06.03.2014

Uczniowie Technikum nr 6 w Krośnie - Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Na dzień 1 marca przypada Święto Żołnierzy Wyklętych - żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy podjęli nierówną walkę z okupantem sowieckim o wolną ojczyznę. Jedynych, którzy  wytrwali do końca w obronie wolności i suwerenności kraju. Zapłacili za to ogromną cenę. Aparat represji do walki z nimi, rzucił  w ich kierunku znaczne siły wojskowe.

Wyklęci ginęli w walce, byli aresztowani, trafiali do więzień, skazywani byli na karę śmierci. Komunistyczny wymiar sprawiedliwości szafował wyrokami śmierci dla najlepszych synów naszej ojczyzny. Pamięć o nich nie zaginęła pomimo usilnych wysiłków komunistycznej propagandy. Od paru lat powracają do świadomości społecznej jako niezłomni bohaterowie wolności. W ten nurt przywracania pamięci włączyło się już po raz drugi Technikum nr 6 w Krośnie („Budowlanka”), wspólnie z Pedagogiczną Biblioteką  Wojewódzką w Krośnie.

Uczniowie Technikum  nr 6 w Krośnie - Ku pamięci  Żołnierzy Wyklętych - zdjęcie w treści

Członkowie koła literacko-historycznego Technikum nr 6 pod kierunkiem pani Barbary Zagdańskiej- Kłym –zarazem autorki scenariusza -przygotowali spektakl teatralny składający się z trzech części. Konsultantem historycznym przedsięwzięcia był Wiesław Biedroń, który wygłosił także krótką prelekcję otwierającą spektakl. Występ młodzieży przybliżył widowni legendarne postaci żołnierzy niezłomnych: majora Józefa Kurasia „Ognia”, majora Zygmunta Szendzielarza  „Łupaszkę” oraz przypomniał wielu innych: Danutę  Siedzikównę „Inkę ”,porucznika Jana Borysewicza „Krysię”, sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, kapitana Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, Ks. Władysława Gurgacza  „Sema”, kapitana Stanisława Sojczyńskiego  „Warszyca”, Kapitana Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”, podporucznika Zdzisława  Badochę „Żelaznego”, podporucznika Anatola Radziwonika  „Olecha”, pułkownika Andrzeja Rzewuskiego „Hańczę”, porucznika Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, kapitana Henryka  Flame  „Bartka”, majora Mariana Bernaciaka „Orlika”, kapitana Stanisława Łukasiuka „Młota”, majora Antoniego Żubryda  „Zucha” , Józefa Franczaka „Lalka”, majora Hieronima Dekutowskiego  „Zaporę”.

Opracowanie: MZS Nr 5 w Krośnie