ZSAB (9).jpg
31.10.2023

Uczniowie Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych na praktyce w Lizbonie z Erasmus+.

12 uczniów i uczennic klas trzecich technikum Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie przez cztery tygodnie października b.r. uczyło się zawodu w stolicy Portugalii, Lizbonie. Uczniowie Technikum budownictwa odbywali miesięczną praktykę zawodową w firmie deweloperskiej, która buduje i wykańcza apartamentowce w jednej z nowszych dzielnic w Lizbonie oraz remontowo – budowlanej. Uczennice Technikum architektury krajobrazu zdobywały swoje pierwsze zawodowe doświadczenia pracując w parkach i ogrodach Lizbony przy pielęgnacji i utrzymaniu zieleni. Wyjazd i nauka za granicą był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej jakie szkoła otrzymała na realizację projektu Erasmus + „Aktywni zawodowo w Europie”.
Przed wyjazdem uczniowie odbyli kurs języka angielskiego oraz portugalskiego oraz przygotowanie kulturowe i psychologiczne.
Nauka i praca to jednak nie wszystko. Lizbona położona jest bardzo blisko oceanu atlantyckiego i tylko kilkuminutowa podróż pociągiem dzieli ją od pięknych piaszczystych plaż i klifów. W wolnej chwili praktykanci korzystając ze słonecznej aury mieli czas na odpoczynek na portugalskich plażach. W weekendy i wieczorami po pracy zwiedzali zabytki, urocze zakątki Lizbony i jej okolice m.in. Cabo da Roca- przylądek, który stanowi najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy, średniowieczne miasteczko Obidos, największy orientalny ogród Europy Budda Eden.
Po zakończeniu stażu każdy uczeń otrzymał Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w projekcie oraz otrzyma dokument Certyfikat Europass – Mobilność - potwierdzający nabyte kompetencje. Dokument jest uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Całkowity koszt organizacji praktyk, podróży, zakwaterowania, wyżywienia oraz kieszonkowego dla uczniów finansowany jest ze środków Unii Europejskiej. ZSA-B otrzymał dofinansowanie z programu Erasmus+ w wysokości 323 506, 35 zł. Szkoła otrzymała nowe dofinansowanie i planuje kolejne wyjazdy uczniów na praktyki zagraniczne.

Tekst oraz zdjęcia zostały przesłane przez Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie.