04.04.2014

VI Ogólnopolska Gimnazjada w strzelectwie sportowym

W Zawodach brała udział młodzież gimnazjalna z 18 miast z całej Polski, reprezentująca 13 województw:

• GIMNAZJUM w LISIEJ GÓRZE (MAŁOPOLSKIE)
  • PUBLICZNE GIMNAZJUM w JEDLIŃSKU (MAZOWIECKIE)
  • GIMNAZJUM Nr 6 im. SYBIRAKÓW w CHEŁMIE (LUBELSKIE)
  • GIMNAZJUM w BIEDRUSKU (WIELKOPOLSKIE)
  • GIMNAZJUM im. JANA PAWŁA II w BESTWINIE (ŚLĄSKIE)
  • GIMNAZJUM Nr 3 KROSNO I (PODKARPACKIE)
  • GIMNAZJUM Nr 1 w NYSIE (OPOLSKIE)
  • GIMNAZJUM BIAŁYSTOK (PODLASKIE)
  • GIMNAZJUM JĘZYKOWE LĘBORK (POMORSKIE)
  • GIMNAZJUM SPORTOWE nr 8 BYDGOSZCZ (KUJAWSKO-POMORSKIE)
  • GIMNAZJUM RYMANÓW (PODKARPACKIE)
  • GIMNAZJUM w KOSTOMŁOTACH DRUGICH (ŚWIĘTOKRZYSKIE)

Uczestnicy rywalizowali w drużynowych konkurencjach: karabin pneumatyczny i pistolet pneumatyczny, jak również w konkurencjach indywidualnych. 113 zawodników i zawodniczek odbywało swoje strzelania od godz. 9 rano do 19 wieczór. Strzelano w 6 seriach na 20 stanowiskach strzeleckich. Po 2 pierwszych seriach nastąpiło uroczyste otwarcie Gimnazjady. Uczestniczyli w nim: Prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego – Pan Tomasz Kwiecień, Dyrektor Rzeszowskiego LOK Jerzy Jan Salamucha, delegat techniczny PZSS Jerzy Madej, przedstawiciel Posła do Parlamentu Europejskiego – Elżbiety Łukacijewskiej – pani Katarzyna Jęczkowska, starszy wizytator Podkarpackiego Kurarorium Oświaty Waldemar Stahl, Przewodniczący Rady Miasta Krosna Stanisław Słyś, Przewodnicząca Komisji Rodziny i Edukacji – Anna Bazan oraz gospodarz Miasta i tej imprezy Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran. W gronie witających przybyłych gości, uczestników i trenerów znaleźli się Dyrektor Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie Joanna Kubit, jej zastępca Piotr Chmiel - organizatorzy równolegle rozgrywanego na hali XXII Memoriału w strzelectwie Sportowym im. Jana Barana oraz dyrektor MZSzOI Robert Guzik. Gimnazjada odbywała się pod honorowym patronatem: Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Krosna - współorganizatora tej imprezy.

VI Ogólnopolska Gimnazjada w strzelectwie sportowym - zdjęcie w treści

W bardzo sportowej atmosferze, przy profesjonalnej obsłudze sędziowskiej, odbywało się gimnazjalne strzelanie na 20 nowych stanowiskach strzeleckich, dopracowywanych przez Antoniego Bykowskiego i 40 memoriałowych. Sprawną obsługę zawodów zapewnił „disac” - profesjonalne urządzenie czytające tarcze oraz obsługa komputerów – Jerzy Guzek, Tomasz Czepiel, Piotr Lawera i Roman Śnieżek. Zawodnicy mieli przyjemność zapoznania się z „nową technologią” – tarczociągami, które zadebiutowały na tej imprezie (sprawiły się profesjonalnie i zainteresowały wielu trenerów).

Strzelecka rywalizacja przebiegała na wysokim poziomie. W podsumowaniu zawodów prezes PZSS Pan Tomasz Kwiecień stwierdził, że w czasie zawodów uzyskano kilka bardzo wartościowych wyników. Zwrócił także uwagę, że finały strzelań karabinu i pistoletu stały na bardzo wysokim poziomie, a przy dalszym solidnym treningu zawodnicy mają bardzo dużą szansę nawet na wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 r.

VI Ogólnopolska Gimnazjada w strzelectwie sportowym - zdjęcie w treści  nr 1

Zarówno finał karabinu, jak i superfinał wygrała uczennica Gimnazjum Nr 3 Weronika Bykowska, rywalizując ze starszą koleżanką, Martą Azany – liderką drużyny Gimnazjum Sportowego Nr 8 w Bydgoszczy (zwyciężczyni  w indywidualnej klasyfikacji w konkurencji karabinu). Bardzo dobrze zaprezentowały się także pozostałe uczennice Gimnazjum Nr 3, plasując się drużynowo na II i IV miejscu w silnie obsadzonej konkurencji KPN 30.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację FINAŁU VI OGÓLNOPOLSKIEJ GIMNAZJADY STRZELECKIEJ

Opracowanie: MZSzOI w Krośnie