22.01.2015

Wiemy już kto jest Najlepszym Uczniem w Zawodzie Cukiernik

W środę 14 stycznia 2015 r. odbyła się XII edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Organizatorami Turnieju byli: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Ks. St. Szpetnara w Krośnie oraz cukiernia Jagusia pana Ireneusza Deptucha.

Do rywalizacji przystąpiło siedmiu uczniów z pięciu szkół Podkarpacia: Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Zespołu Szkół Nr 5 w Sanoku, Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy, Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie.

I etap Turnieju - teoretyczny odbył się w ZSP Nr 2 w Krośnie. Polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań obejmujących zakres przedmiotów zawodowych.

II etap Turnieju - praktyczny odbył się w cukierni Jagusia w Krośnie i stanowił pokaz umiejętności praktycznych i kunsztu zawodowego młodych adeptów cukiernictwa. Hasłem przewodnim była:  Europejska stolica kultury.

Podczas pięciu godzin Turnieju uczestnicy z przygotowanych półproduktów mieli za zadanie:

• złożyć i udekorować tort,
  • ozdobić 10 sztuk ciasteczek bankietowych,
  • wykonać 9 sztuk figurek marcepanowych,
  • sporządzić element dekoracyjny z karmelu lub czekolady.

Za tę część Turnieju uczestnicy mogli zdobyć maksymalnie 70 punktów. Po podsumowaniu wyników obu etapów Komisja wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce - Barbara Stasiowska z ZSP Nr 2 w Krośnie - 82,6 pkt

II miejsce - Natalia Szczepańska z ZSS w Rzeszowie - 81,0 pkt

III miejsce - Sławomir Setlak z ZSUiS w Jaśle – 80,06 pkt

Zwycięski tort Basi składał się z blatów biszkoptowych przełożonych wiśniami w żelu i kremem śmietankowym. Dekoracje wykonane z dragantu i karmelu przedstawiały największą atrakcję turystyczną Wrocławia - Most Tumski ze słynnymi kłódkami zakochanych oraz latarniami.Barwne figurki marcepanowe odzwierciedlały kłódki, serca i misie.

Barbara Stasiowska oraz Natalia Szczepańska będą reprezentowały nasze województwo na Turnieju Ogólnopolskim, który odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz galerię zdjęć z przebiegu konkursu