uczestnicy XI konkursu walentynkowego
15.02.2019

XI Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Recytatorski ,,Jedyną miarą miłości jest miłość bez miary "

XI edycja Międzyszkolnego Walentynkowego Konkursu Recytatorskiego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krosna Pana Piotra Przytockiego odbyła się 06.02.2019r. w budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie. Organizatorem konkursu był Miejski Zespół Szkół nr 2 w Krośnie, a współorganizatorem Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie oraz Urząd Miasta Krosna, który był fundatorem nagród dla laureatów i wyróżnionych. Coroczne widowisko przedsięwzięła  oraz nadzorowała p. Bernadeta Dziadosz we współpracy z p. Mariolą Przetacznik, p. Magdaleną Machnik oraz p. Ireneuszem Rodyczem.

Już po raz jedenasty konkursowi towarzyszyła sentencja św. Franciszka Salezego: ,,Jedyną miarą miłości jest miłość bez miary’’,  która też znalazła się na specjalnie na tę okazję przygotowanym konkursowym plakacie. Uroczystość rozpoczęła miłosna piosenka Anny Wyszkoni pt. ,, Czy ten pan i pani'' w wykonaniu Gabrysi - uczennicy naszego gimnazjum, a następnie prowadzący  - Karolina i Kuba - po przywitaniu wszystkich osób przybyłych na konkurs i wstępie poświęconym oczywiście miłości i walentynkom, płynnie przeszli do właściwej części konkursu, czyli oczywiście recytacji. Słowo wstępne wygłosiła pani dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Małgorzata Szybiak.

XI Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Recytatorski  ,,Jedyną miarą miłości jest miłość bez miary

Udział w wydarzeniu wzięły w tym roku następujące krośnieńskie szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków, Miejski  Zespół  Szkół nr 4, Zespół Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika, Katolickie Gimnazjum oraz Katolicka Szkoła Podstawowa Księży Michalitów im. Ks. Bronisława Markiewicza, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Eugeniusza Kolanki, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 7 im. kard. Stefana Wyszyńskiego, Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Szkoła Podstawowa nr 12.

Po czynnościach wstępnych 26 uczestników rozpoczęło swoje recytacje. Z wielkim zaangażowaniem prezentowali teksty o miłości pięknej, spełnionej, uskrzydlającej, ale i platonicznej czy nieszczęśliwej - odkrywali różne jej przymioty. Młodzi artyści dawali z siebie wszystko. Często przy doskonałym akompaniamencie, a innym razem bez podkładu, starając się jak najtrafniej oddać tematykę wybranego wiersza, który mówił oczywiście o tym, co w życiu każdego człowieka powinno być najważniejsze, czyli naturalnie o miłości. Na różne sposoby oddawali jej hołd. Słowo "miłość" tego dnia odmieniane było przez wszystkie przypadki, a prezentowane wiersze (zarówno te z klasyki literatury, jak i mniej znane) oddawały bogactwo utworów o tematyce miłosnej. Każdy uczestnik starał się, aby wypaść jak najlepiej. Recytujący, po występie, otrzymywali od konferansjerów słodki upominek. Dobrą atmosferę występów  wspomagała dodatkowo piękna dekoracja sali konferencyjnej, nadająca całości  niepowtarzalnego klimatu.

Zwyciężyć jednak nie mogli wszyscy. Recytatorów oceniało jury w składzie:

1. pani  Małgorzata Szybiak - dyrektor   Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie - przewodnicząca  komisji oceniającej,
  2. pani  Wioletta Zimmermann-Szubra - dziennikarz i sekretarz redakcji tygodnika regionalnego "Nowe Podkarpacie",
  3. pan Krzysztof Sajdak - założyciel Agencji Artystycznej SayPartyAgency, były aktor teatru ITD, zwycięzca licznych ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali teatralnych, nagrodzony indywidualnymi nagrodami aktorskimi oraz konferansjer w jednej z największych agencji artystycznych w Polsce.

Nagrody otrzymali:

Miejsca:

1. Gabriela Chmielowiec - SP nr 15,
  2. Julia Kobiałka - SP nr 14,
  3. Laura Zep - SP nr  6.

Wyróżnienia:

1. Julia Szarek - SP nr 12,
  2. Milena Kielar - SP nr 4,
  3. Jagoda Kijowska - SP nr 4,
  4. Anastazja Panasiuk  - I LO - nagroda specjalna dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie

Po rozdaniu dyplomów goście wysłuchali jeszcze jednej piosenki miłosnej, tym razem był to utwór pt. ,,Groszki i róże'' autorstwa Ewy Demarczyk, który ponownie wykonała Gabrysia i oficjalnie konkurs dobiegł końca .

Myślę, że XI Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Recytatorki był bardzo pozytywnym wydarzeniem. Ta najpiękniejsza wartość, jaką jest miłość, została w patetyczny sposób ukazana we wszystkich występach, które na pewno pozostaną na długo w naszych sercach, bo jak mówi poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska  ,,na cóż życie bez miłości " ?

W najnowszym wydaniu tygodnika "Nowe Podkarpacie" znajduje się artykuł poświęcony XI Międzyszkolnemu  Walentynkowemu  Konkursowi  Recytatorskiemu pt. "Poezja miłosna w wykonaniu młodych", którego autorką jest p.Wioletta Zimmermann-Szubra.

Opracowanie: Bernadeta Dziadosz, MZS 2