abc.jpg
20.03.2023

Udział krośnieńskich szkół w ogólnopolskich programach ABC Empatii i ABC Ekonomii

W marcu 4 krośnieńskie szkoły – Szkoła Podstawowa Nr 3, Szkoła Podstawowa Nr 6, Szkoła Podstawowa Nr 10 oraz Szkoła Podstawowa Nr 15, a także Przedszkole Miejskie Nr 2 oraz Przedszkole Miejskie Nr 4 przystąpiły do realizacji ogólnopolskich programów edukacyjnych: ABC Empatii oraz ABC Ekonomii. Zainicjowane przez fundację CFF – Czepczyński Family Foundation projekty nie tylko odpowiadają realnym potrzebom uczniów i wpływają na oblicze podejmowanych w szkołach działań edukacyjnych, ale podnoszą też poziom wiedzy i umiejętności nauczycieli w zakresie dostępności – szczególnie program ABC Empatii, który służy likwidacji barier i stereotypów związanych z niepełnosprawnościami oraz aktywizacji tych członków społeczności szkolnej, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne.

W ramach każdego z projektów szkoły otrzymały książki i materiały edukacyjne dla dzieci, a także doskonalące pakiety dla nauczycieli – w ramach których wezmą oni udział w szkoleniach, otrzymają karty pracy do wykorzystania na zajęciach oraz scenariusze, dzięki którym podniosą kwalifikacje i kompetencje zawodowe, a na lekcjach wprowadzą nowe narzędzia, treści i metody pracy.

Efektem udziału w projekcie ABC Ekonomii będzie zwiększenie wiedzy oraz umiejętności dzieci i młodzieży związanych z zagadnieniami dotyczącymi ekonomii, finansów i przedsiębiorczości oraz nawiązanie współpracy między szkołami, realizującymi projekt a lokalnymi przedsiębiorcami. Z kolei projekt ABC Empatii świetnie wpisuje się w konieczność realizacji przez szkoły działań z zakresu zwiększania dostępności: budzenia świadomości na temat potrzeb osób niepełnosprawnych oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także wpłynie na zmianę myślenia i negatywnych postaw.

Dzięki współpracy szkół przy realizacji projektu książki ABC Empatii trafią też na oddział dziecięcy Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.

Opr. Dyrektorzy SP3, SP6, SP 10 i SP15