Rozpoczęcie roku szkolnego w krośnieńskim Szczepaniku

UKRAIŃSKA MŁODZIEŻ KSZTAŁCI SIĘ W KROŚNIEŃSKICH SZKOŁACH

Siedmioro ukraińskich uczniów rozpoczęło naukę w trzech krośnieńskich technikach. W Szczepaniku będzie się uczyć 4 uczennice, w Mechaniku 2 uczniów, a w ZSKU – 1 uczeń. Możliwość kształcenia ukraińskiej młodzieży w Krośnie to wynik współpracy z kijowską firmą Pan Polski.

Firma Pan Polski od kilku lat współpracuje z wieloma polskimi uczelniami i szkołami ponadgimnazjalnymi. Chcemy nadal współpracować z krośnieńskimi szkołami, które są znane z jakości kształcenia i różnorodności oferty edukacyjnej. Bardzo się cieszę, że siedmioro  młodych ludzi może rozpocząć naukę w Krośnie. Mam nadzieję, że już w kolejnym roku uda się zwiększyć limit miejsc i za rok jeszcze większa grupa młodych ludzi będzie mogła uczyć się w tym mieście – powiedział Witalij Czuchmanenko dyrektor firmy Pan Polski.

UKRAIŃSKA MŁODZIEŻ KSZTAŁCI SIĘ W KROŚNIEŃSKICH SZKOŁACH - zdjęcie w treści

W ramach ustalonych na ten rok limitów pomiędzy miedzy miastem a firmą Pan Polski  dyrektorzy szkół przyjęli łącznie siedmiu uczniów.

• do Technikum Nr 1 im. Jana Szczepanika w ZSP1 – 4  uczennice do zawodów technik obsługi turystycznej i technik przemysłu mody,
  • do Technikum ZSP3 im. Stanisława Staszica – 2 uczniów do zawodu technik mechatronik,
  • do Technikum Nr 7 w ZSKU – 1 ucznia do zawodu technik cyfrowych procesów graficznych.

Wszyscy otrzymają niezbędne podręczniki do kształcenia zawodowego. Mają już legitymacje szkolne oraz bilety miesięczne. Ustalono również, że najbliższa wizyta w domach rodzinnych przewidziana jest w okresie przerwy świątecznej.

Po uroczystości rozpoczynającej nowy rok szkolny w ZSP Nr 1 Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, spotkał się z uczennicami z Ukrainy i ich rodzicami. W uroczystości wzięli udział także zaproszeni goście w tym Witalij Czuchmanenko - dyrektor firmy Pan Polski z Kijowa inicjator kształcenia ukraińskich uczniów w Krośnie.

Wszystkim uczniom życzę dobrych ocen, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, wspaniałych szkolnych przyjaźni oraz ciekawych zajęć w przyjemnej szkolnej atmosferze, nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły dobrego roku szkolnego. Szczególnie ciepłe życzenia kieruję do pierwszoklasistów, w tym do uczniów, którzy przybyli z daleka by uczyć się w krośnieńskiej szkole – powiedział do uczniów Bronisław Baran Zastępca Prezydenta Miasta Krosna. Zastępca prezydenta zwrócił się także do obecnych na sali rodziców, podkreślając ich rolę w wychowaniu młodych ludzi  zachęcał do systematycznej współpracy ze szkołą.

UKRAIŃSKA MŁODZIEŻ KSZTAŁCI SIĘ W KROŚNIEŃSKICH SZKOŁACH - zdjęcie w treści  nr 1

Kształcenie uczniów z innego kraju jest nowym wyzwaniem dla szkoły
– powiedział po roboczym spotkaniu z rodzicami dyrektor szkoły Andrzej Gregorczyk.  Wszystkie uczennice są po kursie języka polskiego w Kijowie, ale już po pierwszych rozmowach widać, że konieczne będą dodatkowe lekcje języka polskiego, szczególnie w zakresie umiejętności pisania i szybkiego czytania. Uczennice będą też uczestniczyć w zajęciach  dodatkowych, aby wyrównać  różnice programowe, ale do tego potrzebna jest wcześniejsza diagnoza nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Jestem jednak przekonany, że wybór naszej szkoły okaże się trafny i uda się bez większych problemów zrealizować Wasze wspólne marzenia o dobrym wykształceniu – powiedział do rodziców dyrektor.

Rodzice uczniów z Ukrainy mieli także okazję poznać wychowawcę klasy i pedagoga szkolnego, otrzymali hasła dostępu do dziennika elektronicznego i przeszli krótki kurs jego obsługi, dzięki czemu na bieżąco będą mogli śledzić postępy dzieci. Mieli też okazję obejrzeć pracownie szkolne.

Również 4 września w obecności Naczelnika Wydziału Edukacji – Grażyny Gregorczyk i dyrektora Witalija Czuchmanenko odbyły się spotkania robocze uczniów, rodziców i wychowawców z dyrektorami pozostałych szkół, które przyjęły młodzież z Ukrainy do pierwszych klas. W spotkaniu uczestniczył także dyrektor Bursy Międzyszkolnej, gdzie będą mieszkać uczniowie przez okres nauki.

Po spotkaniach rodzice mieli okazję obejrzeć miasto i możliwość załatwienia wszystkich  niezbędnych formalności.

Opracowanie:
Wydział Edukacji UMK