Otwarcie wirtualnej strzelnicy - przecięcie wstęgi

Wirtualna strzelnica w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Krośnie

W budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie powstała wirtualna strzelnica.
Zadanie zrealizowano w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Konkursu Ofert „Strzelnica w powiecie 2023”. Celem programu jest przede wszystkim stworzenie warunków do rozwoju i podniesienia atrakcyjności sportu strzeleckiego w Polsce oraz nauka posługiwania się bronią, a także zwiększenie dostępu do szkoleń strzeleckich, aktywizacja i popularyzacja szkolenia strzeleckiego wśród społeczności lokalnych, w szczególności wśród młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych, w obszarze odpowiedzialności jednostek samorządu terytorialnego.
Inwestycja została zrealizowana w dwóch etapach. Najpierw przystosowano pomieszczenia do potrzeb wirtualnej strzelnicy (dawna sala gimnastyczna o powierzchni 66 m2 wraz z dodatkowym pomieszczeniem o powierzchni 20 m2 ). Wartość robót remontowo - budowlanych wyniosła około 48 000,00 zł. Natomiast wyposażeniem strzelnicy w sprzęt oraz przeszkoleniem nauczycieli zajęła się firma Autocomp Management Sp. z o.o. ze Szczecina - koszt to 140 000,00 zł.
Całkowite koszty realizacji tego przedsięwzięcia wyniosły 188 800,00 zł.
Miasto Krosno zapewniło wkład własny w wysokości 39 648,00 zł (21%)
Pozyskana dotacja to kwota 149 152,00 zł (79%)
Zainstalowany system „Pojedynek” to kompletny, multimedialny, przenośny strzelecki system, szkoleniowo - treningowy działający w wirtualnej rzeczywistości, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemu wojskowego. Zakupiony nowoczesny sprzęt: laserowy system z oprogramowaniem specjalistycznym, zawierający broń treningową działa w systemie blow-back, zasilaną green-gazem.
Strzelnica będzie umożliwiała jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób (każda wyposażona w replikę pistoletu lub replikę karabinu), zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu. Przygotowywane i realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności od prostych strzelań statycznych i dynamicznych uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania, między innymi: dynamiczne korygowanie punktu celowania ze zmianą odległości do celu i przy jego poruszaniu, strzelanie do celów ukazujących się w reżimach czasowych, strzelanie przy zmiennych warunkach oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności. W systemach wprowadzono metody wspomagające proces uczenia się posługiwania bronią i techniki pozwalające odtwarzać pełny proces oddawania strzału. Osoba ćwicząca będzie miała możliwość obserwowania popełnianych podczas oddawania strzału błędów. Zasada działania systemu wspierana będzie wykorzystaniem kamery i detekcji miejsca odbicia światła lasera wyemitowanego z modułu zamontowanego na broni treningowej. Analiza obrazu z kamery przeprowadzana będzie przez odpowiednie oprogramowanie.
Obiekt ma za zadanie przygotowanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na realizowanie założeń podstawy programowej z przedmiotów, gdzie w zakres nauczania zostały włączone treści związane z obronnością, umiejętnościami strzelania i obsługą broni. Atutem strzelnicy jest jej lokalizacja w centrum miasta Krosna, co zapewnia łatwy dojazd lub dojście do szkoły. Wirtualna strzelnica będzie nieodpłatnie udostępniona uczniom szkół prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno, pod nadzorem przeszkolonego nauczyciela.