09.11.2015

Wizyta młodzieży II LO w Budapeszcie

W dniach 16-22.10.2015r. w Budapeszcie odbyła się kolejna wymiana międzynarodowa uczniów w ramach projektu Erasmus + „Zawody XX i XXI wieku – czy więcej je łączy czy dzieli?”. W spotkaniu tym uczestniczyło czworo uczniów z naszej szkoły:  Monika Andrzejczak,  Natalia Brzeżawska, Adrian Boruta i Maciej Gonet pod opieką pani mgr Anny Przybyłowicz i pani mgr Agnieszki Trybus-Gorczycy.

Po przybyciu na miejsce  zapoznaliśmy się z węgierskimi rówieśnikami, po czym pojechaliśmy do gospodarzy, gdzie odpoczęliśmy po 7 godzinnej podróży. Kolejnego dnia odbyliśmy przyjemną i ciekawą wędrówkę wokół Zamku Królewskiego. Po południu udaliśmy się do jednego z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie, gdzie mogliśmy zobaczyć pracę parlamentarzystów. Sam budynek, dzięki swojemu położeniu, wielkości i neogotyckiej architekturze jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Budapesztu  i wzbudza wielki zachwyt. Ma 268 m długości i 123 m szerokości, a kopuła wznosi się na wysokość 96 m. Zwiedzając gmach budynku udało nam się zobaczyć zmianę warty strażników.   Następnego dnia odwiedziliśmy Center of Scientific Wonders, gdzie mogliśmy połączyć naukę doświadczeń fizycznych z zabawą i zobaczyć kilka ciekawych doświadczeń chemicznych. Po wszystkim udaliśmy się do Tropicarium, gdzie podziwialiśmy życie krokodyli, rekinów i wielu innych ciekawych i niespotykanych u nas zwierząt.

Wizyta młodzieży II LO w Budapeszcie - zdjęcie w treści

Po południu udaliśmy się do City Parku, w pobliżu centrum miasta. W jego głównym wejściu znajduje się Plac Bohaterów, tzw. Heroes Square,  jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie, a przy okazji jedno z miejsc światowego dziedzictwa. City Park przyciąga mieszkańców i turystów nie tylko 81 hektarami terenów zielonych, ale także wieloma innymi atrakcjami: ogrodem zoologicznym, cyrkiem  miejskim, basenami termalnymi i bogato zdobionym zamkiem Vajdahunyad.

W poniedziałek,  po bardzo ciekawym i aktywnym weekendzie, udaliśmy się do szkoły by przedstawić prezentacje dotyczące realizacji projektu. Po produktywnym  poranku przyszedł czas na wyjście do pobliskiej winiarni, gdzie został nam przybliżony proces uzyskiwania wina. Pracownicy pokazali nam  jak wlewać wino z wiadra do butelki,  jak otworzyć beczkę z winem, a później ją zamknąć, oraz jak oddzielić owoce winogrona od liści i uzyskać z nich sok. W czasie naszej wizyty na Węgrzech uczestniczyliśmy w wycieczce tematycznej do urokliwego Szentendre. To niewielkie, XII wieczne miasteczko składające się z wielu małych, wąskich uliczek. Będąc w skansenie  mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych warsztatach, tj. tkactwo, garncarstwo, czy produkcja wyrobów skórzanych.

Wizyta młodzieży II LO w Budapeszcie - zdjęcie w treści  nr 1

Przedostatniego dnia zwiedziliśmy zachwycający  kościół o nazwie Rock Chapel, gdzie mogliśmy słuchać informacji o nim w wybranym przez nas języku. Następnie weszliśmy na wzgórze Citadella i podziwialiśmy piękną panoramę Budapesztu.

Po południu poszliśmy do Muzeum Etnograficznego, gdzie podziwialiśmy aktualną wystawę i wzięliśmy udział w kolejnych warsztatach, tym razem z filcowania. Każdego dnia oprócz realizacji programu nie zabrakło czasu  na spacery po mieście z naszymi rówieśnikami. Czwartek był dniem wyjazdu. Nie obyło się bez łez i wzruszeń. Pożegnaliśmy się z naszymi gospodarzami, rówieśnikami i organizatorami i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Wizyta młodzieży II LO w Budapeszcie - zdjęcie w treści  nr 2

Podczas pobytu  na Węgrzech każdy z nas szlifował swój angielski  i miał okazję poznać kilka słów w  języku węgierskim. Znajomości, które nawiązaliśmy i rzeczy, których się nauczyliśmy pozostaną z nami przez długie lata.

Opracowanie: MZS 4