11.07.2016

Warto uczyć się w Krośnie – wysokie wyniki matur w szkołach ponadgimnazjalnych

We wtorek 5 lipca 2016 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie oraz Komisje Okręgowe w całym kraju podały wstępne informacje o wynikach tegorocznych matur. W Krośnie świadectwo dojrzałości otrzymało  83%  tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy  przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych.

W krośnieńskich liceach  maturę pozytywnie zaliczyło 89% zdających, w tym w szkołach dla młodzieży  prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno wskaźnik zdawalności matury był jeszcze wyższy i wyniósł 90,4%. W technikach  maturę zdało 72% ogółu zdających. Podobnie jak w latach poprzednich średnia zdawalność matury w Krośnie jest wyższa od średniego wyniku w kraju, w województwie i w szkołach powiatu krośnieńskiego. W stosunku do roku ubiegłego jeszcze bardziej zwiększyły się różnice w stopniu zawalności matur na korzyść Krosna w każdym typie szkoły.

Zdawalność matur w 2016 r.  w %

Typ szkoły

M. Krosno

woj. podkarpackie

pow. krośnieński

odsetek sukcesów w tym:

83

79,5

80

68

licea ogólnokształcące

89

85,2

88

75

technika

72

68,4

67

48

Źródło: UM Krosna opracowanie własne Wydziału Edukacji na podstawie danych OKE w Krakowie

W tym roku w maju do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej w Krośnie przystąpiło 1303 osób, w tym w liceach ogólnokształcących 854, a w technikach 449 absolwentów. Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2016 r., obowiązkowo zdawali: w części ustnej  język polski oraz język obcy nowożytny, w części pisemnej język polski, matematykę,  wybrany język obcy oraz wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym. Uczniowie techników według tej formuły pisali maturę po raz pierwszy.

W mieście najwyższym wskaźnikiem zdanych matur może pochwalić się -  I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, gdzie na 247 zdających maturę zdało 246 absolwentów (99,6%). Drugą pozycję w mieście odnotowało II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja (Guzikówka), gdzie na 189 przystępujących do egzaminu maturę zdało 185 (zdawalność 97,9%). Niewiele niższy próg zdawalności odnotowało Technikum Nr 5 „Elektryk”, gdzie zdawalność wyniosła 97,6% (na 83 zdających absolwentów).

W pozostałych szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno świadectwa dojrzałości odebrało 528  absolwentów, w tym w liceach 286  osób i w technikach 242  absolwentów. Wyniki tych szkół przedstawiono poniżej. Należy dodać, że  III LO w ZSP 5, Technikum Nr 3 im. S. Staszica w ZSP3, Technikum Nr 1 im. J. Szczepanika w ZSP1 i Technikum Nr 6 im. Sas-Zubrzyckiego w MZS Nr 5 uplasowały się powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej pod względem zdawalności matury.

• licea:

III LO (Elektryk)  -  zdało 170  zdawalność 90,4%
VLO (Szczepanik) -  zdało 96  zdawalność 76,8%,
VI LO (Naftówka) - zdało 20 zdawalność 45,5%,
LO dla dorosłych (ZSKU) - zdało 4 zdawalność 22,2%,

• technika:

Technikum nr 3 (Mechanik) - zdawalność 77,8%, zdało 49
Technikum nr 1 (Szczepanik) - zdawalność 74%, zdało 54,
Technikum Nr 6 (Budowlanka) - zdawalność 73%, zdało 46,
Technikum Nr 7 (ZSKU) - zdawalność 63%, zdało 12,
Technikum nr 4 (Naftówka) - zdawalność: 57,4%, zdało 74,
Technikum Nr 2 (Szpetnara) - zdawalność: 35%, zdało 7.

Spośród przedmiotów obowiązkowych stanowiących podstawę zdawalności matury najczęściej nie udawało się pokonać progu zdawalności z matematyki, której nie zdało 17% przystępujących do matury, przy czym w liceach ten wskaźnik wyniósł 13% a w technikach 25%. Łatwiej było z językami: angielski zdało 95% absolwentów w kraju, język polski 98% zdających.

Dla absolwentów, szczególnie tych, którzy wybierają się na  studia  liczy się nie tylko zdawalność, ale bardzo ważne są  wyniki z egzaminów maturalnych, stanowiące podstawę przyjęcia na wyższe uczelnie.

Maturzyści z Krosna na poziomie liceum ogólnokształcącego ze wszystkich przedmiotów  obowiązkowych osiągnęli wyniki nie niższe niż średnie ogólnopolskie i wojewódzkie. Szczególnie dobrze na tle kraju i województwa wypadł obowiązkowy egzamin z matematyki, gdzie maturzyści z liceów osiągnęli wynik 65%, a absolwenci techników poziom 50% punktów.

Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych w roku 2016 w %