycji działań młodzieży w obszarze lokalnego ekorozwoju – podsumowały inicjatywy ekologiczne prowadzone w szkole i mieście, zaprezentowały także wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów dotyczącej świadomości ekologicznej. Razem z zaproszonymi ekspertami – gośćmi z Urzędu Miasta, nauczycielami i przedstawicielami uczniów, wypracowały wnioski, których realizacja ma doprowadzić do większej popularności akcji z zakresu ekologii.

XIX SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY - zdjęcie w treści

Film z debaty trafił na sejmową platformę i okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziewczyny nie tylko zostały wybrane spośród ponad tysiąca uczestników, ale także dodatkowo zakwalifikowały się do pracy w komisji problemowej – w skład której weszli przedstawiciele najlepszych zespołów. Dzięki temu zasiadły w poselskich ławach na miejscach Krystyny Szumilas i Elżbiety Radziszewskiej, a także otrzymały prawo do zabrania głosu – wygłoszenia przemówienia i zadawania pytań. Młode posłanki twierdzą, że atmosfera panująca w sali plenarnej była niesamowita już od pierwszej minuty. Obrady rozpoczęła Marszałek Sejmu RP, Pani Ewa Kopacz, która wskazała potrzebę codziennych, prostych działań na rzecz środowiska – takich jak oszczędzanie wody i prądu, używanie roweru zamiast samochodu czy  segregowanie śmieci. Uświadomiła, że od tych działań rozpoczyna się lokalny ekorozwój. Po niej głos zabrała Minister Edukacji Narodowej, Pani Krystyna Szumilas, a także Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, którzy wskazywali na konieczność przenoszenia proekologicznych zachowań przekazywanych w szkołach na grunt domowy.

XIX SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY - zdjęcie w treści  nr 1

Po wysłuchaniu mów „profesjonalistów” młode posłanki brały udział w debacie, w czasie której opracowano projekt uchwały dotyczącej edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju i propagowania postaw proekologicznych. Z każdą minutą rosły emocje – bowiem krośnianki otrzymały prawo do wygłoszenia przemówienia, z którego skwapliwie skorzystały.

Po zakończonej sesji nie zabrakło wspólnych pamiątkowych zdjęć i obiadu w sejmowej restauracji. Wyjazd był dla Samanty i Kasi nie tylko wspaniałą przygodą, ale także okazją do wzięcia udziału w bardzo pouczających seminariach, odbywających się pod hasłem: „Nic się nie marnuje, gdy z głową kupujesz”. Mądrzejsze o nowe wiadomości i bogatsze w doświadczenia dziewczyny wróciły do Krosna – pozostawiły jednak po sobie w stolicy dobry ślad, godnie bowiem reprezentowały Gimnazjum Nr 2 i swoje rodzinne miasto.