06.06.2014

W Krośnie 3 czerwca br. w sali ArtKina została zorganizowana konferencja pn. „Podręczniki i materiały edukacyjne – zmiany planowane od roku szkolnego 2014-2015”. Spotkanie to, skierowane do dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli, było wynikiem współpracy Prezydenta Miasta Krosna z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli – Oddział w Krośnie.

Zorganizowana konferencja przybliżyła tematykę planowanych przez MEN zmian w zakresie odciążenia finansowego rodziców, którzy co roku na zakup podręczników oraz innych materiałów edukacyjnych dla swoich dzieci musieli przeznaczać spore kwoty.

Do tej pory rodzice pod koniec wakacji musieli zakupić całe komplety podręczników, przybory szkolne, ubranka dla dzieci. Wydatki te w znaczący sposób nadwyrężały budżet wielu rodzin. Projekt zmiany ustawy o systemie oświaty zakłada stopniowe (do 2017 r.) wprowadzanie darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów oraz przekazywanie dotacji celowej na sfinansowanie innych materiałów edukacyjnych dla klas starszych, w tym także dla klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych. Rodzice nie będą musieli kupować podręczników i ćwiczeń – z ich punktu widzenia podręczniki będą bezpłatne.

Wokół „Naszego Elementarza” – o konferencji zorganizowanej przez Prezydenta Miasta Krosna i PCEN - zdjęcie w treści  nr 1

Konferencję otworzył Zastępca Prezydenta Miasta Krosna – Bronisław Baran, który podkreślił znaczenie pomocy skierowanej do rodzin w zakresie sfinansowania wyposażenia uczniów w materiały edukacyjne. Prelegentami prezentującymi zmiany zawarte w projekcie Ustawy o systemie oświaty oraz Ustawy o systemie informacji oświatowej byli: Stanisław Fundakowski – Dyrektor PCEN – oddział w Krośnie, Bożena Śliwiak oraz Roman Klara – nauczyciele konsultanci w PCEN – oddział w Krośnie.

Wokół „Naszego Elementarza” – o konferencji zorganizowanej przez Prezydenta Miasta Krosna i PCEN - zdjęcie w treści  nr 2

W programie konferencji znalazła się także prezentacja podręcznika do klasy I szkoły podstawowej przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Nasz elementarz”, przedstawienie zasobów i funkcjonowania strony www.epodręczniki.pl oraz zaproszenie nauczycieli do udziału w szkoleniach organizowanych przez Podkarpacką Akademię Technologii Informacyjnych (P@TI). Całość konferencji zakończył panel dyskusyjny, w którym dyrektorzy mogli zadawać szczegółowe pytania dotyczące praktycznej strony wprowadzanych zmian.

ZOBACZ PREZENTACJĘ

Wokół „Naszego Elementarza” – o konferencji zorganizowanej przez Prezydenta Miasta Krosna i PCEN - zdjęcie w treści  nr 3

Szczegółowe informacje dostępne na stronach: http://www.naszelementarz.men.gov.pl,  http://www.pcen.pl