01.06.2015

Uroczyste zakończenie projektu COMENIUS w Gimnazjum Nr1 w Krośnie

Uroczyste zakończenie i podsumowanie dwuletniej pracy miało miejsce w Gimnazjum Nr1 w MZS Nr5 w Krośnie. W projekcie uczestniczyły szkoły z ośmiu krajów:  Hiszpania, Włochy, Szwecja, Turcja, Rumunia, Litwa, Węgry i Polska. Celem projektu  było podkreślenie wagi międzypokoleniowych więzi, otoczenie troską i ciepłem seniorów, czerpanie z ich wiedzy i doświadczenia w codziennym życiu  zgodnie z hasłem  „Ja uczę ciebie, ty uczysz mnie: dzielimy mądrość i życie".

Podczas  tygodniowej wizyty 36 uczestników wzięło udział w pracach podsumowujących dwuletnią aktywność w projekcie, a także miało  okazję zobaczyć piękno lokalnych krajobrazów jak i urok łańcuckiego zamku i krakowskiego Wawelu. W czasie spotkania w Urzędzie Miasta, wiceprezydent  pan Bronisław Baran przybliżył gościom walory regionu, opowiedział o międzynarodowej współpracy krośnieńskich szkól i korzyściach, jakie taka współpraca wnosi w życie młodych ludzi.

Uroczyste zakończenie projektu COMENIUS  w Gimnazjum Nr1 w Krośnie - zdjęcie w treści

O sukcesie wizyty zdecydowały nie tylko bogaty program i słoneczna pogoda ale głównie gościnność i ogromna troska jaką otoczeni zostali nasi partnerzy przez dyrekcję, nauczycieli , rodziców i uczniów Gimnazjum Nr 1. Na szczególne słowa podziękowania zasługują rodzice i uczniowie naszej szkoły którzy gościli przez tydzień  kolegów i koleżanki z partnerskich szkół. Brali oni udział w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach w szkole, obejrzeli spektakl w języku angielskim przygotowany przez uczniów, a także poznali piękno i walory turystyczne okolicznych miejscowości ( Skansen w Bóbrce, uzdrowiska w Rymanowie i Iwoniczu Zdroju, CDS i krośnieński rynek). Również  kuchnia wywarła na naszych gościach ogromne wrażenie, a polski chleb nie miał sobie równych w rankingu potraw, który powstał w czasie ostatniej wizyty.

Podczas uroczystej kolacji zamykającej dwuletnią pracę w projekcie pani dyrektor Lidia Kasińska wręczyła wszystkim uczestnikom certyfikaty uczestnictwa , dziękując jednocześnie nauczycielom, uczniom i rodzicom za dwuletnią pracę i zaangażowanie w projekt. Przybyli goście nie szczędzili ciepłych słów gospodarzom, dziękując za gorące przyjęcie, troskliwą opiekę i możliwość poznania wspaniałej historii naszego kraju i regionu. Już otrzymaliśmy maile z podziękowaniem za troskę i uwagę.  ‘’ You've certainly succeeded in planning and carrying of the meeting.’’( Martin I Rolf ze Szwecji),’’Thank you for your work and efforts you did to organize the meeting’’( Klara z Węgier), ‘’You really succeeded to make us be happy and grateful for each moment…. ( Dorina z Rumunii). Wierzymy, że projekt nauczył naszych uczniów nie tylko odpowiedzialności za starszych , pozwolił też uwierzyć we własne siły, językowe umiejętności i odpowiedzialność za siebie i innych.

Mamy nadzieje na kontynuację pracy w kolejnych projektach, ta forma aktywności to nie tylko wspaniała zabawa ale i nauka, która w przyszłości zaprocentuje: ‘’Czego się za młodu nauczysz, na starość jakbyś znalazł ”.

Opracowanie: Dorota Ślęczka (MZS 5)