16.03.2017

V Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki

W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” im. Stanisława Staszica w Krośnie w dniach 21 – 22 marca 2017 r. w odbędzie się V Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki.

Festiwal jest adresowany do młodzieży szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych Miasta Krosna i Powiatu Krośnieńskiego, podczas którego zaplanowano szereg atrakcji dla odwiedzających – m.in. interaktywne wykłady i pokazy przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz będzie możliwość korzystania z Mobilnego Planetarium.

Plakat V Krośnieńskiego Festiwalu Nauki

Dodatkowymi wydarzeniami Festiwalu będą ciekawe wystawy uczelni wyższych technicznych oraz instytucji badawczych, naukowych i rozwojowych, a także przedsiębiorstw. Oferujemy wykłady i warsztaty popularno-naukowe kierowane głównie do młodzieży szkolnej. Poprzez realizowanie idei Festiwalu, pragniemy nieustannie ożywiać naukę, dzięki której można poznawać świat poprzez zabawę, eksperymenty i udowadniać, że nauka nie musi być nudna i że nie musi być poprzedzona stresem dla poznawania otoczenia i zjawisk towarzyszących nam na co dzień. Ponadto, pragniemy młodzieży pokazywać zawody nowoczesnych technologii, wskazywać kwalifikacje i kompetencje, które najlepiej przygotowują do życia bez zmartwień o własną karierę zawodową. Pragniemy pokazywać świat wymagań ale też pokazywać instrumenty, które pozwolą młodemu pokoleniu ten świat rozumieć i kształtować. Dlatego nasza idea wyprzedzania przyszłości ma polegać na tym aby uczyć jak samemu tę przyszłość kształtować. Przy okazji pokazujemy kluczowe kompetencje przydatne na co dzień w każdej dziedzinie gospodarki aby z uśmiechem i bez obaw móc spoglądać także w swoją zawodową przyszłość.

PROGRAM FESTIWALU

21 marca 2017 r. (wtorek)
Miejsce: Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 MECHANIK im. Stanisława Staszica Krosno, ul. Tysiąclecia 5

9.00 – 9.15  Otwarcie Festiwalu Nauki i Techniki w auli Regionalnego Centrum (RCEZiNT)
9.15 – 15.00 Interaktywne wystawy i pokazy przygotowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza – m.in. Strefa LEGO Robomaker”„Robotyka vs inteligentny przemysł”, prezentacje „Mechatronika w życiu codziennym”, doświadczenia chemiczne z wykorzystaniem suchego lodu i ciekłego azotu, doświadczenia fizyczne, łamigłówki matematyczne.

• Mobilne Planetarium
  • Wirtualne loty samolotem oraz jazda symulatorem samochodowym
  • Warsztaty: eksperymenty, robotyka w laboratoriach nowoczesnych technologii
  • Potęga Umysłu – doświadczenia prezentowane przez RCEZiNT