Uczniowie Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych na praktykach w Grecji z Erasmus+
16.06.2023

Uczniowie Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych już po raz siódmy mogli nabywać kompetencje zawodowe i językowe na międzynarodowym rynku pracy. Tym razem w ramach projektu „Aktywni zawodowo w Europie’’ grupa 12 dziewcząt i chłopców podczas czterotygodniowego pobytu w maju realizowała swoją miesięczną praktykę zawodową w Grecji w malowniczej miejscowości Nei Pori położonej u stóp masywu Olimpu.
W Nei Pori 5 uczennic i 1 uczeń Technikum Architektury Krajobrazu zdobywali swoje pierwsze doświadczenie zawodowe pielęgnując zieleń w Nei Pori- zakładanie nawodnienia trawnika, sadzenie roślin, pielęgnacja drzew oliwnych, przycinanie i przesadzanie roślin i krzewów oraz remontowanie małej architektury krajobrazu. Technicy Budownictwa- 3 dziewczęta i 4 chłopców wykonywali remonty w okolicznych hotelach- oczyszczanie ścian, gipsowanie, tynkowanie, malowanie.
W weekendy poza odpoczynkiem na szerokiej piaszczystej plaży i kąpielach w morzu Egejskim był też czas na rejs statkiem na wyspę Skiatos, zwiedzanie Salonik- drugiego co do wielkości miasta w Grecji, zwiedzanie słynnych Meteorów- klasztorów wybudowanych na skałach czy spacer malowniczą górską wioską w górach Olimpu.
Obecnie trwa przygotowywanie do wyjazdu kolejnej grupy uczniów i uczennic w ramach programu Erasmus+. Tym razem w październiku br. miesięczną praktykę zawodową 12 osób odbywać będzie w w Lizbonie w Portugalii.
Całkowity koszt organizacji praktyk, podróży, zakwaterowania, wyżywienia oraz kieszonkowego dla uczniów finansowany jest ze środków Unii Europejskiej. ZSAB otrzymał dofinansowanie z programu Erasmus+ w wysokości 323 506, 35 zł.

Tekst oraz zdjęcia zostały przesłane przez Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie