28.04.2014

Uroczystość dziękczynna z okazji kanonizacji Jana Pawła II w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

Uroczystość odbyła się w związku z przypadającą na 27. kwietnia kanonizacją Ojca Świętego w Rzymie. Najważniejszym przesłaniem uroczystości było przygotowanie się duchowo do tego niezwykłego wydarzenia. Uroczystość miała stać się także zaproszeniem do pójścia drogą, którą Jan Paweł II wytrwale wskazywał.

O godz. 17.00 w świetlicy szkolnej zgromadzili się licznie dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, słuchacze oraz członkowie Uniwersytetu III Wieku. Swoją obecnością zaszczycili także przedstawiciele Wydziału Edukacji, z Panią Naczelnik – Grażyną Gregorczyk na czele oraz Kuratorium Oświaty, które reprezentowała Pani Lucyna Opoń.

Uroczystość miała charakter wspomnieniowo-refleksyjny. Słuchacze szkół ponadgimnazjalnych dla dorosłych zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym znalazły się, oprócz pięknych wierszy i pieśni poświęconych Papieżowi (tj. Barka, Ty tylko mnie poprowadź, Sutanna uboga), wspomnienia z życia Karola Wojtyły – od dzieciństwa, poprzez młodość, kapłaństwo, pontyfikat aż do śmierci. Młodzież zaprezentowała Jana Pawła II jako niestrudzonego Pielgrzyma, który przez 27 lat swojego  pontyfikatu  dotarł z orędziem pokoju i miłości do 132 krajów na wszystkich kontynentach, odbył 104 podróże zagraniczne, a poza Watykanem spędził 586 dni. We wspomnieniach skupiono się przede wszystkim na pielgrzymkach Ojca Św. do Polski, która była jego ukochanym krajem. Jan Paweł II ukazany został także jako wielki przyjaciel dzieci i młodzieży, ludzi starszych i chorych.

Bardzo wymownym akcentem uroczystości były wspomnienia związane z wyborem na Stolicę Piotrową oraz śmiercią Ojca św. Urywki relacji telewizyjnych z 1978r. oraz fr. filmu „Karol - Papież, który pozostał człowiekiem”, wzruszyły młodszych i starszych, przywołały  refleksje i żywe wspomnienia.

Uroczystość dziękczynna z okazji kanonizacji Jana Pawła II  w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 1

Na zakończenie piękne słowa podziękowania i uznania, młodzież i organizatorzy usłyszeli ze strony Pani Naczelnik Wydziału Edukacji - Grażyny Gregorczyk, która podkreśliła wkład pracy, zaangażowanie w przygotowanie niniejszej, wyjątkowej  uroczystości. Uwieńczeniem spotkania były „papieskie kremówki”.

Opracowanie: ZSKU Krosno