09.12.2010

Wyniki próbnej matury z matematyki w Krośnie najlepsze w całym regionie – tu warto chodzić do szkoły !

Okręgowe Komisje Egzaminacyjne podały wyniki próbnego egzaminu  z matematyki, przeprowadzonego 3 listopada 2010 roku w całym kraju. Ponad 30% uczniów nie uzyskało wymaganego progu zdawalności, co oznacza, że gdyby próbna matura była prawdziwym sprawdzianem, przynajmniej co trzeci uczeń  nie zaliczyłby matury z tego przedmiotu. Na szczęście przed maturzystami jeszcze prawie pół roku, ale niepokoi jednak gorszy niż przed rokiem wynik próby. Od 2010 r. matura z matematyki jest obowiązkowa. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie przekazała dyrektorom szkół w serwisie internetowym informację o wynikach  każdej szkoły, w tym indywidualne wyniki  dla uczniów za poszczególne zadania, co pozwoli ocenić w jakich obszarach uczniowie mają zaległości i popracować nad lepszym przygotowaniem do matury. Arkusze egzaminacyjne uczniów zostały ocenione przez zewnętrznych egzaminatorów według takich samych zasad jak oceniona będzie matura w maju. Zdający rozwiązywali 34 zadania, w tym 25 zadań zamkniętych i 9 otwartych. Za ich rozwiązanie mogli uzyskać ogółem 50 punktów.

W Krośnie, gdzie od ubiegłego roku nauczyciele mają dodatkowe godziny na przygotowanie uczniów do matury, tzw. „godziny miejskie”, wynik próbnej matury jest najwyższy w województwie (średnia zdawalność w Krośnie jest o 10 % wyższa niż w województwie podkarpackim). Na terenie działania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, obejmującej województwa małopolskie, lubelskie i podkarpackie odsetek uczniów, którzy pozytywnie przeszli próbę uzyskując co najmniej 15 punktów na 50 możliwych  - wynosi 64%. W Krośnie wynosi on odpowiednio 73% i jest wyższy niż w Krakowie (71%) i Lublinie (70%). W województwie małopolskim pozytywnie przeszło próbę 67% piszących, a w województwie lubelskim próg 30% punktów osiągnęło 61% uczniów. Wyniki OKE potwierdzają  ogromne zróżnicowanie w przygotowaniu uczniów do egzaminu. W trzech powiatach w naszym województwie, w tym krośnieńskim ziemskim,  próbnej matury nie zdałoby ponad 50% uczniów.

Nauczyciele matematyki w Krośnie mogą być zadowoleni z wyniku próby. Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wynika bowiem, że w chwili obecnej najlepiej  w całym OKE  matematykę znają krośnieńscy maturzyści. Średni wynik egzaminu próbnego w OKE to 20,54 pkt – na 50 możliwych, w województwie podkarpackim 20,38 pkt. Wynik Krosna jest najwyższy spośród wszystkich 71 powiatów w całym okręgu. Rozpiętość  średniego wyniku w trzech województwach OKE w Krakowie  jest ogromna od 23,64 pkt w Krośnie po 11,82 pkt w powiecie chełmskim, gdzie próbną maturę zaliczyło  tylko 20 % uczniów.

Wyniki próbnej matury z matematyki w punktach w wybranych powiatach

Krosno

23,64

Tarnobrzeg

22,87

22,49

21,87

Przemyśl

21,46

OKE Kraków

20,54

woj. podkarpackie

20,38

Rzeszów

20,03

powiat krośnieński

15,89

Tradycyjnie najlepiej wypadli uczniowie liceów ogólnokształcących, gorzej uczniowie z techników, a egzamin okazał się najtrudniejszy dla słuchaczy szkół dla dorosłych.

Na podstawie analizy szkół prowadzonych przez Gminę Krosno stuprocentową zdawalnością może pochwalić się I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika (średni wynik 38,5 pkt). Wysokie wyniki  odnotowały  także inne krośnieńskie licea ogólnokształcące, przy czym nie wszystkie spełniły  wojewódzkie kryterium zdawalności (78%).

Spośród techników najwyższą zdawalnością próbnej matury wykazało się Technikum Nr 5  (92,5%) przy średnim wyniku 28 pkt. Progu  średniej zdawalności w województwie podkarpackim (44%)  i średnich wyników wojewódzkich  (14,96 pkt.) nie udało się spełnić tylko dwóm krośnieńskim  technikom.

Najlepsze wyniki próbnej matury w mieście odnotowały kolejno:

•    I LO im. M. Kopernika,

•    Technikum Nr 5 w ZSP Nr 5,

•    II LO im. Konstytucji 3 Maja,

•    III LO w ZSP Nr 5,

•    V LO im. J. Szczepanika w ZSP Nr 1,

•    Technikum Nr 3 im. S. Staszica,

•    Technikum Nr 1 im. J. Szczepanika,

•    Technikum Nr 4 im. I Łukaszewicza,

•    Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych w ZSKU.

Próbna matura nie była obowiązkowa. Z możliwości sprawdzenia wiedzy i procedur skorzystało 14 szkół prowadzonych przez gminę, w tym 3 szkoły dla dorosłych. Powszechnej próbnej matury nie pisali uczniowie Technikum  Nr 2.  Łącznie w całym mieście podjęło się napisania próbnej matury 1525 uczniów i słuchaczy.

Należy mieć nadzieję, że w 2011 roku średnia zdawalność egzaminów maturalnych przez uczniów krośnieńskich szkół po raz kolejny okaże się wyższa niż średnia w kraju, województwie podkarpackim oraz OKE w Krakowie.

Opracowanie: na podstawie informacji OKE Kraków.

Grażyna Gregorczyk i Anna Szajna

Wydział  Edukacji UMK